01. veljače 2024.

Potpisan Ugovor s Europskom investicijskom bankom za kreditiranje gradskih projekata

Gradonačelnik Ivica Puljak i potpredsjednica Europske investicijske banke Teresa Czerwińska potpisali su danas Ugovor o odobrenju zajma vrijednog 49 milijuna eura radi sufinanciranja višesektorskog programa ulaganja za razdoblje od 2023. od 2027. godine, namijenjenog temeljitoj obnovi javne infrastrukture. Ulaganjima u javnu infrastrukturu unaprijedit će se javne usluge i kvaliteta života te podržati zelena tranzicija, a najznačajniji gradski projekti koji će se sufinancirati iz ovog iznosa su Tehnološki park Dračevac, Inteligentni transportni sustavi te gradnja dječjih vrtića na Kili i na Pujankama, gradnja dvorane na Pujankama te dogradnja i energetska obnova škole u Stobreču i izgradnja dvorane.

Ovo je prva tranša okvirnog zajma od ukupnog iznosa od 150 milijuna eura koliko je Banka prethodno odobrila Gradu Splitu.

- Kao gradonačelnik prvog grada u Hrvatskoj koji koristi okvirni zajam Europske investicijske banke danas sam iznimno zadovoljan i ponosan. Zahvaljujem svim suradnicima na predanom angažmanu oko pripreme, svi smo svjesni kako ovakav zajam za Split omogućuje snažan razvojni zamah u vremenu pred nama. Ovakav zajam već godinama koriste razvijeni gradovi Europske unije za gradnju komunalne infrastrukture, mi smo ledolomac u Hrvatskoj. Na raspolaganju smo drugim hrvatskim gradovima koji se također zanimaju, vrlo rado ćemo ih uputiti u proceduru koju smo prošli kako bismo im olakšali njihov put, s obzirom na to da sada znamo kako – rekao je gradonačelnik Ivica Puljak.

Gradonačelnik je ponovno istaknuo i prednosti ovog zajma i povoljne uvjete i fleksibilnost oko uzimanja svake tranše, u skladu sa stvarnim potrebama grada, kao i oko kamatne stope. Naglasio je kako Grad Split neće plaćati nikakvu naknadu za rezervaciju sredstava niti naknadu u slučaju da se ne iskoristi čitav rezervirani financijski okvir. – I vrlo važno, sve projekte koje ćemo financirati iz zajma Europske investicijske banke moći ćemo istovremeno prijaviti i na EU fondove te ćemo u skladu s odobrenjima imati mogućnost prenamjene iznosa na druge projekte koji su prihvatljivi Europskoj investicijskoj banci – zaključio je gradonačelnik Puljak.

Potpredsjednica Europske investicijske banke Teresa Czerwińska rekla je kako je pružanje boljih javnih usluga europskim građanima te povećanje kvalitete i održivosti njihove životne sredine od prioritetne važnosti za EIB kao klimatsku banku EU-a. - Drago nam je što Splitu pomažemo u nastojanjima da, kao drugi najveći grad u Hrvatskoj, postane bolje mjesto za život i poslovanje. Ulaganja koja gradske vlasti planiraju zasigurno će pridonijeti zelenom razvoju gradske infrastrukture i unaprijediti kvalitetu društvenih usluga poput javnih škola i vrtića te tako preobraziti Split u ugodnije mjesto za život njegovih građana – rekla je Czerwińska.

Sredstvima okvirnog zajma, Europska investicijska banka podržava prihvatljive programe ulaganja za preuređenje javnih zgrada i otvorenih prostora, energetsku učinkovitost, kao i u javne informacijske i komunikacijske tehnologije. Banka EU-a podupire i ulaganja u pametna prometna rješenja radi poboljšanja pristupa održivom javnom prijevozu i biciklističkoj infrastrukturi.

Povratak