19. travnja 2024.

Projekt SuSTainable: U Splitu je sve veći interes za obnovljivim izvorima energije

Nastavno na uspješnu provedbu projekta “SuSTainable – povećanje kapaciteta za proizvodnju solarne energije na javnim objektima u vlasništvu Grada Splita“ održane su panel rasprave na kojima su se okupili stručnjaci iz gradskih i državnih institucija te predstavnici poduzetničkog sektora. Cilj je bio prenijeti pozitivna iskustva ali i osnažiti kapacitete za upravljanje i promicanje korištenja obnovljivih izvora energije.

U prvom dijelu okruglog stola tema je bila ulaganje u obnovljive izvore energije u javnom sektoru, dok je u drugom dijelu fokus prebačen na građane i tvrtke.

Drago Blažić, voditelj Odsjeka za strateško planiranje i provedbu projekata u Gradu Splitu, ujedno i voditelj projekta “SuSTainable“, predstavio je proces instalacije integriranih fotonaponskih elektrana na 14 objekata u vlasništvu Grada Splita, konkretno deset osnovnih škola, tri dječja vrtića i dvoranu Košarkaškog kluba Split na Gripama. Istaknuo je kako je provedba prošla bez većih problema, te iako je planirano vrijeme za postavljanje elektrana bilo 14 mjeseci, sve je već bilo realizirano dva mjeseca ranije.  “Zahvaljujem tvrtki  Espera s kojom smo i prethodno surađivali na energetskoj obnovi Osnovne škole Mertojak. Odradili smo javnu nabavu, izabrali opskrbljivača i sve odradili kako treba. Hvala i kolegama u HEP-u koji nam izlaze u susret“, dodao je Blažić.

Nastavno na postojeća i planirana ulaganja Grada u postavljanje fotonaponskih elektrana, tvrtka Split Parking preuzet će ulogu agregatora. Što to točno znači, pojasnio je Ivan Burazin. “Objedinjujemo proizvodnju više manjih elektrana na jednu, recimo to tako, veliku virtualnu, i tu proizvedenu energiju dalje redistribuiramo krajnjim korisnicima. Cilj nam je ljeti, kad imamo najveću proizvodnju i najmanju potrošnju, višak električne energije usmjeriti na druge potrošače.“

Jedan od važnih kotačića, kako je i sam njezin predstavnik rekao, u ovoj priči bila je tvrtka Struya.

“Mi smo tehnički projektirali kompletan sustav i pružali tehničku podršku prilikom prijave projekta. Natječaji koji se otvaraju dobra su podloga da se jedinicama lokalne samouprave pokaže smisao obnovljivih izvora energije.“, rekao je Mate Rebić iz Struye.

Hrvoje Akrap, viši savjetnik za upravljanje projektima Grada Splita, objasnio je što bio ključ u odabiru objekata koji će biti dio projekta.
“ Neke smo od ovih objekata već imali u planu otprije, a ostatak smo odabrali prema mogućnostima. Važno je vidjeti je li izolacija na krovu uredna i je li statički sve u redu. Sve što ugradite na krov, morate osigurati i pobrinuti se da optimalno izvršava svoju funkciju.“

"Ulaganje u solarne elektrane uvijek se isplati“, rekao je Saša Dumanić voditelj prodaje regija Jug tvrtke HEP Opskrba d.o.o.
“Interes za solarima uvijek je velik, ali trenutno u blagom padu jer je cijena električne energije na tržištu pala. No treba imati svoj izvor energije i tako si osigurati vlastite potrebe, a usput time i štitimo okoliš."

Na panelu se potaknula diskusija o tome što kada neki grad ili općina odluče postaviti fotonaponske elektrane na svoje objekte. Što im reći, što savjetovati?

“Glavno je da imaju 'čiste' objekte“, naglasio je Drago Blažić, misleći naravno na uređene imovinsko-pravne odnose. “Zatim s konzultantima treba pripremiti idejne projekte, predati na suglasnost HEP-u i na osnovu toga izraditi glavne projekte. Treba sve imati spremno i prijaviti se čim se otvori natječaj. Natječaja ima svake godine ali treba biti spreman“, dodao je Blažić.

Mate Rebić iz tvrtke Struya se nadovezao:
“ Obnovljivi izvori svakako se isplate, a kod nas u Dalmaciji pogotovo jer imamo mnogo sunčanih sati.“

No, da se sve češće razmišlja u tom pravcu, apsolutno je točno. Jedna je od glavnih poruka s panela bila je da se u fokusu trebaju imati energetske zajednice i dijeljenje energije, kao i baterijski sustavi.

U drugom dijelu raspravljalo se o mogućim uštedama koje fotonaponske elektrane mogu donijeti građanima u svakodnevnom životu, kao i poduzetnicima. Đoni Garmaz, voditelj projekata Dalmatinske energetske agencije (DEA) potvrdio je da za fotonaponskim elektranama vlada velik interes.
“Lani smo imali 180 prijavljenih projekata, od toga oko 140 prihvatljivih. Cilj je povećati udio obnovljivih izvora energije u ukupnoj potrošnji energije i u tom smislu djelujemo u smjeru Europskog zelenog plana do 2030. godine. Potičemo korištenje obnovljivih izvora u obiteljskim kućama i u prometu.“

Prezentirana je i aplikacija solarne mape grada Splita, zgodnog alata koji će dobro doći svima onima koji planiraju o ulaganjima u fotonaponsku elektranu.

“Aplikacija daje prikaz solarne insolacije svih površina krovova u Splitu i na temelju algoritma pruža izračun informativnog karaktera o tome kolike su potrebne investicije na temelju unosa potrošnje, iskoristivost površine krova i izračunava koliko će biti potrebno da bi se investicija isplatila“, pojasnio je Mislav Karamarko iz tvrtke GDI.

Iz poduzetničkog kuta, predstavnica Hrvatske gospodarske komore iz Županijske komore Split Ana Marija Puzić predstavila je inicijative i programe koje ta institucija provodi za tvrtke.
“Objavili smo detaljan vodič razvoja projekata obnovljivih izvora energije, zatim dokument sa svim preprekama i rješenjima u realizaciji, pokrenuli smo ESG akademiju, a napravili smo i analizu spremnosti hrvatskih poduzeća za zelenu tranziciju. U prvoj analizi 2021. nismo bili spremni ali, u novoj analizi 2023.g., uočeni su pozitivni pomaci.“

Zaključeno je da se percepcija o obnovljivim izvorima energije polako mijenja. Međutim, tu splitska priča ne staje. Drago Blažić s ponosom je najavio:

“Krenuli smo već u drugu fazu projekta koja obuhvaća novih 30 elektrana. S tvrtkom Struya izradili smo idejne projekte i ishodili suglasnost HEP-a. U izradi su glavni projekti. U projektu “SuSTainable“ radili smo elektrane za samopotrošnju, a u drugoj fazi ići će za proizvodnju.“

Projekt SuSTainable financiraju države Islanda, Lihtenštajna i Norveške putem Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora (EGP) za razdoblje 2014. – 2021. godine u okviru Programa „Energija i klimatske promjene“.

#SuSTainable

Povratak