28. studenog 2016.

Pušten u rad interaktivni panel sa savjetima o energetskoj učinkovitosti

Pušten u rad interaktivni panel sa savjetima o energetskoj učinkovitosti

Dodirom ekrana gradonačelnik Ivo Baldasar je simbolično pustio u rad interaktivni panel na kojem će se prikazivati mjere i savjeti za građane o energetskoj učinkovitosti. Riječ je o digitalnom ekranu postavljenom na zid južnog dijela atrija Gradske uprave, uz portirnicu službenog ulaza.

2016_11_28_citiengov.jpg Panel je postavljen u sklopu promoviranja projekta o energetskoj učinkovitosti CitiEnGov (Cities for a Good Energy Governance – Gradovi za pametno energetsko upravljanje). Pritom je jedna od planiranih aktivnosti tzv. Energy caffe, osmišljen kao stalni energetski kutak.
Panel je veličine 32 incha Full HD tehnologije s mogućnošću dodirnog unosa. Sadrži informacije o projektu CitiEnGov, općenito o energetskoj učinkovitosti, savjete za građane, animacije i filmove vezani uz energetsku učinkovitost. Izradila ga je mlada splitska tvrtka Chain - Technology j.d.o.o., koju su osnovala četiri mlada diplomanta splitskog FESB-a, a rješenje dizajna su predstavili Josip Lažeta i Jakša Vidović.
„Prikaz je postavljen da bude pristupačan, jednostavan i jasan. Tu su i cjelovite informacije o projektu, o sredstvima ukupno i koliko je dobio Split. Tu su i korisni savjeti za energetsku učinkovitost za opću informaciju građana, kao i promo film u trajanju od deset  minuta s osnovnim informacijama, a tu su i druge korisne informacije te kontakti, kako u Gradu Splitu tako i u ministarstvima gospodarstva, turizma i Fonda za zaštitu okoliša. Sve se također može i zumirati da bude preglednije i čitkije“, kazao je Lažeta.
Ukupna vrijednost energetskog kutka iznosi 18.000 kn i u cijelosti se financira iz sredstava projekta CitiEnGov. Nakon završetka projekta panel ostaje u vlasništvu Grada Splita i može se koristiti za istu ili sličnu namjenu.
2016_11_28_citiengov3.jpgGradonačelnik Baldasar je zahvalio svima koji su sudjelovali u radu na ovom projektu. Pritom je najavio nastavak aktivnosti u okviru cijelog projekta CitiEnGov koji traje 36 mjeseci. „Uskoro idemo s natječajem za prvi dio promjene rasvjetnih tijela. Riječ je o javnom natječaju za otprilike četvrtinu rasvjetnih tijela grada Splita“, rekao je gradonačelnik Baldasar.
Europski fond za regionalni razvoj (ERDF) je odobrio Gradu Splitu projekt CitiEnGov, kojem je programski prioritet stvaranje gradova i regija u srednjoj Europi s niskim emisijama ugljika u atmosferu i specifičnim ciljem izrade lokalnih strategija održive energetike. Ukupni budžet projekta je 2.200.000 eura. Od toga je sufinanciranje iz sredstava ERDF-a 1.800.000 eura, od čega Splitu pripada 203.000 eura. Osim Splita još devet partnera sudjeluje u projektu CitiEnGov, u kojem je vodeći partner razvojna agencija SIPRO Ferrara iz Italije. Partneri su još gradovi Ludwigsburg iz Njemačke, Bydgoszcz i Grodzisk iz Poljske te energetske agencije SINERGIS iz Italije, WEIZ iz Austrije, GOLEA i LEAG iz Slovenije te HBMO iz Mađarske.

Povratak