28. travnja 2019.

Splitska 4. gardijska brigada ispisala je povijest za dugo pamćenje

Splitska 4. gardijska brigada ispisala je povijest za dugo pamćenje

Pjesmom „Vo je naša zemja“ uz ulazak povijesnih postrojbi, u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika večeras je započela svečana akademija povodom 28. godišnjice osnutka slavne 4. gardijske brigade „Pauci“ uz nazočnost potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane Damira Krstičevića,

2019_04_28_Četvrta gardijska 03.jpg ... izaslanike predsjednice RH i predsjednika Sabora RH Ante Deura i Petra Škorića, načelnika Glavnog stožera generala zbora Mirka Šundova, župana Blaženka Bobana, splitskog gradonačelnika Andre Krstulovića Opare te predstavnike Oružanih snaga RH i brojnih udruga proizašlih iz Domovinskog rata. Bio je to središnji događaj današnjeg obilježavanja osnutka čuvene gardijske brigade kroz koju je prošlo 7 tisuća hrvatskih branitelja, a 195 njezinih pripadnika položilo je svoje živote za slobodu domovine.

2019_04_28_Četvrta gardijska 02.jpgU svom obraćanju uzvanicima splitski je gradonačelnik kazao kako je 4. gardijska brigada ispisala povijest koja će se dugo pamtiti: - Uz Svetoga Dujma, Marjan, Dioklecijanovu palaču i Hajduka, 4. gardijska brigada čini snažni biljeg u identitetu našega grada. Neki su mi prigovarali da nije mjesto vojsci na Rivi i da militariziram grad. Njima poručujem da ćemo dogodine, a posebno na 30. obljetnicu naše 4. brigade, imati još značajnu i još veću svečanost, a na ponos svih nas koji odgajamo djecu u miru kojeg su stvorili časni pripadnici 4. gardijske - poručio je, među ostalim, gradonačelnik Krstulović Opara. Danas svi imamo iste ciljeve, nastavio je gradonačelnik, a to su Hrvatska kao društvo mira, slobode, reda, poštenja, zakonitosti i solidarnosti. - Ostvarit ćemo svi zajedno te ciljeve kako bi smo našoj djeci mogli gledati u oči - kazao je prvi čovjek grada Splita. Okupljenima se obratio i izaslanik Vlade RH i ministar obrane Damir Krstičević podsjetivši na ratni put brigade čiji je bio ratni zapovjednik. Kako je poručio Krstičević, crvena beretka u Domovinskom ratu je bila simbol nade i slobode.

Ratni put 4. gardijske brigade bio je častan, slavan i besprijekoran. Krajem ove godine, cijela jedna satnija „Pauka“ ide u Litvu. 200 vojnika ide daleko od svoje Dalmacije kako bi doprinosili miru i stabilnosti u okviru NATO-a. Dakle, u manje od 30 godina mi smo se obranili, oslobodili Hrvatsku te danas imamo takvu oružanu silu da možemo naše vojnike poslati u daleku Litvu da prenose duh pobjedničke Hrvatske vojske, ali i da budu ambasadori Hrvatske - kazao je potpredsjednik Vlade i ministar obrane. Potpredsjednik Udruge veterana 4. gardijske brigade Miljenko Modrić Miki pozvao je sve bivše i sadašnje „Pauke“ da u sebi nađu snagu i optimizam te da se uključe u sve društvene procese. Ponos i emocije kulminirale su nizom domoljubnih pjesama u izvedbama Meri Cetinić, Mate Bulića, orkestra HRM-a, klape Sveti Mihovil te KUD-a „Jedinstvo“.
Dodajmo da je u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika večeras promovirana i prigodna poštanska marke 4. gardijske brigade. Jutros su u spomen kapelici Sv. Križ na Dračevcu položeni vijenci za poginule, nestale i umrle pripadnike ove splitske i dalmatinske postrojbe. Na Dračevcu su također uručene i crvene beretke novim pripadnicima 3. mehanizirane bojne „Pauci“. Kasnije je na Rivi održan mimohod pripadnika OSRH, udruga branitelja i uzvanika, a brojni građani i turisti razgledali su izloženo naoružanje i opremu.

Povratak