28. siječnja 2016.

Splitski poduzetnici zainteresirani za EU fondove

Splitski poduzetnici zainteresirani za EU fondove

Treću poduzetnički kafić koji se u sklopu projekta „ Malom kavom do velikog uspjeha“ s temom „EU FONDOVI ZA PODUZETNIKE - REALNOST ILI UTOPIJA?“ u srijedu održao u splitskom hotelu Radisson Blu Resort, privukao je iznimno veliki broj posjetitelja, mahom poduzetnika, ...

2016_01_27_Poduzen_cafe.jpg ... koji su imali priliku na praktičnim primjerima saznati 'tajne' uspješnog EU projekta.

Tko je kandidat za financiranje sredstvima EU, kako izraditi projektu prijavu i s čime se sve susreću poduzetnici na putu do uspješne realizacije EU fondova, samo su neka od pitanja na kojima su gosti trećeg Poduzetničkog kafića ponudili odgovore i prenijeli vlastita iskustva.

Grad Split, podsjetimo, u suradnji s Hrvatskom udrugom poslodavaca i UHY Savjetovanjem d.o.o. provodi EU projekt 'Malom kavom do velikog posla' . Ukupna vrijednost projekta iznosi 297.715,08 kuna i u cijelosti je financiran iz Europskog socijalnog fonda. Cilj projekta je stvaranje pozitivnog poduzetničkog okruženja, unapređenja poduzetničke kulture te umrežavanja postojećih i potencijalnih poduzetnika organiziranjem neformalnih druženja i razmjenom iskustava u Poduzetničkom kafiću Split.
Na trećem susretu u okviru projekta „ Malom kavom do velikog uspjeha“ gostovali su Krešimir Budiša, direktor UHY Savjetovanja d.o.o., iz Hrvatsko-poljskog društva stručnjaka za EU fondove, Tomislav Milinović, direktor Calvados Club d.o.o., najbolje male tvrtke u RH 2008. – 2013. te regije južna Hrvatska 2014., korisnik strukturnih fondova EU; Ana Bedalov, voditeljica R&D EU projekata Medicinskog fakulteta Split i Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša, vrijednih preko 1,5 mil EUR i Milivoj Dragošević, direktor Purex d.o.o., korisnik IPARD sredstava za izgradnju pogona vrijednog cca 3,5 mil EUR.
Krešimir Budiša, direktor UHY Savjetovanja d.o.o. hrvatsko-poljskog društva stručnjaka za EU fondove, partnera na projektu „Malom kavom do velikog posla“ u svom je izlaganju istaknuo da su radovi u pripremi i provedbi EU fondova, po njegovom mišljenju,  posao budućnosti u Hrvatskoj.   Svim poduzetnicima i javnim tijelima poručio je da se okušaju u korištenju tih sredstava, ali da pri tom ne precijene svoje kapacitete za pripremu i upravljanje projektom.
Tomislav Milinović, direktor Calvados Club d.o.o. najbolje male tvrtke u Hrvatskoj, nekoliko puta je poručio da su europski fondovi iz njegovog kuta gledanja jedan izvrstan alat i poluga za razvoj svakog društva.

„Ono što jedino moram upozoriti kolege poduzetnike je da biraju kvalitetnog savjetnika u tom procesu između ostalog, jer se u ministarstvu tek uče na provedbu strukturnih fondova.“, kazao je Milinović.

Svoja iskustva s korištenjem  fondova  za projekte vrijedne preko 1,5 milijuna eura, podijelila je i Ana Bedalov, voditeljica R&D EU projekata Medicinskog fakulteta Split i Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša.

„Od pretpristupnih fondova do danas model sufinanciranja projekata je u velikoj mjeri pokriven bespovratnim sredstvima, no s obzirom da se radi o inovativnim konceptima, trud uložen za ostvarivanje jedne inovacije je značajno veći od predviđenog i plaćenog.“, rekla je Bedalov,  a kao gorući problem navela je činjenicu da rad s timovima istraživača i poduzetnika ovisi o administrativnom vođenju projekta, gdje nedostaje podrške i razumijevanja od strane svih uključenih.

Direktor firme Purex d.o.o., korisnik IPARD sredstava za izgradnju pogona vrijednog cca 3,5 milijuna eura, Milivoj Dragošević, rekao je da su zahvaljujući sredstvima iz IPARD fonda, ali i povoljnom kreditu HBOR-a, uspjeli  realizirati investiciju u moderni pogon za klanje i preradu peradarskog mesa.

„To nam je omogućilo da udovoljimo propisima EU, ali i da osiguramo podizanje kvalitete i proširimo paletu proizvoda te da osiguramo veći kapacitet za daljnji rast proizvodnje.“ , prenio je iskustva iz svoje tvrtke Milivoj Dragošević, a državi, odnosno nadležnim institucijama, predložio je da porade na tome da informacije o budućim sredstvima odnosno natječajima budu što ranije dostupne poduzetnicima.

Povratak