18. siječnja 2019.

Suradnja Grada Split i udruga civilnog društva na provedbi projekta „Shaping fair cities“

Suradnja Grada Split i udruga civilnog društva na provedbi  projekta „Shaping fair cities“

U srijedu 16. siječnja 2019. godine predstavnici Službe za međunarodne i EU projekte Grada Splita sastali su se s predstavnicima udruga civilnog društva s područja Urbane aglomeracije Split kako bi im predstavili EU projekt „Shaping fair cities“ te s njima dogovorili suradnju na istom.

2108_01_19_Logo SFC.jpg Projekt „Shaping fair cities – Integrating Agenda 2030 within local policies in times of great migration and refugees flows; a campaign and advocacy project led and implemented by LAs“ sufinanciran je iz programa Europe Aid, DEAR – Development and Education and Awareness Raising, Europske komisije, a Grad Split u njemu sudjeluje kao jedan od partnera. Koordinator projekta je regija Emilia Romagna iz Italije, a ostali partneri su Grad Forlì, udruga žena Forlì, Sveučilište u Bologni, Grad Patras, Grad Iasi, Grad Split, Grad Poznan, Grad Falkoping, Grad Modena, Grad Vejle, Generalitat Valenciana, Grad Pemba, Grad Alicante i Grad Scutari.
Cilj projekta je razrada ciljeva i aktivnosti vezanih za Agendu 2030 („Transforming our world: The 2030 Agenda for Sustainable development“) i razvoj Ciljeva održivog razvoja (Sustainable development goals – SDGs); kao i podizanje svijesti, poboljšavanje razumijevanja i aktivnija uključenost lokalne uprave, udruga civilnog društva te samih građana u identifikaciju SDG-ova. Projekt, također, promovira ključnu ulogu aktivne lokalne uprave i decentralizirane suradnje za doprinos društvenoj, ekonomskoj i ekološkoj dimenziji održivog razvoja.

2019_01_18_SFC_01.jpgAktivnosti projekta u kojima Grad Split sudjeluje uključuju provođenje ankete s ciljem istraživanja javnog mijenja o poznavanju SDG-ova i navedene tematike; zatim izradu lokalnog plana za provedbu Agende 2030 s posebnim naglaskom na profil i probleme ranjivih skupina; održavanje edukacija i radionica; provođenje kampanje s ciljem podizanja svijesti o problemima osjetljivih skupina te kao ključnu aktivnost – suradnju lokalne uprave s civilnim društvom.
Upravo zbog toga Grad Split organizirao je prvi susret s predstavnicima udruga s područja Urbane aglomeracije Split koje provode aktivnosti namijenjene ranjivim skupinama poput osoba s invaliditetom, pripadnika nacionalnih manjina, žena, beskućnika, mladih s devijantnim ponašanjem, starijih i nemoćnih osoba i otočana. Sastanku su prisustvovali: MOST, Klub mladih Split, Domine, Pokret otoka, Udruga tjelesnih invalida Sinj (UTIS), Info zona, Športski savez invalida grada Splita, Udruga MI te Srpsko kulturno društvo i Kulturno društvo Bošnjaka „Preporod“ koji su zajednički predstavljali nacionalne manjine u Splitu.
Na sastanku je istaknuto da je aktivno sudjelovanje udruga u ovom projektu iznimno važno jer će omogućiti uvid u realno stanje, potrebe i probleme s kojima se susreću korisnici usluga spomenutih udruga te da će njihov doprinos tematici ovog projekta biti sastavni dio lokalnog plana za provedbu Agende 2030 i ostvarivanje Ciljeva održivog razvoja.

2019_01_18_SFC_02.jpgSvi sudionici su se složili da je ovakva suradnja između Grada Splita i civilnog društva itekako potrebna i hvalevrijedna te da se samo zajedničkim naporima mogu napraviti pomaci u osvještavanju i rješavanju problema ranjivih skupina sa ciljem nadogradnje sigurnog, uključivog i održivog društva.
Nakon ovog prvog zajedničkog sastanka, predstavljanja projekta i dogovora o daljnjoj suradnji, sljedeći korak u provedbi projekta je održavanje fokus grupa s pripadnicima udruga kako bi se dobilo što više detaljnih informacija i inputa na temelju kojih će se razraditi lokalni plan za provedbu Agende 2030, a potom i implementirati ostale aktivnosti projekta.

Suradnja Grada i civilnog društva u ovome projektu zasigurno će biti dobra podloga i za prijavu budućih projekata u kojima će se partnerskom suradnjom pristupiti rješavanju konkretnih problema iz navedenih područja.

Projekt „Shaping fair cities“ započeo je u siječnju 2018., predviđeno trajanje je 36 mjeseci, a vrijednost projekta za Grad Split je 203.749,40 €.

Više informacija o projektu pronađite ovdje.

Povratak