26. kolovoza 2017.

Vijenci za prve splitske partizane

Vijenci za prve splitske partizane

U povodu 76. godišnjice osnivanja Prvog splitskog partizanskog odreda (11. 08. 1941. g.) te njegovog stradanja (26. 08. 1941. g.) izaslanstva Grada Splita, Udruge antifašista i antifašističkih boraca grada Splita, Veterana Domovinskog rata i antifašista, Socijaldemokratske partije i Socijalističke radničke partije položila su danas vijence na Spomen ploču u Vinkovačkoj ulici, na Plokitama.

2017_08_26_pspo.jpg U ime grada Splita vijenac prvim splitskim partizanima položio je gradonačelnik Andro Krstulović Opara.
"Okupili smo se da odamo pijetet i podsjetimo na hrabre mladiće Prvog splitskog partizanskog odreda, koji su se 1941. godine na današnji dan okupili ovdje da bi otišli u oružanu borbu, nezadovoljni činjenicom da su im Split i većina Dalmacije prodani fašistima, nezadovoljni činjenicom da su dobili okupacijsku vlast, nezadovoljni činjenicom da su izgubili slobodu. Otišli su svjesni da se neki od njih neće vratiti. Ovo je prvi put da u ime grada gradonačelnik polaže vijenac na kojemu je odana počast palim partizanima Prvog splitskog odreda. Bilo bi nam draže da piše: borcima Prvog splitskog partizanskog odreda, kako se službeno i zvao. Ali ovo doživljavamo kao početak i mislimo da će doći taj dan, kada će zaista mladići Prvog splitskog partizanskog odreda dobiti lokalitet koji će se po njima zvati" kazao je Josip Milat, predsjednik Udruge antifašista i antifašističkih boraca grada Splita.
Obračajući se okupljenim građanima, Splićankama i Splićanima te članovima obitelji "poginulih hrabrih partizana Splita i Solina, koji su na današnji dan ubijeni, jer su htjeli obraniti svoj grad Split, Solin, Dalmaciju i Hrvatsku" gradonačelnik Krstulović Opara je podsjetio kako danas obilježavamo "njihovu žrtvu, koja se poklapa sa danom mučeništva suzaštitnika Splita – svetog Staša, koji je u Solinu, također zbog svojih ideala, izgubio život, što pokazuje cijelu simboliku povijesti kroz koju je prolazio naš kraj i naš grad". Ističući da "bez mučeništva, bez iskrene borbe, bez želje za slobodom nemožemo uživati u istoj", ustvrdio je da "danas uživamo slobodu, koja nije produkt jednog čina nego cijele povijesti". "A njih 24, koji su na današnji dan ubijeni – Splićani i Solinjani su zapravo utkali sebe u ovo što mi danas uživamo. Uživamo slobodu, demokraciju i mir. I u ime spomena na te hrabre ljude, na partizane Prvog splitskog odreda, Splićane i Solinjane, danas je dužnost svima nama biti ovdje, pokloniti se i zadržati to 2017_08_26_pspo2.jpgu memoriji. Ne radi nas samih, ne radi zareza, pridjeva, radi redosljeda riječi, nego radi novih naraštaja koji moraju znati te vrijednosti. Jer bez tih vrijednosti, koje će se koordinirano održavati i podržavati nećemo znati cijeniti ni slobodu, ni mir, ni demokraciju. Neka to bude jedina i glavna misao koja nas okuplja u ovakvim prigodama. I iduće godine će predstavnik grada biti ovdje i sljedeće godine i sljedećih godina naša je dužnost oživljavati spomen na sve one koji su utkali sebe u slobodu. Dvadeseto stoljeće je razdoblje koje je naš grad i domovinu puno puta učinilo tužnim, ali i ponosnim. Ponosnim na žrtvu branitelja, branitelja 1941., branitelja 1991. godine. Svi su oni imali jednu jedinstvenu ideju – slobodu, mir i oslobođenje od okupatora. I to je poruka koja mora ostati vječno. Zbog toga se nadam da ćemo u narednom razdoblju i ovaj vrijedan prostor jos više oplemeniti i učiniti ga na ponos našim građanima. Jer ovo je pravo mjesto, srce grada iz kojeg su otišli braniti grad i to nesmijemo nikada zaboraviti", rekao je splitski gradonačelnik.

Povratak