03. veljače 2016.

Centar Mall of Split dobio uporabnu dozvolu

Centar Mall of Split dobio uporabnu dozvolu

Pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo Grada Splita, Teo Vojković, danas je na konferenciji za novinare izvijestio da je centar „Mall of Split“ dobio uporabnu dozvolu.

2016_02_03_Pressica_Mol_A.jpg „Grad je uporabnu dozvolu izdao 2. veljače, tehnički pregled objekta je započeo 17. prosinca 2015. godine, a 30. prosinca su zapisnički utvrđeni nedostaci i nekompletnost dokumentacije. Tvrtka 'Mejaši prvi d.o.o.' je dobila rok od 90 dana da ih otkloni. Investitor je Gradu posljednju dokumentaciju dostavio 27. i 28. siječnja 2016. g. Nakon završnog usklađenja i kontrole te dopune izvješća povjerenstva za tehnički pregled izdana je pravomoćna dozvola. Pitanje pristupnih cesta, uključujući i rekonstrukciju raskršća priključenja na Vukovarsku ulicu, koje je bilo jednim od razloga neizdavanja dozvole, riješeno je sukladno Zakonu o gradnji. Uviđajem je utvrđeno da su ceste izgrađene i da je preko njih omogućeno prometovanje u javnom režimu. Na osnovu pisanih mišljenja stručnjaka svih javno-pravnih tijela (MUP-protupožarna inspekcija, HEP, Vodovod i kanalizacija, Hrvatske vode, Grad Split – odsjek za promet …) u čijoj nadležnosti je predmetna infrastruktura i građevine, utvrđena je i tehnička ispravnost izgrađenih građevina i infrastrukturnih sustava koji su sastavni dio izgrađenih prometnica, neophodnih za funkcioniranje centra“, kazao je Vojković, dodavši da vlasnički odnosi na zemljištu prometnica te uređenje međusobnih odnosa, koji proizlaze iz ugovornih prava i obaveza „Mejaša prvih d.o.o.“ i Grada Splita, nisu predmet postupka izdavanja uporabne dozvole te time nisu bili zapreka za izdavanje .
Pročelnik Vojković je iznio i podatke o rezultatima postupka legalizacije u Splitu, napomenuvši da je riječ o širim podacima od objavljenih na web stranicama nadležnog ministarstva, na kojima su iskazana samo pravomoćna rješenja. „Grad je zaprimio ukupno 13608 predmeta. Od toga je za Agenciju u Zagrebu izuzeto 640 predmeta, tako da je u nadležnosti grada ostalo 12968 predmeta. Na datum 2. veljače ove godine pravomoćno je riješeno 6257 predmeta (48,25 %).
2016_02_03_Pressica_Mol_B.jpgUz to je 6786 pozitivnih, ali nisu pravomoćna. Odbijenih ima 268, a obustava imamo 262. Tako možemo reći da je do 31. siječnja riješeno 7316 predmeta. Još 1350 predmeta je de facto riješeno. Oni su u statusu obračuna naknade za ozakonjenje, ili su već poslana rješenja o naknadama, ili se pišu rješenja, ili su pak stranke već platile, ali mi nemamo to evidentirano. Dakle kada i te predmete pridodamo na onih 7316 onda možemo reći da je Grad Split riješio 8660 predmeta (66,83 %). Svi preostali predmeti, njih 4300 su u aktivnoj obradi. Naime, ja sam prošle godine dao nalog da se do 30. lipnja počne s obradom svih predmeta, s obzirom na njihovu različitost, kako bi imali dovoljno vremena za završiti postupak. Dakle, svi predmeti, osim njih 200-300 koja se odnose na područja za koja se očekuje da će planske odredbe u predstojećim izmjenama i dopunama GUP-a doživjeti promjene, koje će imati utjecaja na postupak ozakonjenja. Ostalih 3100 predmeta najvećim dijelom je u fazi kompletiranja ili usklađivanja dostavljene ili nedostavljene dokumentacije. Mogli smo ići restriktivno i riješiti oko tisuću predmeta da smo strankama nakon nekompletiranja donijeli rješenje o odbacivanju. Planiramo da glavninu predmeta riješimo do rujna, odnosno listopada ove godine, osim spomenutih predmeta u spornim zonama, ili predmeta koji će zbog tehničke ili proceduralne prirode biti rješavani nakon ovog roka, a procjena je da će takvih predmeta biti između 5 i 6 posto. Na izdana rješenja 191 stranka je izjavila žalbu, od kojih je 154 odbijeno rješenjem ministarstva, a 38 ih je vraćeno na ponovno postupanje. Stranke su u 66 slučajeva protiv rješenja ministarstva pokrenule upravni spor, na koje su do sada donesene svega četiri presude, kojima su odbijene tužbe stranaka“, kazao je pročelnik Vojković. Govoreći o financijskim efektima, kazao je da je grad do 31. prosinca 2015. g. uprihodovao 15,6 milijuna kuna, koliko je uplaćeno i u državni proračun. Od planiranih 6,2 milijuna kuna za plaće potrošeno je 4,5 milijuna. Do kraja procesa očekujemo naplatu još 12 milijuna kuna. Za plaće je moguće potrošiti 4,8 milijuna, a mi planiramo potrošiti 2,0 milijuna. Pozitivna razlika sredstava će se upotrijebiti za izgradnju prometnica i ostale infrastrukture istočnih dijelova grada. On je pojasnio i da su svi predmeti vezani uz legalizaciju koji su zaustavljeni zbog izmjena GUP-a, na Marjanu, u zonama javne namjene u Kampusu i između dvije bolnice su stavljeni sa strane dok se ne donese odluka hoće li se izmjenama GUP-a promijeniti uvjeti koji bi utjecali na ozakonjenje tih objekata. Pritom je napomenuo da je na samom početku procesa, 2013. godine su na Marjanu već tada neki odbijeni, jer nisu imali uvjete.

Povratak