21. listopada 2010.

Lokalna uprava u funkciji razvoja

Lokalna uprava u funkciji razvoja

Nužno je stavljanje lokalne uprave u funkciju stvaranja pretpostavki ...
2010_10_22_Okrugli_stol.jpg ... ukupnog razvoja lokalne zajednice, a time i regije te države, jedinstven je zaključak triju radnih stolova održanih tijekom popodnevnog dijela rada prvog dana zasjedanja Foruma jadransko-jonskih gradova.

U okviru stola o „Konkurentnosti u lokalnim ekonomijama: kako gradovi mogu primjenom olakšica pomoći poduzetnicima“, u čijem radu je sudjelovao i zamjenik gradonačelnika Jure Šundov, kao važni segmenti rada lokalne uprave istaknute su aktivnosti na prostornim planovima kojima se uređuju zone u kojima bi se stimuliralo poduzetništvo, kao i izgradnja infrastrukture, pogotovo prometne, koja mora poboljšati protočnost roba i ljudi. Ukazano je na nužnost snažnijeg povezivanja regija i to u prvom redu preko turističke privrede kao najsnažnije grane na ovom prostoru. S tim u vezi je posebno apostrofiran projekt ADRION, u kojeg je uključeno 36 gospodarskih komora s obje strane Jadrana, a čiji je cilj zajednički nastup turističkih agencija i destinacija na europskom turističkom tržištu. Uz gradonačelnika Pescare Luigia Albore Masciu koji je i moderirao raspravu te iznoseći i niz primjera kako projektima u urbanizmu i infrastrukturi grad širi prostor poduzetničkog djelovanja, dogradonačelnik Šundov je također naveo što splitska vlast poduzima na tom polju od izmjena i dopuna Prostornog plana i GUP-a, nove odluke o komunalnom doprinosu, programa poticanja malog i srednjeg poduzetništva, nagrađivanja učenika strukovnih škola, otvaranje Microsoftovog inovacijskog centra, poticanje raznih gospodarskih, sportskih i kulturnih manifestacija kroz povoljnije korištenje javnih gradskih površina te podržavanja niza edukacijskih aktivnosti i skupova s ciljem podizanja stečenih znanja i cijeloživotnog obrazovanja.

Na okruglom stolu o zaštiti i vrednovanju kulturnog nasljeđa: novim mogućnostima zapošljavanja, kojeg je moderirao zamjenik gradonačelnika Kopra, posebno je istaknuta važnost valoriziranja kulture grada i regije. Ukazano je i na važnost povezivanja svih institucija, naročito Sveučilišta i lokalnih zajednica, kao i kvalitetnu prezentaciju manifestacija koja povećava broj turista. Utvrđena je potreba pružanja veće financijske potpore konzervatorima i omogućavanja njihovog većeg utjecaja na odlučivanje. Ocijenjeno je da je informiranost (umreženost) način kojim se ide naprijed i pomoću kojeg će se javnost upoznati sa vrijednostima kulturne baštine. Na taj način će se znati cijeniti kulturnu vrijednost nasljeđa. Ukazano je i na hitnu potrebu izrade vizije o dugotrajnoj potrebi kulturnog razvoja. U tom smislu je zaključeno da kulturno naslijeđe ima gospodarsku vrijednost, te je stoga nužno promicati kulturni razvoj.

O kvaliteti javnih usluga: ICT i e-uprava na lokalnom nivou, razgovaralo se pod moderiranjem Gianne Prapotnich iz talijanskog Ministarstva obrazovanja, nauke i istraživanja. Ukazano je na potrebu izrade akcijskih planova s ciljem unapređenja internacionalizacije, a time i suradnje na međunarodnoj razini. Naglasak je stavljen na potrebu jačeg utjecaja na odgojno-obrazovnu politiku te učenje o suživotu s drugim nacijama. Utvrđeno je da su projekti  koji se u regiji provode u okviru strategije EU Agenda 2020 sukladni s prioritetima jadransko-jonske inicijative i povezivanja zemalja Mediterana, budući da je riječ o multikulturnoj strategiji s ciljem održivog razvoja i uključivog rasta. Direktor Albanskih pošta i telekomunikacija je dao prijedlog za izdavanje poštanske marke koja bi nosila znak Foruma kao i da se izda serija maraka s logom Foruma. Predstavnici Rijeke su predstavili portal grada preko kojeg građani mogu koristiti blagodati  elektroničkog poslovanja i brzog informiranja. Oni su predstavili i gradski program
Povratak