O projektu:
Opći cilj projekta „Sanacija odlagališta komunalnog otpada Karepovac“ je povećati kvalitetu života na području grada Splita sa smanjenim štetnim utjecajem na okoliš i ljudsko zdravlje, a specifični razviti ekološki prihvatljiv integrirani sustav gospodarenja otpadom s poticanjem zasebnog prikupljanja korisnih sirovina, obrade i iskorištavanja preostalog miješanog otpada te zbrinjavanje preostalog otpada na odgovarajući način i u skladu sa zakonskom regulativom, a do otvaranja Centra za gospodarenje otpadom Lećevica.
Godišnje se na Karepovac odloži oko 135.000 tona otpada, a do danas se prikupilo više od 7 milijuna metara kubičnih otpada.
Nekontrolirano i neracionalno odlaganje otpada, nedostatak održivog sustava i ulaganja u ekološki sustav, kao i kašnjenje u otvaranju Centra za gospodarenje otpadom Lećevica na području Splitsko-dalmatinske županije, doveli su do ključnog problema, a to je ekološki neprihvatljiv i neodrživ sustav gospodarenja otpadom na području Grada Splita.
Projekt sanacije će se provesti kroz niz elemenata projekta, a čija će implementacija dovesti do ostvarenja cilja projekta, tj. značajno će se povećati kvaliteta života stanovnika na području Grada Splita sa smanjenim štetnim utjecajem na okoliš i ljudsko zdravlje.
Sanacija se provodi kroz sedam faza od kojih je prva, najveća, najvažnija i najneugodnija dovršena te je za istu ishođena i uporabna dozvola, a obuhvaćala je djelomični iskop, premještanje i konačno oblikovanje postojećeg otpada na odlagalištu Karepovac.
Element 1 obuhvaća radove preoblikovanja postojećeg otpada do projektom definiranih kvota te prekrivanje izravnavajući slojem mješovitog materijala, izgradnju novih ploha s iskopom i premještanje postojećeg otpada uz izgradnju prateće infrastrukture: hidrantske mreže s hidroforskom stanicom, crpne stanice s odvodnjom procjednih voda, vanjsku rasvjetu obodne prometnice, plato plinske stanice, izgradnju priključka na vodovodnu mrežu i obodni kanal s odvodnjom oborinskih voda.
Element 2 obuhvaća izgradnju zgrade za zaposlenike i asfaltiranog platoa oko zgrade s parkiralištem, izgradnja hidrantske mreže, sustava opskrbe vodom i odvodnje, rasvjetu i krajobrazno uređenje ulazno – izlazne zone.
Element 3 obuhvaća radove završnog prekrivnog sustava sa sustavom aktivnog otplinjavanja, odnosno radove zatvaranja i konačnog prekrivanja postojećeg presloženog otpada završnim prekrivnim sustavom, izgradnje sustava aktivnog otplinjavanja (plinski zdenci, plinske instalacije itd.) te krajobraznu sanaciju prekrivenog dijela odlagališta i područja obuhvata zahtjeva.
Element 4 obuhvaća radove zatvaranja i konačno prekrivanje otpada odloženog na novoj plohi završnim prekrivnim sustavom, izgradnju sustava aktivnog otplinjavanja nakon prekrivanja otpada odloženog na novoj plohi te krajobrazna sanacija prekrivenog odlagališta i cjelokupnog područja obuhvata.
Element 5 obuhvaća izgradnju plinske baklje, a koja se izvodi u sklopu izvedbe plinske stanice kao osnovni sigurnosni dio za zbrinjavanje prikupljenog plina spaljivanjem.
Element 6 obuhvaća izgradnju plinskog postrojenja za proizvodnju električne energije. Generatori su spojeni na HEP-ovu električnu mrežu preko transformatorske stanice.
Element 7 obuhvaća nabavu uređaja za pročišćavanje procjednih voda.
Preduvjet za završetak provedbe projekta je završetak planiranih radova i ishođenje uporabnih dozvola za sve faze izgradnje, nakon čega slijedi operativna faza projekta - monitoring i održavanje saniranog odlagališta i to kroz narednih 30 godina. Provedbom projekta sanacije spriječit će se daljnji negativni utjecaji na okoliš i ljudsko zdravlje i postići će se zaštita podzemnih i površinskih voda, smanjenje emisija stakleničkih plinova, te zaštita i očuvanje prirodnog okoliša.
Video zapisi:
Karepovac - prošlost, sanacija, budućnost
Karepovac 2022
Dodatne informacije o projektu možete pratiti i na našoj web stranici www.split.hr
Kontakt: EU_Sluzba@split.hr
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Kohezijskog fonda.
Sadržaj ove stranice isključiva je odgovornost Grada Splita.
Više informacija na https://www.strukturnifondovi.hr i https://www.opzo-opkk.hr .