Pokrećemo i mijenjamo našu aglomeraciju u infrastrukturnom smislu. Pred nama je sada i ozbiljan posao koji će „prekopati“ ovo područje i osigurati sve nužno za ekološki razvoj.
Velikom broju naših sugrađana, osobito onima u istočnim splitskim kotarima, realizacija ovog velikog projekta „aglomeracija Split – Solin“ donijet će nove priključke vode i kvalitetnu odvodnju, a splitsko priobalje i more tada će postati još čišće i ljepše – najavio je na današnjoj konferenciji za medije gradonačelnik Andro Krstulović Opara povodom predstavljanja projekta „Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture aglomeracije Split – Solin“.
Rekao je kako je ovo i golem posao koji će angažirati i veliki dio građevinske operative čime se otvara novi investicijski ciklus na području splitske aglomeracije. Gotovo 69 posto, odnosno nešto više od 975 milijuna kuna financirat će se bespovratnim sredstvima EU, a preostalih 458 milijuna kuna , tj. 31,29 posto sufinancirat će se nacionalnim sredstvima. - Ovo su plodovi hrvatskog članstva u Europskoj uniji koja s velikim sredstvima financira projekt koji doslovno desetljećima čeka na realizaciju – rekao je Krstulović Opara.
Kada vrijednost nedavno potpisanog ugovora za poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture aglomeracije Kaštela – Trogir dodamo ovom ugovoru aglomeracije Split – Solin dolazi se, naglasio je gradonačelnik, do iznosa od čak 3,3 milijarde kuna.
Tomislav Šuta, direktor splitskog „Vodovoda i kanalizacije“, tvrtke koji je iznijela najveći dio dokumentacijske pripreme za realizaciju projekta, precizirao je kako se radi o infrastrukturnom zahvatu ukupno vrijednom 1,79 milijarda kuna. Vrijednost projekta u Splitu i Solinu, kazao je direktor Šuta, veća je od sredstava predviđenih za izgradnju Pelješkog mosta. Čelnik „Vodovoda i kanalizacije“ najavio je danas, među ostalim, izgradnju 60,65 kilometara nove mreže javne vodoopskrbe, rekonstrukciju 4,28 km postojeće mreže javne vodoopskrbe, izgradnju 14 crpnih stanica, izgradnju 14 vodosprema te izgradnju 1.243 novih priključaka. Čak 4.011 stanovnika bit će priključeno na novi sustav javne vodoopskrbe. Direktor Šuta najavio je i izgradnju 93,548 kilometara novih kanalizacijskih kolektora, rekonstrukciju 1,85 km i sanaciju 13,61 km kanalizacijskih kolektora, izgradnju 14,76 km tlačnih cjevovoda, 26,69 km kabelske kanalizacije te izgradnju 4,28 kilometara podmorskog ispusta.
Solinski gradonačelnik Dalibor Ninčević također nije krio zadovoljstvo skorim početkom realizacije projekta vodno-komunalne infrastrukture aglomeracije Split – Solin: - Bez sinergije rada teško bi smo došli do ovog projekta koji će promijeniti lice naših gradova i kvalitetu življenja naših građana - podvukao je Ninčević.
Župan Blaženko Boban podsjetio je na riječi splitskog gradonačelnika Krstulovića Opare koji je rekao da Split nije na katastarskim granicama nego Split obuhvaća područje sve do Trogirskog i Omiškog mosta te do Kupreških vrata: - Ovaj projekt upravo se uklapa u citirane riječi gradonačelnika. Aglomeracija je sinergija i zajedništvo, kako u komunikaciji, tako i u razvojnim projektima. Ovaj prostor uskoro neće biti isti, ni u ekološkom, ni prometnom, ni u vodovodnom smislu. Bit će to bogomdan prostor uistinu ugodan za življenje - kazao je župan Boban.
Današnjoj konferenciji nazočili su i načelnik Klisa Jakov Vetma i predstavnici agencije „Eko-Kaštelanski zaljev“ te Hrvatskih voda.
Projekt aglomeracije Split - Solin obuhvaća područje gradova Solina i Splita te općina Klis, Dugopolje i Podstrana.
Provedbom ovog projekta, ispunit će se EU standardi u vodno-komunalnim djelatnostima, odnosno ispunit će se zahtjevi Direktive o pročišćavanju komunalnih otpadnih voda 91/271/EE u aglomeraciji Split - Solin i 2. Direktive o kvaliteti vode namijenjene za ljudsku potrošnju 98/83/EZ kroz osiguranje povećanja pokrivenosti vodoopskrbnom mrežom.
Projekt aglomeracije Split - Solin pripreman je niz godina i njegovom će se realizacijom dati značajan doprinos unaprjeđenju kvalitete života stanovnika gradova Splita i Solina te općina Klis, Dugopolje i Podstrana, a dogradnju i rekonstrukciju sustava javne vodoopskrbe, dogradnju i rekonstrukciju sustava javne odvodnje te nadogradnju postojećeg CUPOV-a Stupe s I. na II. stupanj pročišćavanja (kapaciteta 275.000 ES) s ciljem povećanja priključenosti stanovništva na javni sustav vodoopskrbe i odvodnje, kao i osiguravanja odgovarajućeg pročišćavanja otpadnih voda.