11. ožujka 2011.

Građani Sirobuje podržali plan legalizacije bespravnih objekata

Građani Sirobuje podržali plan legalizacije bespravnih objekata

Velikim pljeskom odobravanja oko dvije stotine prisutnih građana Sirobuje završen je skup na kojem su zamjenik splitskog gradonačelnika Jure Šundov i predsjednik GK „Sirobuja“ Ivica Grubišić predstavili „Akcijski plan ...

2011_03_10_legalizacija_sir.jpg ... za legalizaciju izgrađenih građevina na području grada Splita“.
 
Dogradonačelnik Šundov je podsjetio da je Sirobuja već prije bila određena kao pilot naselje za provedbu ovakvog plana, ali da se njegova realizacija nije nalazila među prioritetima dosadašnjih gradskih vlasti. „Mi smo odlučili uhvatiti se u koštac s tim problemom i početi ga rješavati. To što se najviše napredovalo na Sirobuji treba zahvaliti interesu građana, ali i agilnosti vijeća kotara i predsjednika Grubišića. Učinili smo sve da u granicama zakona i postojećih odredbi omogućimo što bolje i prihvatljivije uvjete za provedbu legalizacije. U tom smislu smo smanjili iznos komunalnog doprinosa, kojeg će se moći plaćati u 60 rata uz kamatu od samo pet posto. Sve prometnice na Sirobuji imaju lokacijske dozvole, a prema njima se rade i projekti za kanalizaciju“ rekao je Šundov, dodajući da će građani sudjelovati u financiranju izgradnje kanalizacije, koji iznos će im se odbiti od rate za plaćanje komunalnog doprinosa. Naglasio je da sada sve ovisi od samih građana i da će se sa gradnjom krenuti sukladno tempu kojim se prikupi novac. Obećao je i da će se grad maksimalno založiti da se ubrzaju postupci oko prenosa vlasništva nad zemljom kako bi sadašnji vlasnici što prije mogli prikupiti dokumentaciju potrebnu za postupak legalizacije. „Mi u gradu nismo nadležni za legalizaciju kakva se provodi u nekim drugim državama. Za to je nadležan Sabor. U tom smislu grad ne može ukinuti kazne, kao i plaćanje nekih drugih davanja o kojima ne odlučuje grad. Napravili smo sve što smo mogli i ispunili obećanje koje smo dali prije dvije godine“ rekao je Šundov. Naglasio je da se ovaj proces neće zaustaviti na Sirobuju, jer u Splitu ima oko 10 tisuća bespravnih objekata te da će aktualna gradska vlast nastojati konačno riješiti problem nelegalnih objekata.
 
Da je aktualna gradska vlast ispunila obećanja potvrdio je i predsjednik Grubišić. On je građanima prezentirao podatak da će mjesečni obrok otplate za objekt površine oko 100 m2 iznositi nešto više od 400 kuna. Vezano za pitanja koja su građani postavili na skupu, pojasnio je i da će ovisno o tome što sve bude građeno paralelno s uređivanjem prometnica, osim sada predviđene primarne kanalizacijske mreže, dakle odvod oborinskih voda, telefonija, plinifikacija i slično, građani dodatno financirati, ako to budu željeli da se gradi istovremeno s prometnicama. Također, da će građani sami financirati sekundarnu mrežu kanalizacije. S obzirom da će se građenjem zahvaćati dio privatnog zemljišta on je apelirao na građane da ne pokreću žalbene postupke radi izmjena trasa, već da nepoduzimanjem takvih radnji ubrzaju cijeli postupak, kako bi se već koncem ljeta mogla dobiti građevinska dozvola.

Povratak