17. travnja 2009.

Izabrani Spomenici

Izabrana idejna rješenja spomenika Jakovu Gotovcu i Fabijanu Kaliterni

Ocjenjivački sud pod predsjedanjem gradonačelnika Splita Ivana Kureta najuspješnijim idejnim rješenjem spomenika.   Ocjenjivački sud pod predsjedanjem gradonačelnika Splita Ivana Kureta najuspješnijim idejnim rješenjem spomenika osnivaču Hajduka i arhitekti Fabijanu Kaliterni jednoglasno je proglasio rad akademskog kipara Nevena Bilića i koautorice Marije Premužić dipl.ing.arh, dok je većinom glasova (6:1) rad akademskog kipara Petra Barišića ocijenjen najboljim idejnim rješenjem spomenika skladatelju Jakovu Gotovcu. Natječaj (državni, javni, otvoreni, pozivni, anonimni, u jednom stupnju) za idejna rješenja spomenika Kaliterni i Gotovcu raspisao je Grad Split.

Na najtječaj za spomenik Fabjanu Kaliterni pristiglo je ukupno osam radova. Drugu nagradu za idejno rješenje spomenika Fabjanu Kaliterni dobio je Alem Korkut, a treću nagradu rad Nikole Džaje i Iskre Peranić Jogunica.
Na natječaj za spomenik Jakovu Gotovcu pristiglo je 13 radova. Drugu nagradu za idejno rješenje spomenika Jakovu Gotovcu dobio je Dalibor Stošić, a treću nagradu Loren Živković Kuljiš.

Spomenik Fabjanu Kaliterni postavit će se na pješačku površinu pred ulazom u budući Muzej športa u sklopu ŠC Gripe. U opisu rješenja autor je napisao„...Kaliterna je naprosto jedan od Splićana. Zastao je na Gripama, u prostoru koji odražava jednostavnost i funkcionalnost obilježja i moderne – doba njegova arhitektonsko - urbanističkog stvaralaštva. Tek jednostavan simbol vratnica, veza je skulpture sa sportom (nogometom/Hajdukom i Splitom kao gradom sporta. Kaliterna oslonjen na njih opušten je i zadovoljan. Pogleda upućenog u daljinu ponosno se prisjeća svega ostvarenog i planira ono novo – sportsku budućnost grada. Istovremeno je skroman, samo jedan od nas građana. Stoji ususret mnoštvu koje dolazi na Gripe i živi sa sportom i za sport...“

Spomenik Jakovu Gotovcu postavit će se u prostoru parka u Gotovčevoj ulici na Pujankama. U opisu rješenja autor kaže „ Najtrajniji spomenik umjetnik sam sebi diže svojim djelom. Spomenik u čast velikog hrvatskog skladatelja i dirigenta Jakova Gotovca formom i sadržajem korenspodira upravo toj ideji. Plastička forma oprostorenim crtežom kojeg sačinjavaju inox cijevi ponavlja notni zapis – u ovoj verziji radi se o slučajnom nizanju nota, dok bi se u konačnom rješenju otjelovila konkretna sekvenca iz najpoznatijeg Gotovčevog djela – opere „Ero s onoga svijeta“....Kompozicija spomenika koja također predviđa i prolaz između dva tonska zapisa snažno će markirati i dinamizirati prostor te će time odrediti i jasnu komunikaciju s prolaznicima koji će prolaziti kroz nju, odnosno koji će se, mislimo pritom na najmlađe, moći zaigrati verući se po njoj... Po noći spomenik će biti osvijetljen efektno raspoređenim rasvjetnim tijelima koja će se nalaziti u razini tla. Ostavlja se mogućnost realizacije zvučne skulpture koja će vlastitu glazbu stvarati2009_05_04_Laureati_2009.jpg prolaskom zraka kroz cijevi...“

Uz gradonačelnika Kureta u Ocjenjivačkom sudu su: Josip Belamarić, Jakša Fiamengo, Fjodor Klarić, Robert Plejić, Edo Šegvić, Gorki Žuvela i Zdravko Reić.
Po završetku rada Ocjenjivačkog suda gradonačelnik Kuret je izjavio: “Zadovoljan sam rezultatima natječaja. Mislim da smo dobili prava rješenja, natječaj je stvarno uspio“.
Povratak