Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, 25. studenog, danas je u Gradskoj knjižnici Marka Marulića održana javna tribina o važnosti međuresorne suradnje u prevenciji i borbi protiv nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja. Tribinom u organizaciji Povjerenstva za ravnopravnost spolova i Vijeća za provedbu Programa prevencije kriminaliteta Grada Splita je moderirala Mirjana Kučer, izvršna koordinatorica udruge Domine, .a sudjelovali su Vjera Malbaša i Paško Ugrina iz Ureda načelnika splitske Policijske uprave, Tamara Čatlak Cindro, s Odjela za podršku žrtvama i svjedocima Županijskog suda, Jelena Višić i Danijela Perić Krstulović, u ime Hrvatskog zavoda za socijalnu skrb, dr. Ivana Bočina, s Nastavnog zavoda za javno zdravstvo, sociologinja Blanka Čop s Pravnog fakulteta te Marta Grbić, voditeljica Caritasovog skloništa.
Na lokalnoj razini nema promjena, ali ono što najviše ohrabruje su izmjene kaznenog zakonodavstva, Hrvatska, kako je rekla Mirjana Kučer, je što se uvodi zasebna definicija femicida i to kao rodno utemeljenog ubojstva.
-Djelujemo u dvije organizacijske jedinice u kojima imamo ukupan kapacitet za svega dvanaest osoba, stalno smo popunjeni i nažalost primorani odbijati zahtjeve za smještaj.- kazala je Marta Grbić, voditeljicu u skloništu Caritasa Splitsko - makarske nadbiskupije. Samo u ovoj godini, kako je navela, 52 žene i 51 dijete je tražilo sklonište od nasilja u obitelji, ali nisu mogli biti primljeni.
-Nažalost, brojke za deset mjeseci ove godine u usporedbi s istim periodom lani pokazuju povećanje broja kaznenih djela u kojima su žene najviše ugrožene, a samim time i djeca koja žive u takvom okruženju.- otkrila je Vjera Malbaša, policijska službenica iz Odjela za nadzor i prevenciju. Povećanje je, kako je rekla, više od 45 posto iz oblasti kaznenopravnih zaštita unutar obitelji, pa je ove godine 306 kaznenih djela nasilja prema ženama. Nažalost, također je povećanje i u sferu povrede djetetovih prava čak za 50 posto. Ove ih je godine 250, a lani 163. Nasilje nad ženama nije samo fizičko, nego i psihičko, a mijenja se i struktura nasilja, bilježi se porast nasilja djece prema članovima obitelji, u odnosima nevjesta i svekrva, ali dominira muškarac prema ženi.
Dr. Ivana Bočina s Nastavnog zavoda za javno zdravstvo je upozorila da nasilje nad ženama nije samo zdravstveni problem, nego i globalni javno zdravstveni problem, a prema podacima kojima raspolažemo, kako je navela, svaka četvrta žena u dobi od 15 do 49 godina bit će žrtva fizičkog ili seksualnog nasilja od strane svog intimnog partnera, iznijela je najnovija istraživanja i naglasila važnost intersektorske suradnje. Liječnici trebaju prijaviti sumnje u zlostavljanje, ali ono što je zaprepastilo doktoricu Bočinu načini ozljeđivanja žena. Dominiraju ozljede abdomena, zatim prsnog koša, a potom glave.
- Nasilje je preventabilno, ono se može i mora spriječiti - zaključila je dr. Bočina, a sociologinja Branka Čop koja je poručila da svi koji rade u sustavu jasno trebaju slati poruku da nasilje nije privatna stvar. Uz to, navela je i kako je 'suludo' da se dijete koje gleda nasilje u obitelji promatra kao 'sekundarna žrtva' umjesto primarna, jer u tom slučaju je i drukčiji odnos.