Obilježava se 27. godišnjica osnivanja formiranja 4. gardijske udarne brigade
Polaganjem vijenaca uz Spomen ploču na osnivanje 4. gardijske udarne brigade - „Pauka“ započelo je cjelodnevno obilježavanje formiranja te proslavljene brigade Hrvatske vojske.
U ime Predsjednice Republike, predsjednika Hrvatskog sabora te predsjednika Vlade RH vijenac su položili podpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević i načelnik Glavnog stožera oružanih snaga RH general zbora Mirko Šundov. U ime grada Splita cvijeće je položio gradonačelnik Andro Krstulović Opara. Vijence su položili i predstavnici općine Šestanovac te grada Sinja. Među prisutnima su bili i veterani 4. gardijske, ministar Lovro Kuščević, predstavnici Hrvatske vojske i Hrvatske ratne mornarice, saborski zastupnici i članovi konzularnog zbora u Splitu. Ploču su 2011. godine, u povodu 20. obljetnice, na Šetalištu Ivana Meštrovića, kod Vile Dalmacija, gdje je 28. travnja 1991. godine i donijeta odluka o osnivanju te splitske brigade, postavili veterani brigade.
Ploču su tada otkrili, prvi zapovjednik brigade, general Ivo Jelić i prvi načelnik stožera brigade, pukovnik Jakov Miletić. Čestitajući obljetnicu general Jelić se njenim pripadnicima zahvalio za „sve patnje i žrtve na bezbrojnim čukama i u rovovima, na kiši i snijegu, pod paljbom neprijateljskih granata i bombi“. Pripadnici brigade su u ratu prozvani Paucima, po nadimku svog drugog zapovjednika, poginulog generala Andrije Matijaša, a ratovala je pod geslom „In hoc signo vinces“ (U tom znaku pobjeđuješ). Ministar obrane Republike Hrvatske Gojko Šušak proglasio ju je udarnom te time i najboljom postrojbom Hrvatske vojske u Domovinskom ratu. Brigada je, kako to reče, u prigodi 26. obljetnice, Božo Zadro, predsjednik Udruge veterana brigade, satkana od puno dalmatinskog dišpeta i hercegovačkog inata, a na samoj ploči piše kako pod stijeg brigade „stadoše ponosni sinovi i kćeri ovih krajeva spremni žrtvovati svoje živote za slobodu i domovinu“. Od osnutka brigade poginula su 193 njena pripadnika, pet ih se vodi kao nestale, a gotovo 1500 ih je ranjeno.
Svečanosti obilježavanja nastavljaju se budnicom Orkestra HRM-a i mimohodom Počasno zaštitne bojne uz pokazno vojnu akrobatsku vježbu za svečane prilike, prezentaciju ronjenja, projekt „Pogled u plavo“ - prelet akrobatske grupe Krila Oluje HRZ-a terazgledavanje Taktičko-tehničkog zbora naoružanja u Marmontovoj ulici, odnosno na Rivi i Gatu Lučke kapetanije. U podne će biti svečano obilježeno preimenovanje Doma HV-a u Poljudu imenom prvog zapovjednika brigade u „General Ivo Jelić“. U vojarni Svetog Križa na Dračevcu održat će se defile Moto kluba veterana 4.gardijske, a u 15,00 sati će u Spomen kapelici Sv. Križ na Dračevcu biti polaganje vijenaca. Tu će se održati i sveta misa za poginule, nestale i umrle pripadnike brigade, a svečanosti će biti završene održavanjem svečane akademije u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika.