26. listopada 2011.

Obilježena 67. godišnjica oslobođenja Splita od fašista

Obilježena 67. godišnjica oslobođenja Splita od fašista

Zamjenici splitskog gradonačelnika Anđelka Visković i Jure Šundov nazočili su danas u Hrvatskom narodnom kazalištu Svečanosti obilježavanja 67. obljetnice oslobođenja Splita od fašističkog okupatora 1944. godine, koju su ...

2011_10_26_dan-oslobodenja-.jpg ... zajedno organizirali Grad Split i splitska Udruga antifašista, a na kojoj je kao izaslanik Predsjednika Republike bio kontraadmiral Ante Urlić.
„Prije 67 godina Splićani su oteli neprijatelju oružje i istjerali okupatora te svoj grad vratili matici zemlji. Zato hvala svima koju su za to položili svoje živote i koji su svojim djelom pomogli da Split bude slobodan hrvatski grad“ rekao je zamjenik Šundov.
Podsjećajući na slavnu antifašističku prošlost, predsjednik Udruge antifašista Splita Josip Milat je istaknuo da se 12,5 tisuća Splićanko i Splićana izravno borilo u redovima Narodnooslobodilačke vojske, 18.000 je surađivalo s oslobodilačkim pokretom, skoro 16.000 žitelja Splita i okolice je prošlo torture u zatvorima. 5.000 ih je odvedeno u njemačke, talijanske i ustaške logore smrti, oko 1.400 je moralo ići u izbjeglištvo, a oko 4.000 ih je umoreno u zatvorima, strijeljano, poginulo od bombardiranja, umrlo od gladi ili bolesti, palo u borbama s neprijateljem. „Na ove podatke svaki Splićanin mora biti dovijeka ponosan, kao što ponosni moramo biti na splitsku mladost koja je životima branila slobodu u Domovinskom ratu“ rekao je Milat. Ukazujući na pokušaje revidiranja prošlosti, zapitao je u ime koga se to radi i zatire sjećanje na antifašističku borbu. Ustvrdio je kako je žalosno da su izbrisana sva imena ulica, trgova i institucija koja su podsjećala na antifašističku prošlost, a sudionike te borbe se naziva izdajnicima jer su se borili protiv fašista i njihovih ustaških slugu. „To se mora prekinuti, jer se prošlost ne može mijenjati ni izbrisati. Mijenjajmo školske programe i odgajajmo mlade na povijesnim činjenicama. Svaki zločin mora 2011_10_26_hnk-lalin-urlic.jpgbiti osuđen, a hrvatstvo se ne iskazuje rušenjem spomenika i bilo kakvom diskriminacijom, niti se zločin pravda novim zločinom“ rekao je Milat. Zatraživši da se Splitu vrati dostojanstvo i da mu se osigura mjesto koje mu po povijesnim i civilizacijskim vrijednostima pripada, on je vijećnicima grada uputio apel da se vrate nazivi ulicama Žrtava fašizma i Prvom splitskom partizanskom odredu. Čestitke u povodu godišnjice oslobođenja Splita prenijeli su i Ratko Maričić, predsjednik Saveza antifašista Hrvatske te izaslanik Predsjednika Republike kontraadmiral Ante Urlić. Ovom prigodom je predsjedniku Nadzornog odbora HNK „Hajduk“ Petroslavu Sapunaru predana Povelja Udruge Saveza antifašista Splita, kao jedinom antifašističkom klubu u porobljenoj Europi, a izaslanik predsjednika RH, Ive Josipovića, kontraadmiral Ante Urlić uručio je Milivoju Lalinu Odlikovanje reda Stjepana Radića, za osobit doprinos antifašističkim temeljima Republike Hrvatske.

Povratak