21. ožujka 2012.

Obilježeni Svjetski dan kazališta za djecu i mlade te Svjetski dan lutkarstva

Obilježeni Svjetski dan kazališta za djecu i mlade te Svjetski dan lutkarstva

U povodu Međunarodnog dana kazališta za djecu, 20. ožujka i Međunarodnog dana lutkarstva, 21. ožujka, pročelnica gradske Službe za kulturu Maja Munivrana primila je danas članove predsjedništva hrvatskog ogranka ASSITEJ-a ...

2012_03_21_Dna_lutk_kazalista.jpg (Svjetske asocijacije kazališta za djecu i mlade) te predsjedništva hrvatskog ogranka UNIM-e (Svjetske asocijacije lutkara), predvođene predsjednicima Romanom Bogdanom i Zvonkom Festinijem.

Tom prigodom pročelnica Munivrana je istakla da Split ima dugu kazališnu tradiciju, dulju i od osnutka institucionalnih kazališnih kuća, koja seže u doba ritualnih igara na rimskom Peristilu, pa preko gostovanja putujućih talijanskih kazališnih trupa, Bajamontijeva kazališta i konačno do 1893. godine, kada gradonačelnik Gajo Bulat gradi i otvara zgradu današnjeg Hrvatskog narodnog kazališta, u kojem se predstave igraju na hrvatskom jeziku. Istaknula je kako je druga značajna godina 1943., kada u izbjeglištvu u El Shatu grupa kazališnih entuzijasta utemeljuje današnje Gradsko kazalište mladih. Samo dvije godine kasnije, 1945. Split dobiva i Kazalište lutaka, najstarije profesionalno lutkarsko kazalište u Hrvatskoj.

Pročelnica Munivrana je naglasila nemjerljiv društveni značaj kazališta za djecu i mlade, kao mjesto odgoja i gdje svoje prve estetske i etičke nazore formira buduća odrasla osoba. S tim u vezi je dodala, kako svjesni svoje društvene uloge ta dva splitska kazališta godišnje ostvare oko 600 izvedbi. „Slijedom toga, Grad Split je prije pet godina prepoznao potrebu i podržao utemeljenje Kazališnog festivala za djecu „Mali Marulić“, kao svjesno opredjeljenje da se podupre svako dobro ulaganje u djecu i mlade, jer oni doista i jesu budućnost ovoga grada“ rekla je Munivrana.

Bogdan Festini je kazao kako su svi oni ponosni na dan lutkara te da bi želio da on preraste i u dan sjećanja na velikane ove umjetnosti koji nisu više među živima kao što su direktorica Dinka Ozretić, režiser Zvonko Kovač i možda najveći kreator kojeg je ovo podneblje dalo Branko Stojaković. Pritom je dodao da o razvoju lutkarstva svjedoči i podatak da danas svako lutkarsko kazalište u Hrvatskoj ima svoju monografiju, a eto postoji i festival na kojem se gaji suvremena hrvatska lutkarska riječ. Romano Bogdan je istakao da su kazališta za djecu i mlade te lutkarska kazališta po nagradama i priznanjima daleko ispred kazališta za odrasle te da je ulaganje u lutkarska kazališta ujedno i ulaganje u mlade.

Povratak