Održan prvi dio 32. sjednice Gradskog vijeća
Punih deset i pol sati rada i 17 odrađenih točaka dnevnog reda, bilanca je prvog dijela 32. sjednice Gradskog vijeća, koju je navečer u 19,45 sati prekinuo njegov predsjednik - Boris Ćurković, najavivši nastavak za srijedu 30. ožujka.
Već na samom početku rada vijećnika više od sat vremena se raspravljalo o dnevnom redu, pri čemu su najviše vremena oduzele rasprave o predloženim dopunama dnevnog reda. Naime, uz pismeno predloženih pet točaka gradonačelnik Ivo Baldasar je na sjednici predložio i donošenje odluke da se parku – sportsko rekreacijskom centru na Plokitama da ime Prvog splitskog odreda. Tome su replicirali vijećnici Domoljubne koalicije zatraživši, između ostalog, da se u dnevni red uvrsti i donošenje odluke da se na Katalinića brigu obilježi Prilaz žrtava komunizma, ističući da je s tim u vezi postignut već u ranijem sazivu vijeća dogovor i da je taj prijedlog prošao proceduru. Na kraju je taj prijedlog razriješen tako što se istovremeno glasalo o usvajanju, odnosno o unošenju obje točke u dnevni red i to tako što će odlučivanje o Splitskom odredu biti predzadnja, a o Prilazu žrtava komunizma zadnja točka dnevnog reda. Za takvu „paket“ odluku glasao je 21 vijećnik, a njih devet je bilo protiv.
Potom je jednoglasno usvojen i dnevni red, kojeg na koncu čini 35 točaka.
Uslijedila su vijećnička pitanja. Prva je bila nezavisna vijećnica Daša Dragnić koja je zapitala zašto ni nakon skoro tri mjeseca nije dobila odgovor na upit je li Grad Split donio Plan savjetovanja s javnošću. Gradonačelnik Baldasar odgovorio kako je riječ o kompleksnom pitanju zbog čega stručne službe nisu izradile taj dokument, na što je Dragnić zapitala kako će službe rješavati stvarno složene probleme kada nisu uspjele u tri mjeseca pripremiti odgovor na jednostavno pitanje. Vjekoslav Ivanišević (HDZ) je upozorio na problem odvodnje voda s Katalinića briga na Stupe, upozorivši na obaveze Grada preuzete prilikom ulaska u Europsku Uniju o ugradnji biopročiščivača, čija je vrijednost cca 250 milijuna eura, a što može ugrozit cijelo područje akvatorija Bačvica i tog dijela grada. Tomislav Prljević je upozorio na ovrhe od strane Vatrogasne postrojbe, s obzirom da Split ne izvršava zakonske obaveze o uplatama iz proračuna, na što mu je Filip Butorović, pročelnik Službe za mjesnu samoupravu, zaštitu i spašavanje odgovorio kako ga u tome sprječava Zakon o fiskalnoj odgovornosti koji kaže da se uplate ne mogu vršiti ako se prethodno ne obavi revizija utroška dodijeljenih sredstava.
U kontekstu pitanja, vijećnik Luka Podrug (HČSP) je upozorio na eskalaciju mržnje i nasilja u sportu, spram Zagrebu, Dinamu, reprezentaciji, posebno apostrofiravši napad na navijače zapaljivim sredstvom usred dana u Splitu u auto zagrebačkih registracijskih oznaka uoči derbija.
„Šutimo kada se napada suce, trenere i igrače i pravimo se glupi da ne znamo što se htjelo s kukastim križem na Poljudu. Sport nije rat“, kazao je Podrug zatraživši tematsku sjednicu na koju će doći svi akteri i posebno predstavnici policije te da grad Split mora jasno osuditi nasilje i ograditi ga od sporta. Gradonačelnik Baldasar je podržavajući intenciju Podruga posljednje događaje ocijenio zaprepašćujućima. „Treba jače povezati Zagreb i Split, političari trebaju dati prvi poticaj. Split je prvi korak napravio sa Splitskim festivalom u Zagrebu“, kazao je gradonačelnik Baldasar.
U nastavku sjednice, najviše polemika, a time i utrošenog vremena bilo je prilikom rasprava o Izviješće o tijeku izrade Izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana Splita, koje je ipak usvojeno jednoglasno. Također i Odluka o izradi Urbanističkog plana uređenja za sjeverni dio obuhvata Gradskog projekta Duilovo, koja je prihvaćena uz 18 glasova za, osam protiv i dva suzdržana, a prihvaćen je s tim vezana Odluka o izradi Urbanističkog plana uređenja za južni dio obuhvata Gradskog projekta Duilovo.
Teške riječi padale su i u raspravi o problematici poslovanja Trgovačkog društva „Promet“" d.o.o. Split pa se tako spominjao i smrtonosni udarac „Prometu“ od strane gradske vlasti. Ipak, sa 17 za, 7 protiv i šest suzdržanih glasova vijeće je usvojilo ocjenu rada tog komuinalnog poduzeća, a potom raspravilo i o provedbi izvansudske nagodbe između „A-COSMOS“ d.d. Ljubljana (Slovenija) i „Prometa“ d.o.o. Split, koji izvještaj su, osim dvoje vijećnika prihvatili svi ostali. Potom je opet naširoko raspravljano objedinjavanju pružanja komunalnih usluga upravljanja javnim parkiralištima na području Grada Splita, uz ocjenjivanje opravdanosti objedinjavanja pružanja usluga parkiranja (prometa u mirovanju) u gradu Splitu, a većina od 25 vijećnika se pozitivno odredila prema tom projektu, dok ih je troje bilo suzdržano, a dvoje protiv. Slijedom toga, slično je prošlo i donošenje odluke o kupnji i prijenosu poslovnih udjela Trgovačkog društva „HVIDRA“ d.o.o. Split, tokom koje rasprave je razmatrana i Procjena vrijednosti Društva - u uvjetima produženja i u uvjetima neproduženja ugovora sa Gradom Splitom. Unatoč izraženim sumnjama o kvaliteti poduzeća kojem je grad Split u predstečajnoj nagodbi otpisao milijunska sredstva 22 vijećnika je glasalo za, troje ih je bilo protiv, a tek jedan suzdržan. Na kraju sjednice je iz ostatka dnevnog reda odrađen dio koji se odnosio na ovogodišnje dobitnike gradskih nagrada koje će se udijeliti u povodu Dana grada, 7. svibnja. Upravo zbog kratkoće rokova ta se odluka, kako je objasnio predsjednik vijeća Ćurković, morala donijeti bez odlaganja za nastavak sjednice. Tako je vijeće prihvatilo da ovogodišnji laureati nagrade za životno djelo budu dvojica liječnika primarijus Ante Tukić i profesor Izet Hozo. Osobna nagrada dodijelit će se humanitarki Danijeli Jelić te liječniku i društvenom aktivisti Jošku Kaliliću, dok će se se skupne nagrade dodijeliti Hrvatskoj ratnoj mornarici i Udruzi za osobe sa cerebralnom paralizom „Srce“ Split.