15. lipnja 2016.

Održana Svečana sjednica povodom Dana splitskog sveučilišta

Održana Svečana sjednica povodom Dana splitskog sveučilišta

Svečanom sjednicom Senata u zgradi Medicinskog fakulteta proslavljen je 42. rođendan Sveučilišta u Splitu, koje je osnovano 15. lipnja 1974. godine.

2016_06_15_dan-sveucilista.jpg Ističući da danas ono ima preko 20.000 studenata, na 11 fakulteta, jednoj umjetničkoj akademiji te četiri sveučilišna odjela, da se iako relativno mlado, može pohvaliti s 178 studijskih programa koje 1198 znanstvenika provodi u području društvenih, humanističkih, prirodnih, tehničkih, biotehničkih te medicinskih i biomedicinskih znanosti kao i području umjetnosti, rektor Šimun Anđelinović je s ponosom naglasio da su u posljednje dvije godine postignuti veliki iskoraci te da je, po relevantnim međunarodnim kriterijima s 2937 došlo na 1086 mjesto u svijetu po izvrsnosti, odnosno 453 u Europi. Također, da je po citiranosti znanstvenih radova među jedan posto najuspješnijih, a time i prvi u Hrvatskoj.
„Ta činjenica nas čin izuzetno ponosnim, da unatoč malim sredstvima i malom broju ljudi možete napraviti velike stvari“, kazao je rektor Anđelinović. Posebno je naglasio međunarodni aspekt djelovanja Sveučilišta, koje postaje sve atraktivnije za studiranje i inozemnih studenata i koji ga u sve većem broju odabiru kao destinaciju mobilnosti u sklopu Erasmusa pa je tako više od 2 posto studenata i nastavnog te nenastavnog osoblja bilo uključeno u taj projekt.
„Po veličini smo dosegli maksimum i sada trebamo stabilizirati studijske programe, podizati unutarnju i vanjsku kvalitetu te internacionalnu prepoznatljivost. Trebamo otvoriti još neke studijske programe, koji su nužni zbog naše mediteranske orijentacije, kao što je mediteranska poljoprivreda“, kazao je rektor Anđelinović.
Predsjednik Rektorskog zbora i rektor Sveučilišta u Zagrebu je u pozdravnom govoru istakao važnost prožimanja grada i sveučilišta, kazavši kako je sveučilište važno obilježje grada i da ono ne doprinosi samo razvoju grada, ili regije nego i cijeloj zajednici.
„Stoga gradovi moraju pomagati sveučilišta, pogotovo u našoj situaciji kada su izdvajanja na razini države najmanja u EU, jer su obrazovanje i znanost potrebni radi ukupnog razvoja društva.
2016_06_15_sveucil-baldasar.jpgU tom kontekstu je govorio i splitski gradonačelnik Ivo Baldasar, ukazavši na to da je Sveučilište u Splitu jedna od najvažnijih institucija ne samo grada Splita, nego i cijele Republike Hrvatske. „Posebno sam ponosan jer je ono ove godine proglašeno najboljim sveučilištem u zemlji. Split i Sveučilište su još jednom pokazali svoj potencijal i potvrdili poziciju grada koji ulaže u znanje i budućnost, a time i u svoju djecu“, kazao je splitski gradonačelnik čestitajući svim profesorima, studentima i ostalim zaposlenicima Sveučilišta. Pritom je zazvao ministra znanosti da se što prije riješi problem neriješenih prostora za dio sveučilišnih jedinica, aludirajući prvenstveno na Filozofski fakultet te zatraživši trojni sastanak kako bi se što prije pronašlo rješenje. Taj poziv je prihvatio pomoćnik ministra znanosti, obrazovanja i sporta Srećko Tomas, a u tom smislu je važnost suradnje lokalne samouprave, državnih institucija i Sveučilišta još jedno istakao i izaslanik Predsjednice Republike Andro Krstulović Opara.
Svojim govorima skup su pozdravili i Splitsko-dalmatinski župan Zlatko Ževrnja te nadbiskup Splitsko-makarski Marin Barišić.
Potom su dodijeljena tri počasna doktorata: Mateu Martiniću Berošu, istaknutom čileanskom znanstveniku bračkih korijena, rođenom 1931. godine, koji se zahvalio video linkom; Davidu Rogeru Jonesu Owenu, britanskom znanstveniku svjetskog glasa za dostignuća na području računalne mehanike, kojem je splitsko Sveučilište još 2004. godine dodijelilo Plaketu; te arhitekti Nikoli Bašiću, izvanrednom profesoru umjetnosti. Dodijeljene su tri titule emeritusa Sveučilišta, profesorima Davoru Jurasu sa Prirodoslovno matematičkog, Goranu Tomaševiću sa Pravnog i Jeleni Perić s Kemijsko-tehnološkog fakulteta. Također dodijeljene su i rektorove nagrade najboljim, odnosno najizvrsnijim studentima.
U kulturnom programu sudjelovao je Akademski zbor Silvije Bombardeli, nazvan njegovim imenom u povodu njegove 100. obljetnice rođenja, kao i Gudački kvartet Umjetničke akademije.
2016_06_15_dansveucilista.jpgSvečanosti su prisustvovali brojni uzvanici među kojima bivši rektori sveučilišta, emeritusi, rektori hrvatskih sveučilišta, kao i sveučilišta iz Maribora i Mostara, zapovjednik Hrvatske ratne mornarice Predrag Stipanović, bivši ministar znanosti Dragan Primorac, zamjenica splitskog gradonačelnika Aida Batarelo te drugi uglednici.
Prilikom osnivanja Sveučilišta u njegov sastav su ušle članice koje su već djelovale u svojim stručnim, znanstvenim i nastavnim područjima. Od 1945. do 1960. godine je već bilo osnovano nekoliko viših škola. Pravi zamah počinje 1960. godine kada su osnovani Fakultet elektrotehnike strojarstva i brodogradnje (FESB), Kemijsko-tehnološki fakultet i Pravni fakultet te 1961. godine pedagoške akademije u Zadru i Splitu. Ekonomski fakultet i Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije, utemeljeni su 1971. godine, tri godine kasnije Medicinski fakultet , a 1978. osnovan je Pomorski fakultet u Dubrovniku sa studijem u Splitu.

Povratak