04. studenog 2020.

Tematska sjednica Gradskog vijeća o izmjenama i dopunama Generalnog urbanističkog plana: Budućnost Splita je u našim rukama, a ovo je presudan trenutak da odlučimo kako će ta budućnost izgledati

- Budućnost Splita je u našim rukama! – ključna je poruka tematske sjednice o izmjenama i dopunama Generalnog urbanističkog plana Gradskog vijeća Grada Splita, koja je završila zaključkom kako gradski vijećnici na znanje primaju predstavljenu Masterplan studiju urbane regeneracije Istočne obale i Kopilice, kao i sve ostale studije i informacije koje su danas iznesene i raspravljene tijekom sedmosatnog zasjedanja Gradskog vijeća Grada Splita.

Gradonačelnik Krstulović Opara u svom je govoru istaknuo kako je riječ o presudnom trenutku za planiranje budućeg razvoja Splita, jer će se Europska unija, Hrvatska i Split s posljedicama nezapamćene pandemije i globalne recesije moći nositi isključivo razvojem i hitnim početkom velikih državnih i javnih projekata, uz pratnju od strane privatnih investitora.

Osim toga, iz nove financijske omotnice Europske unije 2021 – 2027. Hrvatska na raspolaganju ima 22 milijarde eura, od čega bi Split, kroz ključne projekte temeljene na Masterplan studiji urbane revitalizacije mogao koristiti nešto više od jedne milijarde te tako riješiti nagomilane gradske probleme koji su nastali u proteklih 40 godina.

Nakon gotovo 100 godina od tzv. Schürmannovog plana, 40 godina od Mediteranskih igara te 15 godina od zadnje prave izmjene GUP-a, pritisnuti neizvjesnošću posljedica globalne pandemije bolesti COVID-19, imamo odgovornost prema budućim generacijama iskoristiti potencijal domaćeg znanja, iskustva i razvoja te mogućnosti koje nam se otvaraju iz budućeg financijskog razdoblja Europske unije za definiranje okvira razvoja Splita za sljedećih 30 godina - izjavio je gradonačelnik te je podsjetio kako Split, iako najdinamičniji grad na istočnoj obali Jadrana, trenutno razvojno zaostaje za Rijekom, Zadrom i Šibenikom: - Rijeka je na TEN-T mreži Europske Unije, Šibenik je prošlog mjeseca jednoglasno na gradskom vijeću usvojio svoj prijedlog studije urbane regeneracije, a uskoro Pula kreće u isti proces. Grad Zadar već ima izgrađenu novu trajektnu luku, terminal za brodove na kružnim putovanjima te direktan spoj na autocestu, a Ploče su preko koridora 5C povezane s Osijekom. Split je, nažalost, ostao negdje u sredini, stoji na mjestu i krajnje je vrijeme da se pomaknemo. Vrijeme je da preuzmemo odgovornost za budućnost grada i naših nasljednika i da ovog puta ne budemo 'uvik kontra', već – kako samo ime projekta kaže – pravi Split United.

Gradonačelnik je u svom uvodnom govoru najavio i reaktivaciju Zavoda za urbanizam oko čega se tijekom vijećničke rasprave razvio konsenzus te je usvojen i prijedlog zaključka vijećnika Ante Čikotića o pokretanju navedenog Zavoda.

Sjednicu je nakon uvoda gradonačelnika moderirao Emil Zelić, gradonačelnikov savjetnik i direktor Split Uniteda koji je i predstavio osnovne tehničke podatke studije, a prisustvovali su predstavnici ključnih dionika koji su protekle dvije godine intenzivno surađivali na izradi Masterplan studije, među kojima i predstavnici Europske banke za obnovu i razvoj, direktorica Viktoria Zinchuk i Vlaho Kojaković, koja je sufinancirala izradu Masterplan studije te Ravnatelj uprave za EU fondove i strateško planiranje u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Damir Šoštarić.

Okupljenima su se obratili i predsjednik uprave Hrvatskih cesta Josip Škorić, predsjednik Uprave tvrtke HŽ Putnički prijevoz Željko Ukić, član uprave HŽ Infrastrukture Darko Barišić, Ana-Maria Boromisa, pročelnica odjela za međunarodne gospodarske i političke odnose iz Instituta za razvoj i međunarodne odnose (IRMO) te predstavnici udruge stanara Kopilice. Masterplan su predstavili austrijski konzultanti James Mathews (iCC) i Christopf Schremmer (OIR).

Vijećnicima posebno zanimljivo bilo je predstavljanje Studije izvedivosti novog ulaza u Split – Čvor Vučevica (A1) – Tunel Kozjak – Čvor na DC8 – Trajektna luka Split, koju je za Hrvatske ceste izradila tvrtka TraffiCon, a koja je pokazala kako Split ima problem s dnevnim prometom i van turističke sezone. Projekt ima pozitivan ekonomski povrat te je pogodan za sufinancirane iz EU fondova, ali kako bi se realizirao potrebno je izmijeniti GUP.

Izravno iz Londona gradskim vijećnicima se obratio i Direktor za turizam i nekretnine u Europskoj banci za obnovu i razvoj Vlaho Kojaković, koji je predstavio projekte u Šibeniku, Puli i Zagrebu na kojima Banka radi, ali je pokazao i primjere dobre prakse iz ostatka Europe, gdje je Banka sufinancirala i vodila procese urbane revitalizacije. - Integrirani pristup je jedini način da se veliki urbani projekti razvijaju s jasnom vizijom koja odgovara potrebama grada i koja omogućuje održiv razvoj grada u Europskom kontekstu. EBRD je izabrao Split jer je riječ o gradu koji je idealan za život i ima sve predispozicije da zadrži mlade ljude i privuče talente. Split United je gradski projekt na kojem će raditi gradski stručnjaci, a EBRD je tu da pruži pomoć u privlačenju i koordiniranju investicijama. Ulaganja u urbanu regeneraciju u Hrvatskoj otvaraju mogućnost za ponovnu ravnotežu gospodarstva, privlačenje stranog kapitala te učinkovito implementiranje EU fondova za oporavak.

Posebno emotivno obraćanje bilo je ono predstavnika stanara s dva željeznička kolodvora u Splitu – Istočne obale i Kopilice – Ivice Mrčele koji je u ime oko 55 obitelji dao potporu razvoju, koji će Split učiniti ugodnijim gradom za trenutne i buduće stanovnike. Zahvalio je gradskoj upravi na velikom iskoraku u komunikaciji te je pozvao gradske vijećnike da ubrzaju proces revitalizacije ovih dvaju gradskih područja, kako bi stanovnici napokon odahnuli i bili sigurni u svoju budućnost. Gradskim vijećnicima obratio se i dopredsjednik Udruge Kopilica – Split Dario Prgomet, koji je rekao kako stanovnici Kopilice okupljeni u tu udrugu nisu protiv napretka grada, ali kako očekuju od gradske vlasti i Hrvatskih željeznica da se nakon 30 godina riješi problematika njihovog vlasništva nad nekretninama.

Na kraju izlaganja ovlašteni pročelnik Upravnog odjela za prostorno planiranje, uređenje i zaštitu okoliša Grada Splita Boris Marelja predstavio je ostale projekte od javnog značaja, a koji su predmet planiranih izmjena Generalnog urbanističkog plana – tržnice, parking i prometnice.

Poticajnu poruku na koncu je dala direktorica ureda EBRD-a u Hrvatskoj, Victoria Zinchuk: - U studentskoj kantini vidjela sam poruke ‘Kako biste izbjegli kritiku ne radite ništa, ne recite ništa i budite ništa’ te ‘Zona ugode je predivno mjesto, ali tamo nikada ništa ne raste'. I to su poruke koje želim poslati svima. Ako ne želite promjene, glasajte protiv. U tom slučaju neće biti razvojnih projekata, a time niti financijskih sredstava od strane Europske unije, banaka i investitora. Ali ako želite bolju budućnost gradu te ostaviti svoje nasljeđe, imate jedinstvenu priliku. Na vama je da hrabro napravite prvi korak i glasate za pokretanje postupka. Vaš glas 'za' ne znači automatsko 'za' za sve ove projekte koje ste danas vidjeli, jer će realizacija svih njih ovisiti o planovima investitora i arhitektonskim natječajima o kojima će gradski vijećnici u budućnosti odlučivati. Ali znači preuzimanje odgovornosti prema mladima, pokazuje hrabrosti i ambicioznost te znači bolju budućnost za vaše sugrađane. Ja vjerujem u budućnost Splita. Vjerujte i vi! – pozvala je Zinchuk gradske vijećnike.

 

 

 

 

 

Povratak