22. veljače 2012.

Osnovano Povjerenstvo za upravljanje povijesnom jezgrom Splita

Osnovano Povjerenstvo za upravljanje povijesnom jezgrom Splita

Pod predsjedanjem zamjenice splitskog gradonačelnika Anđelke Visković, u utorak, 21. veljače 2012. godine je konstituirano Povjerenstvo za izradu Nacrta prijedloga Plana upravljanja povijesnom ...

2012_02_21_povjerenstvo-sgj.jpg ... jezgrom Splita i Plana upravljanja podrumima Dioklecijanove palače.
Povjerenstvo ima 33 člana, a čine ga predstavnici Grada (11), splitskog Sveučilišta (8), zainteresiranih udruga građana (12) te Ministarstva kulture (2).
Sukladno usvojenom Planu rada Povjerenstva njegov rad će se odvijati kroz četiri radne skupine, čiji voditelji će biti predstavnici Sveučilišta. Tako će profesor dr. Ivo Lozić biti voditelj skupine koja će se baviti problematikom prostora, skupinu koja će se baviti stanjem baštine vodit će dr. Maja Miše, mr. Mirko Petrić će voditi skupinu koja će razmatrati društvene procese i kulturne politike, a onu koja će se baviti gospodarstvom i poduzetništvom profesorica dr. Lidija Petrić.
Prijedlozi radnih skupina će se razmatrati na Povjerenstvu, a odluke će se donositi usuglašavanjem, odnosno glasanjem, pri čemu će svaka skupina predstavnika imati po jedan glas tako da će odluke biti usvojene kada se izglasaju omjerom 3 : 1, ili 4 : 0. Povjerenstvo će se u svom radu koristiti postojećom dokumentacijom te novim, dopunskim istraživanjima. Jedno od polazišta će biti i postojeći plan kojeg je izradio izraelski stručnjak Giora Solar, tako da će novi Plan u biti predstavljati njegove izmjene i dopune, ali i nadogradnju.
U pogledu rokova ocijenjeno je da u ovom trenutku ne treba utvrđivati „čvrsti“ datum završetka izrade Nacrta te je kao okvirni rok završetka naznačeno ljeto 2013. godine. Što se tiče troškova prihvaćeno je da članovi Povjerenstva neće primati naknadu za svoj rad, a procjenu ostalih stvarnih troškova trebaju predložiti radne skupine, o čemu će konačnu odluku donijeti Povjerenstvo, a po potrebi i Gradsko vijeće.
S obzirom na inovacijski pristup kojim se prišlo izradi novog dokumenta predstavnici Ministarstva kulture, Zlatko Uzelac, pomoćnik ministrice za zaštitu kulturne baštine i Rut Carek, načelnica odjela za UNESCO i glavna tajnica Hrvatskog povjerenstva za UNESCO, izrekli su pohvalne ocjene u pogledu uključivanja najširih struktura društvene i stručne javnosti u izradu Plana, napominjući da Ministarstvo do sada nikad nije bilo uključivano u izradu ovakvih dokumenata u ovoj fazi, odnosno od samog početka. Stoga su izrazili uvjerenje da bi ovaj primjer mogao biti putokaz i drugima u Hrvatskoj u izradi sličnih dokumenata.
Uz navedene, članovi Povjerenstva su još: Maja Munivrana, pročelnica Službe za kulturu i umjetnost; Ivana Viđak Bjedov, pročelnica Ureda gradonačelnika; Ružica Batinić Santro, pročelnica Upravnog odjela za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu okoliša; Zlatan Morić, ovlašteni pročelnik Službe za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj; Ivica Pavić, pročelnik Službe pravne zaštite, stanova, poslovnih prostora i geodezije; Pave Zaninović, pročelnik Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo i redarstvo; Goran Nikšić, voditelj Odsjeka za Staru gradsku jezgru; Vedran Matošić, direktor Turističke zajednice grada Splita; Marko Roščić, predstavnik Gradskog kotara Grad; dr Mirko Ruščić, predstavnik Gradskog kotara Varoš; profesor dr Ivo Šimunović; profesor dr Ivo Babić; profesorica dr Ivana Prijatelj Pavičić; profesorica dr Inge Tomić Koludrović; Branislav Trifunović za Društvo arhitekata Split; Ante Sapunar za Društvo prijatelja kulturne baštine; Mateo Perasović za Hrvatsku udrugu likovnih umjetnika; Edita Urličić za „Marjan“ – Društvo za zaštitu i unapređenje Marjana; Suzana Talijan za Udrugu turističkih vodiča; Dalibor Popović za Građansku inicijativu split; Milan Vatavuk za udrugu „Prokurative“; Miodrag Spasić za udrugu „Aspalathos; Ivan Matetić za udrugu „Proljeće“; Diana Magdić za udrugu „Teserakt“; Lovro Rumora za udrugu „Zeleni Dalmacije“ i dr Ana Peraica za udrugu „Genius loci“.

Povratak