Otpad nije smeće
Projektom OTPAD NIJE SMEĆE! provode se izobrazno-informativne aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom za građane na području Grada Splita. Predviđenim aktivnostima u trajanju od 20 mjeseci cilj je podignuti razinu svijesti stanovništva o važnosti sprečavanja nastanka otpada i njegovog odvojenog prikupljanja, ponovne uporabe predmeta, te kompostiranje organskog otpada iz kućanstva.
Ukupno 40 javnih tribina usmjereno je na opću populaciju te specifično 8 radionica na djecu vrtićke i školske dobi, 2 radionice za edukatore, 20 izvedbi kostimiranih igrokaza i predstava za predškolsku djecu, obilježavanje datuma vezanih uz zaštitu okoliša, 6 natjecanja u školama u izradi kreativnih stvari od prethodno prikupljenog otpada i slične tematike, izrada aplikacija za pametne telefone, dodatne izobrazno-informativne aktivnosti usmjerene na obitelji, mladež, kao i na strane turiste, a provodit će se kroz različite komunikacijske i medijske kanale – tiskane materijale, radijske emisije, internet i tematska događanja.
Ciljevi i očekivani rezultati:
Cilj projekta je kroz provedbu projektnih aktivnosti djelovati na smanjenje količine stvorenog otpada na projektnom području, te povećanje recikliranja i ponovne uporabe na najveću moguću razinu. Projektom, koji traje 20 mjeseci, provodi se niz izobrazno-informativnih aktivnosti usmjerenih na (1) sprječavanje nastanka otpada, (2) odvojeno prikupljanje komunalnog otpada, (3) kućno kompostiranje otpada i (4) ponovnu upotreba predmeta; i to na način da se koriste komunikacijske aktivnosti, alati i poruke koje su prilagođene lokalnom kontekstu i polazišnoj razini informiranosti i obrazovanosti građana na području Grada Splita.
Ciljane skupine su: svi građani (opća populacija), žene, umirovljenici, turisti, odgojno-obrazovne institucije (vrtići, škole, fakulteti), edukatori (odgajatelji, nastavnici, profesori), djeca, mladi (od 15 do 18 godina) i poslovna javnost.
Upravo će se kroz projekt OTPAD NIJE SMEĆE! omogućiti postizanje kvalitete i kvantitete izobrazno-informativnih aktivnosti koje provodi Grad Split, što će imati izravan učinak na 73 987 korisnika komunalne usluge prikupljanja i odvoza otpada na području Splita, odnosno 100 % stanovnika Grada Splita.
Provedba planiranih projektnih aktivnosti učvrstit će stav u javnosti da učinkovito obrazovanje o održivom gospodarenju otpadom traje cijeli život, stvoriti osjećaj odgovornosti građana za zbrinjavanje otpada od lokalne do globalne razine, te osigurati među građanima prepoznavanje problema zbrinjavanja otpada kao svojeg problema, kao i poticati poduzimanje odgovarajućih mjera u vlastitim kućanstvima.
Planom gospodarenja otpadom Grada Splita za razdoblje 2016. – 2022., predviđena je izrada plana i programa edukacije i informiranja svih ciljnih skupina društva i to nakon završetka provedbe ovog projekta, tako da će se osigurati i uspješne daljnje izobrazno-informativne aktivnosti.
Grad Split će sanirati odlagalište Karepovac i izgraditi reciklažna dvorišta i uvesti potrebnu manju infrastrukturu kako bi se uspostavio održiv sustav gospodarenja otpadom, osigurat će operativne i financijske kapacitete koji će omogućiti održavanje projektnih rezultata, posebno mrežne stanice i aplikacije koja će biti dostupna i drugim gradovima koji koriste usluge Čistoće.
Zahvaljujući provedbi projekta sva stečena znanja i vještine nastavit će se primjenjivati u budućim izobrazno-informativnim aktivnostima koje Grad bude provodio samostalno, ali i s drugim gradovima Urbane aglomeracije Split.
Ukupna vrijednost projekta: 2.735.908,01 kuna
Iznos koji sufinancira EU (84,9999990%,): 2.325.521,78 kuna.
Raspored održavanja tribina u gradskim kotarima u mjesecu svibnju je sljedeći:
GK Blatine Škrape (Poljička cesta 31) – 13.05. u 18h
GK Trstenik (Put Trstenika 1) – 15.05. u 18h
GK Lučac Manuš (Omiška 14) – 20.05. u 18h
GK Žnjan (održati će se u prostorijama OŠ Žnjan) – 21.05. u 18h
GK Mertojak (održati će se u prostorijama OŠ Mertojak) – 27.05. u 19h
GK Kocunar (Mosećka 56) – 29.05. u 18h.