24. listopada 2022.

Plan upravljanja starom gradskom jezgrom grada Splita s akcijskim planom upravljanja posjetiteljima - Najava online predavanja

U svrhu izrade Plana upravljanja starom gradskom jezgrom s akcijskim planom upravljanja posjetiteljima grada Splita 2023.-2030. održat će se ciklus online predavanja. Plan upravljanja izrađuje se u okviru EU projekta „Palača života – grad mijena / Palace of Life – City of Changes" koji je sufinancirala Europska unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Svrha Plana upravljanja je stvaranje preduvjeta za učinkovito upravljanje (svjetskom) kulturnom baštinom, a cilj je povezivanje svih vrijednosti stare gradske jezgre i načina valorizacije kako bi kulturna baština postala osnova za razvoj područja stare gradske jezgre. S navedenim postavkama Plana upravljanja, usklađene su teme online predavanja.

 

U utorak, 25. listopada od 17 do 18:30 sati održat će se ciklus online predavanja pod nazivom Upravljanje (svjetskom) kulturnom baštinom. Prvo predavanje održat će Alessia Montacchini (istraživačica i znanstvenica u sklopu HeRe_Lab - Heritage Research, zajedničkog istraživačkog centra Grada Firenze i Sveučilišta u Firenzi) s naslovom Uključivanje lokalne zajednice u izradu i praćenje planova upravljanja - usporedba najboljih praksi u Italiji. Usporedit će se sustav upravljanja dvjema različitim talijanskim lokalitetima svjetske baštine, s naglaskom na uključenost lokalne zajednice. Usporedit će se dva povijesna, ali živuća grada, koji se poput Splita stalno mijenjaju zbog čega je potrebno pronaći ravnotežu između očuvanja kulturne baštine i daljnjeg razvoja gradova. S jedne strane, analizirat će se proces praćenja učinkovitosti Plana upravljanja povijesnim središtem Firence; a drugi dio prezentacije fokusirat će se na participativnu strategiju koja se provodi za potrebe ažuriranja Plana upravljanja povijesnim središtem San Gimignana. Nakon toga, predavanje Participacijski proces u izradi i provedbi prvog Plana upravljanja svjetskim dobrom UNESCO-a Starim gradom Dubrovnikom održat će Mihaela Skurić, ravnateljica Zavoda za obnovu Dubrovnika. Naglasak će se staviti na participativan pristup kroz koji su svi relevantni dionici na regionalnoj i lokalnoj razini te lokalne zajednice – građana i udruga civilnog društva, uključeni u procese donošenja odluka. Uključivanje lokalne zajednice od samog početka procesa izrade pružilo je priliku svim dionicima stjecanja razumijevanja i znanja o tome što Plan upravljanja jest, kao novitet u hrvatskom pravnom sustavu i obveza prema UNESCO-ovoj Konvenciji o svjetskoj baštini. Rezultat participacijskog procesa je puna potpora svih dionika i nastavak sudjelovanja u zajedničkom cilju očuvanja i unapređenja svojstva izvanredne univerzalne vrijednosti uz istodobno razvijanje suvremenog života, kroz provedbu Plana upravljanja. Posljednje predavanje u sklopu tog ciklusa održat će Gorana Barišić Bačelić (ravnateljica Javne ustanove u kulturi Tvrđava kulture Šibenik) pod naslovom Obnova kulturne baštine kao prilika za lokalni i turistički razvoj  - revitalizacija šibenskih tvrđava. Kroz predavanje podijelit će se iskustvo upravljanja s tri obnovljene tvrđave – tvrđavom sv. Mihovila, tvrđavom Barone i tvrđavom sv. Ivana te Kućom umjetnosti Arsen i svim njihovim sadržajima. Obnovljena kulturna infrastruktura tako je postala temelj za razvoj lokalne zajednice i održivog turizma primjenjujući suvremeni pristup održivom upravljanju kulturnim dobrima kroz produkciju kulturnih programa, interpretaciju baštine, komunikaciju i edukaciju, što će se predstaviti kao primjer dobre prakse.

Link za priključivanje: https://bit.ly/3yVtOVR

 

U četvrtak, 27. listopada od 17-17:45 sati održat će se online predavanje profesora sa Sveučilišta Complutense u Madridu, Sofíe Mendoze de Miguel i Manuela de la Calle s naslovom Regulacija kratkoročnog najma u kontekstu overtoursima – primjer povijesnih jezgri u Španjolskoj. Povijesna središta pogođena su fenomenom prekomjernog turizma (procesom overtoursima). Jedan od identificiranih uzroka prekomjernog turizma u ovim područjima je brojnost objekata namijenjenih za kratkoročni najam. S ciljem rješavanja navedenog problema, španjolski gradovi primijenili su različite oblike regulacije ove djelatnosti koji se temelje na zoniranju i ograničenju dozvola prema karakteristikama stana, a koje će biti predstavljene u ovom predavanju.

Link za priključivanje: https://bit.ly/3MOL2K4

 

 

Povratak