Počeli radovi na izgradnji sustava fekalne kanalizacije na Sirobuji
Stavljajući u pogon veliki bager u Ivekovićevoj ulici na istočnom ulazu u Split iz pravca Omiša, zamjenik splitskog gradonačelnika Jure Šundov danas je na simboličan način označio početak radova na izgradnji sustava fekalne kanalizacije na Sirobuji.
„U predizbornoj kampanji smo govorili da ćemo urbanizirati istok Splita. Ovo što radimo danas je de facto i de iure početak urbanizacije istoka. Model koji smo primijenili na Sirobuji, uz pomoć i suglasnost mještana primjenjiv je na cijelom istočnom području grada.
Riječ je o zahtjevnom projektu s tim da ne znamo što sve ima u ulicama koje treba prekopati. Stoga pozivam građane na strpljenje i razumijevanje.
Sve što će se raditi u naredne dvije godine zahtijevat će mnogo razumijevanja, jer izvođač ne zna na što sve može naići. Neće biti jednostavan i lak posao. Grad Split će pružiti svu pomoć. Dogovorili smo posao u vrijednosti 40-tak milijuna koji sigurno neće biti dovoljni da se završi posao, ali sam siguran da nema te gradske vlasti, ove ili neke druge, koja će doći na čelo grada, a koja će imati hrabrosti zaustaviti ovaj projekt.
Ovaj projekt će biti završen i ovaj model će biti primijenjen na sva naselja istočnog Splita i mi danas počinjenom njegovu urbanizaciju. Ovo danas je zalog za budućnost našeg grada“, kazao je zamjenik Šundov, posebno zahvalivši i predsjedniku gradskog kotara na značajnom doprinosu u realizaciji ovog projekta.
„Uzalud je sva komunalna izgradnja ako ne postoji društvena djelatnost koja će sve to pratiti. Zato s ponosom mogu reći da ove aktivnosti jesu vezane uz komunalnu izgradnju i aktualnu gradsku vlast i čast mi je da sam dio te vlasti, koja je dala veliki poticaj i drugačiji pogled prema istoku Splita i uistinu radi na tome da ga integrira u cjelovitost grada“, kazala je zamjenica Visković, podsjetivši da su za mandata ove vlasti u vrtićima zbrinuta sva djeca u Splitu, izgrađene sportske dvorane te da se grade i obnavljaju osnovne škole, što će poticati i komunalno opremanje tih gradskih područja. „Velike investicije su potrebne. I dalje ćemo nastaviti graditi ovdje i dječja igrališta i sportsko rekreacijske centre kako bi svi bili ponosni na ovaj dio grada Splita“, rekla je zamjenica splitskog gradonačelnika.
Predsjednik Gradskog kotara Sirobuja, Ivica Grubišić Gire, podsjetio je da u preko 600 objekata, koji su mahom bespravno izgrađeni, živi oko 3.000 stanovnika. Istaknuo je da će se uvođenjem kanalizacijskog sustava bitno poboljšati standard življenja u tom kotaru te da ljudi više neće imati goleme financijske izdatke za čišćenje septičkih jama, koje su bile i prijetnja zdravlju građana. „Po dolasku aktualne gradske vlasti sjeli smo s njima i dogovorili se. Mi smo kod njih našli razumijevanje, a oni u nama podršku. Stoga im se najsrdačnije zahvaljujem što su nas podržali u naporima da riješimo naš problem“, rekao je Grubišić.
Realizacija ovog projekta, u suradnji s GK Sirobuja, pokrenuta je početkom 2010. godine, kada se počelo s izradom idejnih projekata. U proljeće 2012. godine s građanima ovog gradskog kotara potpisano je 580 ugovora o izgradnji fekalne kanalizacije ukupne vrijednosti 1,2 milijuna eura, odnosno 9 milijuna kuna. Za taj iznos će građanima biti umanjena obveza plaćanja komunalnog doprinosa prilikom legalizacije objekata.
Radove će izvoditi „Lavčević“ d.d., a stručni nadzor provodit će „Regulacija“ d.o.o., „Grad Invest“ d.o.o. i „Kapar“ d.o.o..
Vrijednost investicije iznosi 43.240.439, 72 kuna s PDV-om. Pritom vrijednost izrade projektne dokumentacije iznosi 1.132.386,75 kuna s PDV-om, ugovoreni radovi na izgradnji fekalne kanalizacije koštaju 41.610.552,97 kuna s PDV-om, a ugovoreni stručni nadzor 497.500,00 kuna s PDV-om.Ukupna dužina kanalizacijske mreže je cca 12 kilometara, a rok dovršetka svih radova na izgradnji mreže je dvije godine. Projektom je predviđena rekonstrukcija cijele vodovodne mreže, a obavit će se i rekonstrukcija javne rasvjete te prometnica kroz koje prolazi kanalizacija. Zbog potrebe izmicanja postojećih elektro i telefonskih instalacija Grad će s HEP-om i HT-om ugovoriti poslove čija vrijednost je procijenjena na cca 5,5 milijuna kuna (HEP 3 milijuna kuna, a HT 2,5 milijuna kuna). Cijelo područje Sirobuje je radi lakše realizacije projekta podijeljeno na tri tzv. slivna područja, koja su opet podijeljena na faze tako da će se za svaku pojedinu fazu, kada bude izvedena, moći ishoditi uporabna dozvola i odmah staviti u funkciju.