30. siječnja 2012.

Pozitivna iskustva mladih o studiranju u Europskoj Uniji

Pozitivna iskustva mladih o studiranju u Europskoj Uniji

Zamjenica splitskog gradonačelnika Anđelka Visković prisustvovala je danas tribini Savjeta mladih grada Splita na temu „Iskustva mladih u Europskoj Uniji“, na kojoj se razgovaralo o mogućnostima i koristima ...

2012_01_30_savjet_mladih.jpg ... Zamjenica splitskog gradonačelnika Anđelka Visković prisustvovala je danas tribini Savjeta mladih grada Splita na temu „Iskustva mladih u Europskoj Uniji“, na kojoj se razgovaralo o mogućnostima i koristima studiranja hrvatskih studenata u zemljama Europske Unije.

Ocjenjujući da je razmjena studenata preko programa Erasmus i sličnih potrebna zbog širenja spoznaja, ali i ostvarivanja spona između mladih koje će se prenositi u budućnost, zamjenica Visković je istakla da razmjena postoji i na razini osnovnih i srednjih škola te da grad podupire te projekte, kao i što daje podršku takvim programima na sveučilištu. „Svi mladi koji mogu ući u takve projekte jesu na ponos našem gradu i uspješno ga predstavljaju u svijetu, zbog čega i pružamo potporu tim projektima“ kazala je Visković, napomenuvši da je aktualna gradska uprava odlučnije krenula u financiranje projekata mladih, pa tako sada u okviru proračuna postoje i osigurana sredstva za tu svrhu.

Na tribini koju je moderirao predsjednik Savjeta mladih Mario Popović, o svojim iskustvima su govorili studenti Mia Nikolić, Marijan Kegalj, Vlado Slišković i Alena Hubanić, ističući iznimnu korist od boravka na studijima u Mariboru, Bruxellesu, Beču i Bologni. Oni su ukazali na potpuno drugačiji pristup studiju od strane studenata, ali i profesora te na važnost uspostavljenih poznanstava. Napomenuli su da je naknada u visini cca 400 eura uglavnom dovoljna za troškove smještaja, ali da za ostalo treba imati dodatni džeparac. Među problemima na koje su ukazali je ključan onaj o koristi njihovog studiranja za društvo, s obzirom da po njihovoj ocjeni tržište rada nije usklađeno s njihovim znanjima. Na taj isti problem, neusklađenosti sveučilišta i tržišta rada, ukazali su i profesori koji vode projekte razmjene studenata na splitskom sveučilištu. Posebno je kritičan bio profesor Mile Dželalija s Prirodoslovno matematičkog fakulteta, koji je uključen i u rad tijela Europske Unije za praćenje provedbe implementacije Bolonjskog procesa, a koji je istaknuo važnost doktorskih studija čija bi funkcija trebala biti stvaranje novih radnih mjesta, dok su u nas većina doktorata razvojno nekorisni.

Povratak