Predstavljen Nacrt prijedloga Plana upravljanja povijesnom jezgrom Splita i Plana upravljanja podrumima Dioklecijanove palače
Zamjenik gradonačelnika i predsjednik Povjerenstva za izradu Nacrta prijedloga Plana upravljanja povijesnom jezgrom Splita i Plana upravljanja podrumima Dioklecijanove palače, Goran Kovačević te predstavnici Sveučilišta u Splitu i članovi znanstvenog tima ...
... predvođeni Lidijom Petrić, kao i predstavnici nevladinih organizacija koje su sudjelovale u izradi Nacrta, predstavili su danas na konferenciji za novinare ovaj dokument.
Zamjenik Kovačević je izvijestio da je prethodne večeri, u utorak, 23. veljače, nakon četiri godine rada, Povjerenstvo usvojilo Nacrt te ga proslijedilo u javnu raspravu, koja će trajati 30 dana, kao i Ministarstvu kulture na evaluaciju. Konačni tekst ovih dokumenata će usvojiti Gradsko vijeće. „Tada će biti uspostavljen mehanizam upravljanja Starom gradskom jezgrom, kao najvažnijim gradskim resursom. Također i kako sačuvati život u palači što je primarni zadatak Grada Splita“, kazao je Kovačević istaknuvši da je riječ o važnim dokumentima u kojima su sadržane smjernice, kao podloga za daljnji rad. „Ovo je bio jedinstven pristup. Pristup izradi se temeljio na tri stupa: na znanstvenom timu, udrugama civilnog društva i Gradu Splitu. Postignut je konsenzus svih osim dijela udruga. Od njih 11 pet je bilo protiv, četiri za, a dvije su bile suzdržane. Neslaganje je uglavnom vezano za model upravljanja. Ipak, možemo kazati da smo danas korak od toga da dođemo do strategije upravljanja Starom gradskom jezgrom.
Voditeljica znanstvenog tima Lidija Petrić je napomenula da je dokument izrađivan duže vremena nego se planiralo, uglavnom zbog provedenih brojnih istraživanja, koja su prvi put rađena. Tako su u materijal, osim zakonske regulative, stručnih radova ugrađene i socijalno relevantne studije i empirijska istraživanja. „U svemu tome su sudjelovale stotine ljudi. U materijalima su istaknuti brojni problemi vezani uz Staru gradsku jezgru, od komunalne infrastrukture, dati su prijedlozi izmjena i dopuna zakonske regulative, kao i smjernice za provedbu procesa. Dat je potpuni pregled kulturne baštine, gospodarskih i društvenih procesa, stanja prostora, financijskih aspekata, kao i modela upravljanja, oko kojih nije postignut konsenzus“, rekla je profesorica Petrić. Pritom je navela da su u „igri“ tri modela: da jezgrom upravlja druga pravna osoba – trgovačko društvo ili udruga; da Grad osnuje posebnu ustanovu ili zavod slično Dubrovniku ili Osijeku; i da Grad ponudi vlastiti model restrukturiranjem svojih službi. „Ključ problema je da monokultura nije dobra. Turizam nam je blagoslov, ali i prijetnja i on se ne smije koncentrirati u Staroj gradskoj jezgri“, kazala je Petrić.
Član tima Mirko Petrić je kao ključno istaknuo da je u ovom materijalu prvi put dat pregled specifičnosti Stare gradske jezgre, nje kao arheološkog nalazišta, sa kulturno povijesnim nasljeđem i kao mjesta življenja. Također, da je riječ o najopsežnijem istraživanju takve vrsti – neke urbane sredine, u Hrvatskoj, a vjerojatno i u Evropi. „Istraživanjem smo utvrdili stalno iseljavanje stanovništva iz palače, a najveće je u jugoistočnom kvadrantu. Čak za 18 posto veće nego u ostalom dijelu. Problem je 'turistifikacija', a nema ni osnovne infrastrukture: strujnih kabela, vodovoda, satelitskih i tv kabela. Problem je i izrada konzervatorske podloge, što je u nadležnosti Ministarstva kulture. Pritom treba znati da se samo javni prihodi u jezgri godišnje kreću oko 37 milijuna kuna. Dakle bez onih u privatnim trgovinama, kafićima, onih koje ostvaruje crkva kao najveći vlasnik. Izravna pak ulaganja iznose samo 7,5 milijuna. Dakle, cijeli grad živi od povijesne jezgre i zato je važno njome upravljati“, kazao je Petrić, napomenuvši da je monitoring UNESCO-a stalan, ali da ne postoji obaveza roka za donošenje plana, jer je Split bio među prvih deset koji su dobili status, kada se plan upravljanja još nije ni tražio.
Svoje ocjene predstavili su i predstavnici udruga. Od Prijatelja kulturne baštine do Zelenih i Genius loci, koji su ocijenili kako je važno da se konačno ima određeni dokument koji će predstavljati osnovu za daljnji rad i uspostavu sustava u kojem neće o sudbini odlučivati jedan čovjek ili služba bez utvrđenog nadzora. Nacrt se u cijelosti može pronaći na Službenim internetskim stranicama Grada Splita: http://www.split.hr/Default.aspx?art=7774 .