11. listopada 2016.

Predstavljen projekt smještaja bivših štićenika Doma „Maestral“ i roditelja oboljele djece bez prebivališta u Splitu

Predstavljen projekt smještaja bivših štićenika Doma „Maestral“ i roditelja oboljele djece bez prebivališta u Splitu

Danas je u Gradskoj upravi predstavljen projekt izgradnje objekta na Blatinama u kojem bi se uredili stanovi za smještaj bivših štićenika Doma „Maestral“ te smještaj roditelja teško oboljele djece bez prebivališta u Splitu, a koja se liječe u splitskom Kliničkom bolničkom centru.

2016_10_11_maestral1.jpg Govoreći o projektu, Nina Miličević, viša savjetnica gradonačelnika - specijalist za socijalnu skrb i zdravstvenu zaštitu je istakla kako su njegovi inicijatori gradski vijećnici Ivica Grubišić – Gire i Ante Zoričić. Naglasila je da je on odmah prihvaćen, „kako od strane gradonačelnika, tako i od nadležnih službi Grada, s obzirom da se i mimo te inicijative razmišljalo o tome da se prostor u Gundulićevoj ulici prenamjeni za te potrebe“. „Riječ je o tome da Grad učini ono što država neradi – da oni koji navršivši 21 godinu života više ne mogu biti u domu, a nemaju se gdje vratiti, jer nemaju obitelj, ili je ona disfunkcionalna, dobiju mogućnost normalno nastaviti život. Stoga je razmotrena mogućnost prenamjene kuće u Šimićevoj ulici, u kojoj je prije bila gostionica '4 palme', a koja je u vlasništvu grada. Vjerujemo da će na predstojećoj sjednici gradski vijećnici donijeti odluku da se krene u ovaj postupak, odnosno u izradu proje2016_10_11_maestral2.jpgktne dokumentacije, koju će platiti grad. Potom će se vidjeti da li postojeći objekt prenamijeniti ili srušiti i izgraditi novi. Vrijednost projekta se procjenjuje na oko pet milijuna kuna, a realizirao bi se u dvije godine sredstvima gradskog proračuna, EU fondova i resornog ministarstva. Objekt bi bio površine 450 m2 sa 3 trosobna stana za bivše štićenike doma Maestral, 8 dvokrevetnih soba sa sanitarnim čvorovima za roditelje teško oboljele djece koja se liječe u splitskoj bolnici, a koji nemaju prebivalište u Splitu te još 150 m2 slobodnog prostora za udrugu čiji je rad na korist zajednici. Prednost ovog rješenja je što se zgrada nalazi blizu Domu 'Maestral' i KBC-u“ kazala je savjetnica Miličević. Dodala je da bi se za dva mjeseca trebao završiti prostor u Gundulićevoj ulici. Tu Grad ima prostor čiji je dio namijenjen smještaju beskućnika, a drugi površine 350 m2, bi u prvoj fazi bio namijenjen roditeljima bolesne djece koja su na rehabilitaciji ili skrbi, dok ne bude gotov projekt na Blatinama i oni bi ga koristili na teret Grada.
Vijećnik Zoričić je zahvalio gradonačelniku Baldasaru jer je odmah prepoznao i podržao inicijativu. „Imamo idejno rješenje, koje je sukladno gabaritima GUP-a i koje je napravljeno besplatno. Kako će konačno izgledati objekt pokazat 2016_10_11_maestral3.jpgće natječaj. Nadam se da će projekt proći na Gradskom vijeću u četvrtak i da će kroz godinu ili dvije bivši štićenici imati sigurnu luku, da će znati da ih sustav štiti. Bitno je da vijećnici 'zabetoniraju' svojom odlukom ovo rješenje i da se ono više nemože promijeniti“, kazao je Zoričić.
Vijećnik Grubišić je istakao kako ova inicijativa pokazuje da vijećnici trebaju voditi računa o svim kategorijama građana. „Ovo je nesumnjivo jedan takav projekt i štiti one koji su najnezaštićeniji – djecu iz 'Maestrala' te pomaže roditeljima čija su djeca u bolnici.“, kazao je Grubišić dodajući kako je u planu bilo i održavanje niza raznih akcija kojima bi se podržao ovaj projekt, ali da je podrška Grada ipak nezamjenjiva.
Miljenko Grabar, ravnatelj Doma za nezbrinutu djecu „Maestral“ je, zahvaljujući inicijatorima i Gradu, naglasio kako je riječ o jedinstvenom projektu u Hrvatskoj. „Ovo je kotačić koji nedostaje. U ustanovi štićenici mogu ostati do 21. 2016_10_11_maestral4.jpggodine. Problem nije postojao samo nakon njihovog izlaska iz doma, već i ranije zbog zebnje što će biti s njima. Ovo sada olakšava  svima. Iako već ima podosta onih koji više ne mogu biti u domu prioritete će imati djeca koja su sada u domu, a trenutno njih desetak ima koji bi trebali postati korisnici ovog smještaja. Oni će moći ostati u stanu tri godine. Za to vrijeme će plaćati stanarinu 1.000 kuna mjesečno, koja sredstva će im se po okončanju boravka vratiti i time omogućiti da još dvije godine imaju riješeno pitanje smještaja u podstanarstvu“, kazao je Grabar.Svoje mišljenje o ovom projektu je izrekla i Renata, štićenica doma, koja studira sportski menadžment i u lipnju iduće godine će morati napustiti ustanovu. „Drago mi je da postoji mogućnost realizacije ovog projekta. Do prije dvije godine sam uvijek u svojoj glavi imala pitanje što će biti kada izađem, gdje ću ići, kako ću funkcionirati i zato se nadam da će se ovaj plan ostvariti“, kazala je Renata.

Povratak