Predstavljene mjere aktivne politike zapošljavanja
Danas je u prostorijama Obrtničke komore u Splitu ministar rada i mirovinskoga sustava, Mirando Mrsić obrtnicima i mladim nezaposlenim osobama te predstavnicima lokalne zajednice – Grada i Županije, predstavio mjere aktivne politike zapošljavanja, kojima se poslodavce-obrtnike želi potaknuti na njihovo korištenje.
Posebno se želi potaknuti poslodavce da mladim osobama daju mogućnost stjecanja radnog iskustva kroz stručno osposobljavanje za rad - bez zasnivanja radnog odnosa, koje poslodavce ne košta ništa, ali daje društvenu vrijednost obrtu te osigurava da kroz ovaj instrument razvijaju vlastite buduće kadrove. Time se obrtnicima pruža mogućnost da izgrade svoj tim zaposlenika, a mladima ulazak na tržište rada.
„Provođenje mjera je počelo prije dvije godine, a danas objavljeni rezultati Državnog zavoda za statistiku pokazuju da smo u Hrvatskoj zaposlili 15 tisuća ljudi više nego prijašnjih godina. Mjere usmjerene prema mladima daju još bolje rezultate – broj nezaposlenih u dobi između 15 i 24 godine manji za 15 tisuća nego prošle godine. Sada ima manje od 39 posto nezaposlenih mladih, dok ih je prije dvije godine bilo 52 posto. U Hrvatskoj je našlo posao 26.000 mladih koji su dobili ugovor na neodređeno – ostat će u Hrvatskoj, tu će zasnovati obitelj, riješit će stambeno pitanje i neće otići vani. Dakle, mjere koje smo poduzeli daju rezultate, a s druge strane i poslodavcima omogućuju da lakše otvore radna mjesta nego što bi otvarali da ih nema“, rekao je ministar Mrsić, pojasnivši da obrtnici, između ostalog, davanjem ugovora na neodređeno vrijeme osobi mlađoj od 30 godina dobivaju poreznu olakšicu – plaćaju 17,2 posto manje doprinosa na plaću u toku pet godina.
Ističući da je nezaposlenost mladih jedan od ključnih problema s kojima se naše društvo suočava te da je pravo na rad jedno od osnovnih ljudskih prava zamjenica splitskog gradonačelnika Aida Batarelo je istakla da mladima nije u dostatno omogućeno integriranje i zapošljavanje, unatoč njihovom često boljem obrazovanju i potencijalu u usporedbi sa starijim generacijama.
„Bez povećanja zaposlenosti, Hrvatska neće moći izaći iz krize. Splitska Gradska uprava svake godine izdvaja značajna sredstva za poticanje poduzetništva. Godine 2014. je natječajem osigurano 700.000 kuna za potporu malom poduzetništvu. Rekordanih 77 pristiglih zahtjeva govori da su i poduzetnici prepoznali naša nastojanja. U okviru poticanja malog gospodarstva u suradnji sa Sveučilištem i Ekonomskim fakultetom 2014. godine, proveli smo besplatnu edukaciju poduzetnika radi edukacije o specifičnim znanjima i vještinama, od toga kako pokrenuti vlastiti posao pa do povlačenja sredstava iz EU fondova. Suradnja na ovom polju traje već više godina i do danas je više od 200 polaznika steklo različita znanja o poduzetništvu“, kazala je zamjenica Batarelo. Tribine na kojima će se predstaviti mjere za poticanje zapošljavanja mladih održat će se i u Zagrebu, Rijeci, Osijeku, Splitu i Varaždinu.