31. ožujka 2014.

Predstavljeni Program javnih potreba u kulturi za 2014. godinu te Strategija razvoja kulture grada Splita

Predstavljeni Program javnih potreba u kulturi za 2014. godinu te Strategija razvoja kulture grada Splita

Zamjenik splitskog gradonačelnika Goran Kovačević, pročelnik Službe za kulturu i staru gradsku jezgru Siniša Kuko, savjetnik gradonačelnika za kulturu i znanost Igor Baković te predstavnici ...

2014_03_31_Press_kulturna_str.jpg ... četiriju vijeća u kulturi grada Splita predstavili su danas Program javnih potreba u kulturi za 2014. godinu sa Planom preraspodjele financijskih sredstava za predlagatelje programa koji nisu proračunski korisnici te Strategiju razvoja kulture grada Splita.

Zamjenik Kovačević je istakao da je ove godine podignut standard transparentnosti na višu razinu te da će se svake godine također objavljivati kriteriji i informacije o svemu što će se u potrebama u kulturi dogoditi u gradu. „Postupak smo dovršili krajem ožujka jer su vijeća formirana tek na jesen, a nastojat ćemo da to ubuduće bude u siječnju, čime ćemo biti jedan od prvih gradova koji će izići s izabranim programima u kulturi za 2015. godinu. Vijeća koja smo izabrali po stručnom kriteriju, donijeli su svoju odluku, u koju politika nije niti će intervenirati. Kako nam je došlo na stol od strane vijeća u kulturi tako će programi biti realizirani. Unatoč recesiji, kultura je za Split iznimno važna te smo zadržali isti budžet kao i prošle godine, jer smatramo da je ona jedan od generatora razvoja te ćemo nastojati da taj nivo zadržimo i sljedećih godina“, rekao je zamjenik gradonačelnika.

Pročelnik Kuko je, ističući da su vijeća radila samostalno, kazao kako je zaprimljeno preko 400 prijedloga s ukupnim iznosom zahtjeva za financiranje od 30 milijuna kuna, a da je udrugama, neprofitnim organizacijama i pojedincima odobrena suma u visini tri milijuna, za ukupno 133 programa u glazbeno scenskoj, likovnoj, izdavačkoj te filmskoj i multimedijalnoj djelatnosti. Savjetnik Baković je kazao da se gradska vlast izmakla iz procesa odlučivanja. „Prezadovoljni smo evaluacijom programa. Ovo je najjasnija poruka kako funkcioniramo. Svjesni smo koliko su vijeća trpjela pritiske u odabiru, jednako kao i gradska uprava prije. Mi se kao Grad nismo miješali, nego smo podržali izbor“, rekao je savjetnik Baković.
Odluke vijeća su predstavili: predsjednica Vijeća za glazbeno-scensku djelatnost Maja Vrančić (od 130 programa vrijednih 6,3 milijuna kuna odabrano je njih 50 s vrijednošću od 900 tisuća kuna), predsjednik Vijeća u kulturi za film i medijsku djelatnost Veljko Popović (od 52 programa i 39 predlagača „teških“ 3,3 milijuna kuna, odabrano je 17 programa u visini 450.000 kuna) potpredsjednica Vijeća u kulturi za knjigu, nakladništvo i knjižničnu djelatnost, Meri Btinić (100 programa od 54 predlagatelja s zahtjevom za 12,5 milijuna kuna, a odobreno 27 – 16 izdavača i 11 manifestacija u vrijednosti 285.000 kuna) i Nives Matijević, članica Vijeća za muzejsko-galerijsku i likovnu djelatnost (ocijenjeno 89 programa vrijednih 2,7 milijuna kuna, a odabran je 61 u vrijednosti ukupno 500.000 kuna). Najveći iznos su dobili Književni krug, za redovnu djelatnost (715.000 kuna) i Festival mediteranskog filma (140.000 kuna).

Savjetnik Baković je potom predstavio rad na Strategiji, ističući da je to prvi put kako se u Splitu izrađuje takav dokument, napomenuvši da će sukus tog dokumenta biti korišten u postupku kandidiranja Grada za Europsku prijestolnicu kulture 2020. godine. „Primarno je izraditi mapu, koju sada nemamo, iako imamo vrlo kvalitetne programe. Potom treba zajedno raditi s nevladinim udrugama, kulturnim ustanovama i ekspertima. U dosadašnjim raspravama i radionicama istaknuta je potreba da cijeli taj rad bude maksimalno transparentan te da se financiranje vrši putem ugovora. Prvi uvjet smo ispunili. Sve je na WEB-u, a drugo pokušavamo uskladiti s našim službama kako bi svi bili zadovoljni.”, rekao je savjetnik Baković. Govoreći o kandidaturi Splita za EPK 2020. godine on je iznio ocjenu da je prethodni pristup kandidature s gradovima od Zadra do Kotora preširok te da je zaključeno da bi kandidaturu trebalo bazirati na prostoru koji financijski može podnijeti sudjelovanje u takvom projektu i za što partneri mogu dati garancije s tim da se sukladno iskustvima Marseja i Essena taj krug ne smije širiti izvan područja od sto kilometara. Kazao je i da će trebati restrukturirati kandidacijski odbor, kao i to da će Split biti spreman za početak kandidacijskog postupka u svibnju ove godine.

Povratak