29. svibnja 2012.

Proslava stote obljetnice školske zgrade na Manušu

Proslava stote obljetnice školske zgrade na Manušu

U povodu 100 obljetnice izgradnje školske zgrade Osnovne škole „Manuš“ i 60-te godišnjice rada same škole u velikoj dvorani Nadbiskupijskog sjemeništa održana je prigodna proslava kojoj je prisustvovala i zamjenica splitskog gradonačelnika Anđelka Visković.

2012_05_25_manus-statut.jpg Kulturno umjetnički program, pod nazivom „Dite, vrime, rič“, u sklopu kojeg je prikazan i 15 minutni film o školi, u cijelosti su pripremili sami đaci.
„Vridilo se rodit i ovo doživjeti“ kazala je između ostalog ravnateljica škole Marita Guć, ističući da je „kamena ljepotica“ zaslužila ovakvu proslavu te naglasivši da su najbolji ukras škole njeni učenici. Posebnu zahvalnost je izrekla svim bivšim i sadašnjim kolegama koji su učiteljski poziv izabrali kao svoj životni. „Evo mene među svoje. Ovo je škola u kojoj sam provela sedam prekrasnih godina rada, koje su uistinu ostale u najljepšem sjećanju“ bilo je prvo što je izgovorila zamjenica Visković pozdravljajući sve prisutne i čestitajući im na jubilejima. „Zgrada škole zauzima zaista posebno mjesto u gradu Splitu, zgrada koja je zaštićena baština i koja je „ispisala“ povijest Splita i u kojoj je ispisano 60 godina neizmjerne ljubavi učitelja koji su prenosili svoje znanje na učenike. Da škola bude i odgojna i obrazovna ustanova da se bude ponosan na svoje učenike kad izađu iz 2012_05_24_manuska-festa.jpgškole“ kazala je zamjenica Visković, koja je potom školi poklonila simboličan dar - Stari Statut grada Splita, čija se 700-ta godišnjica proslavlja upravo ove godine. Naziv Manuš je vrlo star i dolazi od latinskog naziva „puteus manus“ (dobar bunar), a prvi put je zabilježen za vrijeme mletačke vlasti 1427. g..OŠ „Manuš“ djeluje na području kotara Lučac – Manuš, koje područje spada među najstarija predgrađa izvan povijesne jezgre grada. Upisno područje omeđeno je ulicama Domovinskog rata, Krstulovića dvori, Čulića dvori, Zagrebačka ulica, Kneza Višeslava, Ulica slobode, Mažuranićevo šetalište. U njoj radi 59 nastavnika i stručnih suradnika, a pohađa je 554 učenika u 24 razreda.

Povratak