Savjetovanje o izmjenama Zakona o savjetima mladih
„Ovakvi skupovi su veliki iskorak u odnosu na uobičajenu praksu, jer pružaju mogućnost da se zakonski prijedlog prvo raspravi među onima kojih se izravno i najviše tiče“ rekao je zamjenik splitskog gradonačelnika ...
... Jure Šundov na otvaranju savjetovanja o Nacrtu prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o savjetima mladih koje je u organizaciji Ministarstva i socijalne politike Republike Hrvatske i Grada Splita, danas održanog u prostorima MeDILS-a.
Zamjenik Šundov je pritom istaknuo kako je dobro da se na ovoj temi senzibilizira lokalna samouprava. „Postoji prijedlog da se 0,25 posto proračuna izdvaja za aktivnosti mladih. To možda izgleda malo, ali to nisu mali novci i neće biti lako doći do njih, pogotovo što mnogi često očekuju da će netko drugi odraditi posao i riješiti problem, ali to u životu nije tako“, kazao je Šundov, ističući da bi odrasli trebali bolje shvaćati gdje su mladi, ali i obratno u čemu upravo organizacije mladih, a posebno savjeti mogu imati ključnu ulogu.
Pomoćnica ministrice, Maja Sporiš je istaknula kako je postojeći Zakon, donesen 2007. godine, jedini koji izravno regulira odnose među mladima i status savjeta mladih. „Iako je obaveza bila primijeniti Zakon u roku šest mjeseci, ni danas mnoge njegove odredbe nisu oživotvorene, pa tako još uvijek u svim jedinicama lokalne samouprave nisu osnovani savjeti mladih. U međuvremenu se pokrenuo i postupak za njegove izmjene, s kojim se bilo stalo, ali je sada ponovo inicijativa obnovljena. Već sada ima prijedloga za njegove izmjene koji prelaze trećinu njegovog obujma, pa je izvjesno da će se ići na donošenje novog zakona, a ne u njegove izmjene“ rekla je pomoćnica Sporiš, koja je navela da se do kraja godine planira izraditi i nacionalni program za mlade.
Inače, u Hrvatskoj su savjeti osnovani u 98 od 127 gradova te u 126 od 429 općina i 17 od 21 županije. Kako je rečeno na savjetovanju, u posljednje vrijeme osniva se sve više savjeta, a mladi sve glasnije i jasnije artikuliraju svoje zahtjeve, što je bio dodatni poticaj za mijenjanje zakona. Kako je rečeno, one moraju ići u smjeru poticanja sudjelovanja mladih u procesima odlučivanja na lokalnoj razini, a smisao je razvoj partnerstva između „starih“ i mladih. Okvir za takav smjer je Europska povelja, a kao najbolji primjer je naveden Savjet mladih Vijeća Europe, gdje mladi imaju pravo suodlučivanja i suupravljanja. „Cilj je što više se približiti tom modelu. Pritom ovdje nije riječ samo o pravu i odgovornosti, mladih, nego i odgovornosti lokalne samouprave za uključivanje mladih u procese donošenja odluka“, rečeno je na savjetovanju.