30. ožujka 2016.

Split dobio Prilaz žrtava komunizma i Park Prvog splitskog odreda

Split dobio Prilaz žrtava komunizma i Park Prvog splitskog odreda

Vijećničkim preglasavanjem na završetku nastavka prije tjedan dana prekinute 32. sjednice Gradskog vijeća, donesena je odluka da se u splitski gradski adresar unesu dvije nove adrese.

2016_03_30_gv-1.jpg Riječ je o Prilazu žrtava komunizma, koji naziv je dodijeljen prilazu na Katalinića brigu i o Parku Prvog splitskog odreda, koji se nalazi na Plokitama.
Odluke su donesene bez rasprave. Prethodno je predsjednik Gradskog vijeća Boris Ćurković pojasnio da je s tim u vezi postignut dogovor svih klubova vijećnika i nezavisnih vijećnika. „Takav dogovor je postignut kako bi se izbjegle daljnje ideološke podjele i kako bi vijećnici pokazali odgovornost po ovom pitanju unatoč različitim stavovima“, pojasnio je predsjednik Ćurković.
Nakon što je taj prijedlog jednoglasno prihvaćen, za to da se Park na Plokitama nazove imenom Prvog splitskog odreda glasalo je 20 vijećnika, devet ih je bilo protiv, a jedan je bio suzdržan. Za to da se Prilaz na Katalinića brigu nazove po žrtvama komunizma glasalo je 18 vijećnika, šest ih je bilo protiv, a troje ih je bilo suzdržano.
Neposredno prije toga vijećnici su donijeli odluku o davanju potpore Gradu Vukovaru za projekt obnove Vukovarskog vodotornja - simbola hrvatskog zajedništva. „Napravljen je cijeli projekt. Ideja je da se građanima koji žele pomoći dostave uplatnice zajedno s komunalnim uplatnicama i da uplate kolik2016_03_30_gv-3.jpgo mogu. Drugi način je prikupljanje donacijama, tako da se stave sandučići u Splitsku banku. Treći način je poziv poduzetnicima, odnosno pravnim osobama da uplate, a četvrti je da Gradsko vijeće donese odluku da iz pričuve uplatimo određeni iznos direktno, a riječ je o 200.000 kuna“, kazao je gradonačelnik Ivo Baldasar. Potom je jednoglasno usvojena odluka da će Grad Split osigurati sredstva iz Proračuna. Grad će za prikupljanje sredstava za Projekt otvoriti i poseban podračun na koji će građani (fizičke i pravne osobe) moći uplatiti svoje priloge. Također, kako bi se građani što lakše uključili u davanje potpore Grad će  prilikom dostave uplatnica za komunalnu naknadu dostaviti i bianco uplatnice putem kojih će moći dati svoj financijski prilog za obnovu Vukovarskog vodotornja, a dobrovoljni prilozi sakupljati će se i u suradnji sa Splitskom bankom putem sandučića koji će biti postavljeni na šalterima iste.
Nezavisni vijećnik Ivica Grubišić Gire je pozvao vijećnike da se odreknu jedne mjesečne naknade od 2000 kuna. Dogovoreno je da će odricanje od vijećničkog paušala svaki vijećnik potpisati ponaosob, jer je riječ o individualnim pravima svakog vijećnika.
Vijećnici su bez rasprave odobrili postavljanje spomen ploče Specijalnoj jedinici policije BATT Split, potom spomen ploče Luki Vranješu, poginulom branitelju na Sirobuji, kao i da se tamošnji Sportsko-rekreacijski centar nazove njegovim imenom.
Od važnijih odluka treba još istaknuti onu o davanju suglasnosti na sklapanje Ugovora o pravu korištenja javnih površina i elektroničko-komunikacijske infrastrukture 2016_03_30_gv-2.jpgi povezane opreme između Grada Splita i „VIP net“ d.o.o. Zagreb i Ugovora o služnosti zemljišta radi korištenja i održavanje elektroničko-komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme između Grada Splita i HT d.d. Zagreb. Kako je pojasnio zamjenik gradonačelnika Goran Kovačević, riječ je o sporazumima na tri godine, kojima se ujedno olakšava dogovaranje s drugim – manjim operaterima za korištenje gradske DTK mreže. Ugovori vrijede do 2016. godine i donijet će gradu 18 milijuna kuna. Usvojena je Strateška karta buke Grada Splita s ocjenskom godinom 2011. Nešto više rasprave bilo je o Izvješću o izvršenju Plana gospodarenja otpadom Grada Splita za 2015. godinu koje je usvojeno sa tijesnih 13 za, naspram pet protiv i četvero suzdržanih. Ipak, najviše polemike je bilo vezano za Izvješće o utrošenim sredstvima naknade za razvoj (0,50 kn/m3 vode) na području Grada Splita u razdoblju od 2013. do 2015. godine . Riječ je o sredstvima koja su prikupljana bez odluke Gradskog vijeća, tako da se u raspravi postavljalo i pitanje odgovornih u Vodovodu i kanalizaciji, ali i u gradskim službama, da bi se zaključilo kako se zbog tog nedostatka Izvješće ne može prihvatiti, nego tek primiti na znanje, jer se ne može donijeti retroaktivna odluka kojom bi se „pokrilo“ uzimanje sredstava bez pravne osnove. Stoga je, u ime predlagatelja, zamjenica gradonačelnika Aida Batarelo je prihvatila amandman da stručne službe pripreme za Gradsko vijeće zakonit zaključak i tehniku njegovog provođenja.

Povratak