26. listopada 2012.

Svečana akademija u povodu 68. obljetnice oslobođenja Splita

Svečana akademija u povodu 68. obljetnice oslobođenja Splita

Zamjenici splitskog gradonačelnika Jure Šundov i Anđelka Visković prisustvovali su danas u Muzeju grada Splita svečanoj akademiji koju su, u povodu 68. obljetnice oslobođenja Splita ...

2012_10_26_svecana-akademija.JPG ... od fašističkih okupatora, organizirali Grad Split i Udruga antifašista i antifašističkih boraca iz Drugog svjetskog rata.
Pozdravljajući prisutne, posebno sve živuće sudionike NOB-a, koji su osobno doprinijeli oslobađanju Splita i Hrvatske u Drugom svjetskom ratu, u ime gradonačelnika Željka Keruma, svoje osobno i zamjenice gradonačelnika Anđelke Visković te cijelog grada Splita, zamjenik Šundov je kazao kako je oslobađanje Splita 1944. godine činjenica. „Svi koji su sudjelovali u tom oslobađanju, koji su se žrtvovali da do tog oslobođenja dođe, zaslužuju zahvalnost svih nas koji živimo u Splitu, koji imamo svoje obitelji i posao i koji u njemu vidimo svoju budućnost. Ta zahvalnost ne smije nikada prestati i ona je zalog da bi se znala povijesna istina. Potrebno je svake godine podsjećati sve nas i buduće generacije, što je i kako je bilo, kako neki povjesničarski falsifikatori ne bi našu prošlost učinili drugačijom nego je bila. Svako vrijeme je imalo svoje terete i svoje žrtve. Tako i u NOB-u. Split su okupirali Talijani i Nijemci kojima su pomogli neki koji su se nazivali Hrvatima, a to u biti nisu bili. Nitko ne može pomoći strancu da okupira njegovu domovinu i govoriti da je to dobro za domovinu. Svi vi koji ste učinili djelo istjerivanja okupatora s ovih prostora zaslužujete vječnu zahvalnost ovoga grada i svih njegovih budućih generacija. U to ime ja vam se još jednom duboko naklanjam i zahvaljujem u ime gradonačelnika Splita i, siguran sam, svih građana Splita“ kazao je zamjenik Šundov.
Predsjednik splitske udruge Saveza antifašista, Josip Milat je istaknuo kako je danas dan kada se sjećamo svih rodoljuba i antifašista, koji su otišli u borbu za slobodu svjesni da će mnogi od njih tu slobodu platiti vlastitim životom. „Sjećamo se oko 12.500 Splićana, boraca NOB-a i više od 18.000 onih koji su bili uključeni u antifašistički pokret i više od 4.000 njih koji su za slobodu dali svoje živote“, kazao je Milat, podsjetivši da je Split u jesen 1943. godine 17 dana bio jedini slobodni grad u okupiranoj Europi, u kojem se organizirala civilna narodna vlast. „Konačna sloboda izvojevana 26. listopada 1944. godine nije bila milodar fašističkih okupatora i njegovih domaćih slugu, nego sloboda izvojevana borbom i plaćena krvlju boraca NOR-a i aktivista pokreta otpora“, rekao je Milat ističući da današnja mladež mora znati kako je splitska mladost 1941. godine u oslobodilački antifašistički rat krenula vođena istim idealima kao i ona koja je 1991. godine krenula u Domovinski rat. Naglašavajući da istina o tome nije samo stvar škole, nego i svih pojedinaca i društvenih institucija, uključujući i crkvu, Milat je javno iznio prijedlog, već ranije proslijeđen gradskim vlastima da se dio današnje ulice Domovinskog rata (od Pravnog fakulteta do Vukovarske ulice) preimenuje u Trg žrtava fašizma te da se dio Vinkovačke ulice (od Valpovačke do benzinske stanice) nazove imenom Prvog splitskog odreda.
Na svečanosti su dodijeljena i priznanja Saveza antifašista Hrvatske, pa su tako najviše priznanje dobili bivši predsjednik splitskog SAB-a Ante Adorić, posthumno Milorad Bibić i Milivoj Lalin te Lovre Reić, jedini danas živi pripadnik Prvog splitskog odreda, partizanski zapovjednik čiji su borci prvi ušli u oslobođeni Knin i Srb te 48 sati prije Engleza i Amerikanaca u Trst.Zahvalnice SA Hrvatske dobili su Srđan Kovačić, Stipe Tadić i Mješoviti zbor umirovljenika sindikata AMFOR-a.

Povratak