Svečana sjednica Gradskog vijeća Splita u povodu Dana grada
U povodu Dana grada i blagdana svetog Dujma u Hrvatskom narodnom kazalištu danas je održana svečana sjednica Gradskog vijeća na kojoj su zaslužnim Splićanima i organizacijama dodijeljene nagrade Grada.
„Split danas slavi svoj dan, dan u kojem se sve Splićanke i Splićani još više osjećaju povezani sa svojim gradom, s njegovom slavnom prošlošću, velikim djelima naših sugrađana i svih koji su u njemu ostavili traga. Ako nekada možda i pretjerujemo u svom ponosu i zanosu kada govorimo o svom gradu, razloga za to imamo bezbroj. Jer, upravo je ta splitski jaka, žilava, nepokolebljiva, ponekad gotovo i fanatična ljubav, pokretala Split kroz stoljeća. Na njoj su sagrađeni temelji ovog grada, impresivna povijesna i arhitektonska blaga,svjetska sportska dostignuća, iznimni humanistički,znanstveni, kulturni pa i vojni dosezi, sve što danas imamo i zbog čega je Split poseban, ne samo nama nego i svim posjetiteljima“, rekao je splitski gradonačelnik Ivo Baldasar obraćajući se uzvanicima u HNK-u.
Napominjući da je Split danas okrenut budućnosti i da danas živi novu i svježu energiju, on je kazao da je otvoren prostor za razvoj udruga civilnog društva koje u ovoj gradskoj upravi imaju partnera i sugovornika. Također, da su unaprijeđeni odnosi s nacionalnim manjinama, braniteljskim udrugama, vjerskim zajednicama, da su ohrabreni i integrirani u društvo oni koji su se osjećali marginalizirani, ili omalovaženi zbog svoje različitosti. Učvršćeni su i pojačani diplomatski odnosi s veleposlanicima i inozemnim predstavnicima, s kojima se, osim prijateljskih, razvijaju i konkretne gospodarske veze.
Navodeći da je splitska politička scena uvijek bila dinamična, kazao je kako je ponosan što u Gradskom vijeću danas vlada duh demokracije i tolerancije. „Pokazali smo spremnost na kompromisna rješenja i dogovore, kad god su ona bila u najboljem interesu Grada“, rekao je Baldasar, dodavši da građani u ovo vrijeme opravdano očekuju i zahtijevaju da se ideološka pitanja, populizam i demagogija koji nisu u službi rješavanja njihovih svakodnevnih problema, ostave po strani.
„Nisam zadovoljan predstavljanjem Splita u nekim medijima. To nezadovoljstvo dijele i brojni građani. Ukidanje redakcija, smanjenje broja dopisnika i intenziteta izvještavanja zabrinjava, a osobito odabir tema, koje ni približno ne odražavaju pravu sliku Splita. Mi smo ponosni na naše Bačvice i picigin, ali to nije jedino što se u Splitu događa“, rekao je splitski gradonačelnik, založivši se za više dobrih vijesti naspram pesimizma i senzacionalizma.
Govoreći da je glavni prioritet pokretanje gospodarstva on je istakao da je iskustvo pokazalo kako je u tome najveća prepreka glomazna i krajnje složena birokracija, koja usporava realizaciju projekata i investicija koje su pripremljene i realno ostvarive. „Sami smo odgovorni za vlastitu sudbinu i samo smo mi ti koji možemo stvari promijeniti na bolje. Trenutne okolnosti, možda više nego ikad od nas zahtijevaju pragmatizam, odlučnost pa i političku hrabrost. Građani to od nas očekuju. Split je rasadnik intelektualnog kapitala, iznimnih prirodnih i kulturnih resursa. Imamo političku zrelost, hrabrost i odlučnost za novi iskorak u pozicioniranju Splita tamo gdje mu je mjesto. Jer napredak Splita je i napredak Hrvatske.Uz podršku Vlade Republike Hrvatske, a oslanjajući se na vlastita znanja, resurse i uz pomoć splitskog entuzijazma i kreativnosti, mi ćemo to i ostvariti. Ne želimo biti samo statistički drugi grad u Hrvatskoj. Želimo uistinu biti veliki, razvijeni grad u svakom smislu, od gospodarskog do kulturnog i znanstvenog tj. društvenog. To znači Split s punim ovlastima i nadležnošću nad svim svojim resursima.Takav Split zaslužuju naši sugrađani, a treba ga i Hrvatska“, zaključio je gradonačelnik Baldasar.
Prigodnim govorima prisutnima su se obratili i predsjednik Gradskog vijeća Boris Ćurković, predsjednik Sabora Josip Leko, nadbiskup Splitsko-makarski Marin Barišić te predsjednik Republike Ivo Josipović.
Sama svečanost protekla je u znaku dviju važnih obljetnica vezanih uz Split i njegovu povijesnu baštinu: 250 godina od objave prvog znanstvenog rada o Dioklecijanovoj palači, škotskog arhitekta Robert Adam te 800 godina od završetka izrade drvenih vrata na katedrali svetog Duje, koja je izradio majstor Andrija Buvina.
Na svečanosti su podijeljene i nagrade Grada za životno djelo dugogodišnjem ravnatelju dječjeg zbora „Srdelice“ Jovici Škari, za izniman doprinos na području umjetničkog, glazbeno-stručnog i pedagoškog rada s djecom i mladima, te Dušku Krstuloviću, bivšem predsjednik VK „Gusar“, za izvanredan doprinos u razvoju splitskog veslačkog sporta, potom osobne časnoj sestri Emi Damjanović, redovnici školskih sestara franjevki iz Doma za starije „Lovret“, za nesebično pomaganje najpotrebitijima, kao i poznatom splitskom slikaru Frani Missiji te skupne nagrade Plivačkom klubu „Cipal“ za aktivnosti u poticanju socijalizacije osoba s invaliditetom i uspješnih rezultata članova kluba na državnim i međunarodnim natjecanjima, Zboru mladih i komornom orkestru Župe Gospe od Zdravlja za uspješno djelovanje na području zbornog pjevanja te Udruzi turističkih vodiča Splita za niz akcija u prezentaciji kulturne baštine i edukaciji građana o zaštiti i očuvanju kulturnog blaga. U ime nagrađenih se zahvalio Duško Krstulović. Svečanosti su još prisustvovali potpredsjednik Vlade Ranko Ostojić, ministri Arsen Bauk, Anka Mrak Taritaš, Dario Lorencin i Mirando Mrsić, brojni saborski zastupnici, župan Zlatko Ževrnja i predsjednik županijske Skupštine Petroslav Sapunar, brojni veleposlanici, konzuli, predstavnici gradova prijatelja, brojnih hrvatskih gradova, predstavnici HV-a, HRM-a i Policije te drugi uzvanici.