Svečana sjednica splitskog Gradskog vijeća
U povodu Dana grada i blagdana svetog Dujma, danas je u Hrvatskome narodnom kazalištu u Splitu održana svečana sjednica Gradskog vijeća na kojoj su zaslužnima dodijeljene nagrade grada Splita.
Pozdravljajući prisutne predsjednica Gradskog vijeća Nevenka Bečić dala je presjek rada vijeća u protekle tri godine napominjući, između ostalog, da je bilo napetih i žučnih rasprava, da se ponekad situacija činila bezizlaznom, ali ističući da su se svi pritom vodili interesima građana i grada Splita.
„Svaki vijećnik u ovom sazivu svoj je posao obavljao pošteno i savjesno promičući gospodarske interese grada i radeći na očuvanju socijalnog nivoa građana. Držali smo se zakona, Ustava i Statuta i štitili ustavno pravni poredak te smo dokazali da smo sve to radili na dobro Splićana“ kazala je predsjednica Bečić zahvaljujući i čestitajući vijećnicima na dosadašnjem radu. Ona je podsjetila na velikane koje je iznjedrio grad u svojoj prošlosti i koji su pronijeli ime grada diljem svijeta, na ponos grada Splita i Hrvatske. „Sada također imamo divne pojedince koji su se svojim radom izdigli iznad prosječnosti i doprinijeli kao i njihovi prethodnici gradu i zaslužili da im se imena istaknu, a to su oni koji će danas dobiti nagrade grada“ kazala je predsjednica Bečić čestitajući svim građanima Dan grada i blagdan svetog Dujma.
U ime gradonačelnika Željka Keruma, koji je zbog bolesti bio spriječen prisustvovati svečanoj sjednici, okupljenima se obratio njegov zamjenik Jure Šundov. On je u svom govoru posebno istakao što je sve aktualna vlast uradila u protekle tri godine u gradu Splitu. „Jedino zajedno možemo graditi ovaj grad i njegovu bolju budućnost, iako mi se ponekad čini da nismo baš toga svjesni, odnosno da ćemo boljitku grada radije pretpostaviti inat i političke igre samo da naš politički konkurent ne uspije. Ove godine obilježavamo 700 godina najstarijeg sačuvanog splitskog Statuta. Isto što se događa danas događalo se i onda. Spominjem to jer smo se prije godinu dana pripremali za izgradnju Zapadne obale. Vodile su se polemike je li nam to prioritet. Pokušalo se zakočiti projekt na razne načine, prijavama i dezinformacijama. Bilo je teško u takvim okolnostima raditi, sve je išlo sporije nego je trebalo, pravio se opet slučaj od Splita. Ali vjerujem da sada, kad je ovaj veliki projekt pri završetku, svi vide koliko će tako uređena obala značiti za ovaj grad i njegove turističke potencijale. Bit će to jedna od najljepših obala na Mediteranu i svi ćemo se njome ponositi.“ kazao je Šundov, ističući da zbog Zapadne obale nisu smanjena prava umirovljenika, socijalno ugroženih građana i djece. Umirovljenicima i nezaposlenima smo isplatili božićnice, sva prijavljena djeca su upisana u vrtiće i po tome smo možda i najbolji, u državi. Raspisali smo natječaj za novu listu socijalnih stanova. Osigurali smo novac za OŠ „Žnjan-Pazdigrad“ i čekamo dogovor s državom da vidimo s koliko sredstava će se ona uključiti u njenu izgradnju. Zajedno s državom gradimo aneks OŠ „Pujanke“, ugovorili smo izradu idejnog projekta za rekonstrukciju i rušenje preostalog dijela školske zgrade, a cijelu školsku godinu za učenike te škole plaćamo organizirani prijevoz, iako je to obaveza države, ali mi to radimo jer su nam djeca i njihova sigurnost na prvom mjestu.“ naglasio je Šundov. Spominjući da se nakon dogradnje OŠ „Sućidar“ sada u njoj nastava odvija u dvije smjene dodao je i da je otvorena sportska dvorana OŠ „Ravne njive“ te da se očekuje uporabna dozvola i za dvoranu OŠ „Gripe“. Nastavljena je i isplata stipendija darovitim srednjoškolcima i studentima, učenicima i studentima iz socijalno ugroženih obitelji, a podupire se i produženi (noćni) rad Sveučilišne knjižnice.
„Da smo otvoreni za dobronamjerne savjete i da želimo zajednički raditi pokazali smo osnivanjem Povjerenstva za izradu Nacrta prijedloga planova upravljanja povijesnom jezgrom Splita i podrumima Dioklecijanove palače u čijem radu aktivno sudjeluju predstavnici Sveučilišta, udruga civilnog društva i Ministarstva kulture. Želimo da svi koji mogu ovom važnom projektu koji za cilj ima kvalitetan život stanara u palači, ali i razvoj Splita u centar kulturnog turizma,“ istaknuo je Šundov te dodao da je pri kraju posao oko objave rezultata urbanističko arhitektonskog anketnog natječaja za Istočnu obalu, da se očekujemo od Vlade RH poziv na sastanak u vezi nastavka izgradnje „Spaladium Arene“ te da je u tijeku traženje rješenja za urbanu opremu na Rivi. Naveo je da gradska poduzeća unatoč teškoj situaciji posluju uredno te da je dovršeno oblikovanje i ustroj Javne ustanove za upravljanje Park šumom Marjan.
„Kad smo krenuli s akcijskim planom za legalizaciju bespravno sagrađenih objekata gledali su nas s nevjericom, kad smo najavili izgradnju kanalizacije na Sirobuji isto je mnogo njih mislilo da samo obećavamo ono što ne možemo ostvariti. A prije neki dan su potpisana 572 ugovora o izgradnji kanalizacije na Sirobuji. Znači, može se kad se zajedno nešto hoće, a ovdje se ostvarilo zajedništvo Grada i građana. Nadam se da će primjer Sirobuje sada slijediti i drugi koji još nisu riješili ovaj problem. U suradnji e EKO agencijom Kaštelanski zaljev uplanirali smo preko 20 milijuna kuna za izgradnju vodovodne i kanalizacijske mreže u Žrnovnici, a isplanirali smo i pripremili sredstva za izgradnju cijele grupe fekalnih kanalizacijskih kolektora na području Mejaša. Prilikom obnove županijske ceste u Srinjinama izdvojili smo sredstva i u trup prometnice odmah ugradili fekalni kolektor, a cilj je izgradnja kanalizacijskog sustava Split-Žrnovnica-Srinjine-Sitno Donje-Sitno Gornje“ kazao je Šundov. Na kraju je istakao kako se unatoč krizi ne smije zaboraviti zahvalnost prema onima koji su početkom 90-tih svoj život stavili na raspolaganje Domovini radi očuvanja njene opstojnosti. „Oni nisu pitali ni za novce ni za nagrade, nego su okupljeni u 4. splitsku gardijsku brigadu krenuli braniti svoj grad i dom. Tim ljudima dugujemo vječnu zahvalnost i zato ćemo njima u čast podići spomenik 4. gardijskoj brigadi. Spomenik ne donosi novac, ali daje nešto puno vrjednije. Daje spoznaju tim časnim ljudima da cijenimo i pamtimo njih i njihova djela i daje nam samopoštovanje. Tko ne poštuje svoje ne može poštovati ni tuđe. A nama, čini mi se, danas fali samopoštovanja više nego novaca.“ Kazao je Šundov završavajući sa čestitkom dobitnicima nagrade Grada, „koji su svojim radom učinili puno toga dobroga svojim sugrađanima, našem gradu, učinili nam život ljepšim, ugodnijim, pokazali nam kako treba raditi i u radu uživati. Drago mi je da je konkurencija bila velika jer to znači da Split ima pravo bogatstvo – ljude, ljude koji ga čine gradom“ kazao je zamjenik gradonačelnika Jure Šundov.
Na kraju se skupu obratio nadbiskup splitsko makarski i nasljednik svetog Dujma, Marin Barišić.
„Svetkovina svetog Dujma i Dan grada blagdan je svih Splićana kojeg svake godine radosno slavimo sa cijenjenim uzvanicima i gostima. Naša memorija prati i povezuje sve naraštaje o čemu svjedoči i 700 godina stari Statut grada s još dubljom tradicijom svetoga zaštitnika. Za nas je svetkovina svetoga Dujma dan slavlja naše nade, dan koji nam budi svijest da je moguće s obnovljenim čovjekom graditi socijalne i pravedne odnose, uređeniji i ljepši grad bolje i humanije društvo. Ima nade.“rekao je nadbiskup Barišić. On je dodao kako u slavlju svetoga Dujma vidimo i vrednujemo čovjeka, osobu. „Čovjeka smo prepoznali i u životima i djelima nagrađenih građana, osjećamo ga u sebi i vidimo u svojim bližnjima“ rekao je nadbiskup Barišić poželjevši svima sretan blagdan. Svečanoj sjednici prisustvovao je izaslanik Vlade Republike Hrvatske, ministar uprave Arsen Bauk. Osim njega sjednici su prisustvovali predstavnici Hrvatske vojske i MUP-a, Sveučilišta, Splitsko dalmatinske županije, gosti iz prijateljskih i susjednih gradova i općina, konzularne predstavnike, predstavnike vijeća nacionalnih manjina te uz gradske vijećnike i predstavnike sporta, kulture i znanosti grada Splita.