21. lipnja 2016.

Svečano obilježen Dan antifašističke borbe

Svečano obilježen Dan antifašističke borbe

U povodu 22.lipnja, Dana antifašističke borbe Republike Hrvatske i 75. godišnjice početka narodnooslobodilačke borbe u Muzeju grada Splita je u organizaciji Grada Splita i Gradske organizacije Saveza antifašista i antifašističkih boraca održana je prigodna svečanost.

2016_06_21_muzej.jpg Podsjećajući da dan pobjede nad fašizmom obilježavaju sve evropske i izvanevropske zemlje – članice antifašističke koalicije, predsjednik splitskog SAAB-a Josip Milat je istakao kako su to obljetnice koje zajednički obilježavaju sve političke strukture vlasti i opozicije, svi demokratski orijentirani građani, iskazujući vrijednost kulture sjećanja, ali kako to, na žalost nije slučaj u Hrvatskoj. Svrstavajući tu „poneke desne političke opcije“ ukazao je da „istodobno, baš na taj dan često bivamo svjedocima neofašističkih ispada“. Ocjenjujući da je taj nastup desnih stranaka na čelu s HDZ-om sve agresivniji, dodao je da nas time stalno dijele i vraćaju u mračnu povijest. U tom kontekstu je spomenuo i slučaj predsjednika UHBDDR-a u Sinju koji je rekao da za njega postoje samo Hrvatska poslije 1991. i NDH, iako je općeprihvaćen sud da je ustaški režim bio jedan od najsurovijih u području utjecaja sila Osovine i da je Hrvatska 2016_06_21_muzej-milat.jpgsvedena na pola svog povijesnog prostora. Napominjući da je prvi hrvatski predsjednik bio partizanski general, da je antifašizam zapisan u Ustavu RH, da je 10 posto Splićana dalo život za slobodu upitao je zašto se žele izbrisati te činjenice i zašto je Split jedini od većih gradova u Evropi koji nema ulice ili trga žrtava fašizma te jedne ulice ili trga koji bi podsjećali na antifašističku povijest grada, dodavši kako je izbrisana čak i Saveznička obala. „Zato i ovom prilikom izražavamo ogorčenje što gradske vlasti godinama ne žele uvažiti zahtjev za imenovanjem ili preimenovanjem određenih lokaliteta koji bi svojim nazivom podsjećali na slavnu povijest grada“, kazao je Milat i ponovo zatražio da se dio Vinkovačke ulice nazove imenom Prvog splitskog partizanskog odreda, a dio ulice Domovinskog rata u Ulicu žrtava fašizma, odnosno da se trg, gdje je u doba okupacije bio fašistički zatvor nazove Trgom žrtava fašizma. Također, da se na Narodnom trgu (Pjaci) na štandarcu nadopiše 1944. godina – godina konačnog oslobođenja Splita od naci-fašističke okupacije. Pritom je ocijenio „nekorektnom  trgovinom“ odluku da se „neuređeni park nazove Park prvog splitskog – ne i 2016_06_21_baldasar.jpgpartizanskog, odreda, uz uvjet da se jedan uređeni lokalitet nazove Prilaz žrtava komunizma, zanemarivši činjenicu da već 23 godine u Splitu postoji Ulica žrtava komunizma“. Na kraju je pozvao na razum i da se prestane selektivno vrednovati povijest i temeljenje političkog djelovanja na diskriminaciji. „Bez suočavanja s vlastitom prošlošću nema nam budućnosti“ zaključio je Milat.
Čestitajući svima Dan borbe protiv fašizma, gradonačelnik Ivo Baldasar je posebno pozdravio preživjele borce narodnooslobodilačke borbe. „Zahvaljujem vam na svemu što ste napravili za današnju, ali i ondašnju Hrvatsku. Da nije bilo vas ne bi bilo ni nas. Da nije bilo vaše antifašističke borbe ne bi bilo ni današnje Hrvatske. Antifašizam kojeg je hrvatski narod izrazio u Drugom svjetskom ratu nastavio se na sličan način u Domovinskom ratu i na sličan način se pokazao antifašizam u narodu 1991. godine. Na žalost manji dio nacije nas uporno pokušava vratiti tamo gdje nam nije mjesto, a to znači da nas izbaci iz antifašističke koalicije u Drugom svjetskom ratu i da nas pretvori u nešto što mi nismo. NDH je bila i ostala zločinačka organizacija. Na Gradskom vijeću smo pokušali napraviti sve u najboljoj namjeri da konačno pomirimo ove duhove prošlosti, jer nas vuku u propast, jer je naša dužnost da mislimo na djecu“, rekao je gradonačelnik Baldasar.
2016_06_21_jelaska.jpgNa svečanosti su podijeljene povelje i priznanja Saveza antifašista i antifašističkih boraca Hrvatske, a u ime dobitnika zahvalio se Ante Jelaska. „Povelje su nekad imale karakter ustavnog teksta. Dodjeljivale su se velike povlastice i pravo na grb te plemićki status. Na priznanjima koja su ovdje dodijeljena ja se srdačno zahvaljujem u ime svoih plemića antifašizma“, rekao je Ante Jelaska. Svečanosti su uz zamjenike gradonačelnika Aidu Batarelo, Gorana Kovačevića, predsjednika Gradskog vijeća Borisa Ćurkovića i gradske vijećnike, preživjele borce NOB-a prisustvovali i predstavnici Splitsko-dalmatinske županije, Hrvatske ratne mornarice, predstavnici vijeća nacionalnih manjina grada i županije te konzularnog zbora u Splitu, imam islamske zajednice u Splitu te brojni građani. U sklopu svečanosti otpjevane su partizanske pjesme Marjane, Marjane i Oj Mosore, Mosore.

Povratak