07. veljače 2014.

Trogir i Makarska više neće odlagati smeće na Karepovcu

Trogir i Makarska više neće odlagati smeće na Karepovcu

Od petka, 7. veljače, gradovi Trogir i Makarska više neće odlagati svoje smeće na splitskom odlagalištu Karepovac. To je danas, na redovnom briefingu za novinare izjavio splitski gradonačelnik Ivo Baldasar, ...

2014_02_06_Presica_01.jpg ... pojašnjavajući da su ti gradovi prošlog tjedna pismeno obaviješteni da je 7. veljače do ponoći zadnji rok za korištenje Karepovca. „Karepovac. će moći koristiti još Okrug, Marina i Slatine koje su dio Splita. Njima sam produžio još mjesec dana jer se nisu stigli pripremiti, ali je riječ o zaista maloj količini smeća. Moram misliti na Split i naše sugrađane“, kazao je gradonačelnik Baldasar. Pritom je dodao da će u petak u Zagrebu razgovarati s ministrom zaštite okoliša i prirode Mihaelom Zmajlovićem o pripremama za raspisivanje javnog natječaja za sanaciju Karepovca.

Dodao je i da će se u petak s ministrom znanosti, obrazovanja i sporta Željkom Jovanovićem, koji dolazi u Split na otvaranje školske sportske dvorane Obrtno-tehničke škole, razgovarati o formi gradnje škole na Pazdigradu te završetka gradnje škole na Pujankama temeljem modela javno privatnog partnerstva i europskih fondova.

Odgovarajući na pitanja o bonovima za nezaposlene zamjenica gradonačelnika Aida Batarelo je kazala da će se isplata izvršiti vjerojatno za desetak dana te da će  svih 300 kuna biti isplaćeno jednokratno. Oglas s tim u vezi će biti objavljen 17.veljače.

Gradonačelnik Baldasar je izvijestio da u vezi mogućeg korištenja Gradske luke za hidroavione nema nikakvih novosti. „Hidroavioni ne mogu na zapadnu obalu jer nije za to predviđena, konzervatori se protive njihovom lociranju na Matejuški, a sam grad i županija nemaju cjelovitu nadležnost da ovo rješavaju. Zato smo zatražili mišljenje nadležnih državnih tijela - Ministarstva prometa, Agencije za civilno zrakoplovstvo te konzervatora. Pritom treba napomenuti da je jedina uzletno sletna staza ucrtana samo ispred Resnika, ali ako je suditi po najavama konzervatora, realizacija tog projekta je sve dalje od Matejuške“, rekao je gradonačelnik Baldasar.
On je u tom kontekstu spomenuo da će novi Zakon o pomorskom dobru i lukama posebne namjene donijeti značajne novine za velike gradove po pitanju nadležnosti nad obalnom crtom. „Gradovi sa preko 35.000 stanovnika bi tako trebali dobiti ovlasti na cijelom obalnom području osim onog dijela koji se proglasi državnim interesom. Nad svim ostalim, kupalištima, sportsko, komunalno i navigacijskim lučicama ingerencije bi pripale gradu“ rekao je splitski gradonačelnik.

Gradonačelnik je kazao i da nije zadovoljan stanjem u „Hajduku“, kako poslovnim, tako ni sportskim rezultatima. „Ne mogu osporiti trud i transparentnost u radu vodstva kluba i to ima glavu i rep. Međutim, rezultatima i dalje ne možemo biti zadovoljni, ali s obzirom na financijske okolnosti, teško možete imati bolje sportske rezultate te ih stoga trebamo pustiti da rade svoj posao,“ rekao je Baldasar.
Na upit jesu li američki investitori još uvijek zainteresirani za kupnju „Hajduka“, gradonačelnik je potvrdio da oni žele i dalje biti prisutni u Splitu i Hrvatskoj u privatnim investicijama. „Razgovarao sam s Michaelom Gloverom, ali ne o „Hajduku“, već o ulaganjima i eventualnoj suradnji s građevinskim tvrtkama, a ne s Gradom“, rekao je Baldasar.

Govoreći o kontaktima s Hrvatskim nogometnim savezom međusobnu komunikaciju je ocijenio lošom u vezi kandidature Splita za gradnju „nacionalnog stadiona“. „Razočaran sam, jer su na naš zahtjev za sastankom odgovorili da se predsjednik Saveza Davor Šuker vraća tek 23. veljače te da će se tek nakon toga javiti u vezi sastanka. Riječ je o očitom produžavanju rokova da će biti prekasno za bilo što drugo što je politika svršenog čina“, ocijenio je gradonačelnik.

Što se tiče strateških investicija on je potvrdio da postoje zainteresirani investitori. „Za sada ne znam je li sve te investicije zadovoljavaju kriterije, ali je riječ o istočnoj obali, kao ključni projekt u interesu grada i države. Druga je saniranje smeća kako po značaju tako i po predviđenim sredstvima. “, rekao je gradonačelnik.

2014_02_06_Presica_02.jpgOn je dodao da se za narednu sjednicu Gradskog vijeća priprema i odluka o povećanju cijene vode, napominjući da Split nije godinama povećavao cijenu vode pa je njena cijena jedna od najjeftinijih u Hrvatskoj. „Voda je sigurno socijalna kategorija, ali smo sada došli u situaciju da joj cijenu moramo povećati dva puta“ rekao je Baldasar. Njegova zamjenica Batarelo je dopunila kako je stav Europske Unije da neće sufinancirati projekte obnavljanja i uređenja komunalne vodne infrastrukture, ukoliko postoji prostor za povećanje cijene vode.


Povratak