22. ožujka 2013.

U Splitu započeo projekt “NET age”

U Splitu započeo projekt “NET age”

U prostoru Hrvatske gospodarske komore u Splitu danas je započela provedba prekograničnog projekta “NET age” kojeg zajednički provode Grad Split i Udruga Mi u suradnji s još 11 partnera iz 6 zemalja Jadranske regije.

2013_03_22_netage.jpg Riječ je o projektu u kojem se kroz mrežu socijalnih usluga nastoje uključiti javni i privatni sektor te volonterske udruge radi što kvalitetnije skrbi o starijim osobama. Namjera je da se kroz primjere dobre prakse iz zemalja učesnica do konca 2015. kad je predviđen završetak projekta, uspostavi kvalitetan sustav skrbi o starijima koji bi zadovoljio demografske promjene na prostorima zemalja učesnica.
Prvi sastanak svih partnera bio je prilika za detaljni dogovor u provedbi planiranih aktivnosti, financijskog praćenja, plana vidljivosti projekta te planiranih koraka do sljedećeg radnog sastanka koji će se održati u Albaniji u srpnju 2013. godine.
Cilj projekta „NET age“ je osnaživanje i razvoj održivih kapaciteta za provođenje inovativnih socijalnih i zdravstvenih usluga za starije i nemoćne osobe te promocija aktivnog starenja u Jadranskoj regiji. Projekt je financiran sredstvima IPA Adriatic prekogranična suradnja i traje do svibnja 2015. godine. Uz Udrugu Mi i Grad Split u provedbi projekta sudjeluje još 11 partnera iz 6 susjednih zemalja (Italija, Albanija, Crna Gora, Srbija, Slovenija). Vrijednost cijelog projekta je 1.880.437,49 eura.
Vodeći partner je Regija Marche – Odjel za socijalne i zdravstvene programe iz Italije dok su ostali partneri: Udruga volontera regije Marche (Italija), Grad Split, Udruga Mi, Regionalno vijeće Lezha (Albanija), Caritas Albania (Albanija), Institut za javno zdravstvo (Crna gora), Udruga za demokratski prosperitet –Zid (Crna gora), Regionalni ured za socijalnu skrb (Srbija), Novosadski humanitarni centar (Srbija), Kanal ob Soci (Slovenija) i Federacija udruga umirovljenika Slovenije te Regija Emilia Romagna (Italija). Suradnik na projektu je Europski volonterski centar iz Brisela.Vlade i predstavnici civilnog društva svakodnevno su u potrazi za novim rješenjima u vezi sve češćeg problema – starenja stanovništva. Iako struktura dobne piramide u zemljama članicama EU i državama kandidatkinjama/potencijalnim kandidatkinjama varira, problem sve starijeg stanovništva duboko utječe na socijalne i ekonomske sfere svih zemalja u Jadranskoj regiji. Kontinuirano povećanje očekivanog trajanja života je veliki uspjeh, no u isto vrijeme gospodarstva i društva trpe povećani pritisak na održivost javnih financija. To je posebice vidljivo u procesu izgradnje kapaciteta za pružanje socijalnih usluga i u procesu deinstitucionalizacije.

Povratak