25. travnja 2016.

Učenici gimnazije „Marko Marulić“ simulirali sjednicu Gradskog vijeća

Učenici gimnazije „Marko Marulić“ simulirali sjednicu Gradskog vijeća

U velikoj vijećnici splitske Gradske uprave održana je simulirana sjednica Gradskog vijeća s učenicima IV gimnazije „Marko Marulić“.

2016_04_25_GV_Maturanti_EE.jpg  Sjednicu je vodio predsjednik Gradskog vijeća Boris Ćurković, a u sklopu aktualnog sata na pitanja učenika je odgovarala zamjenica splitskog gradonačelnika Aida Batarelo, koja je kasnije sudjelovala i u raspravama po točkama dnevnog reda.

Simulirana sjednica je održana u okviru realizacije projekta Planska igra „Lokalna samouprava“, kojeg u Hrvatskoj već osam godina provodi Zaklada „Friedrich Ebert“ i koja se već drugi put organizira u Splitu. Zahvaljujući, u ime Zaklade, Gradu na susretljivosti, Danijela Beretin je istakla kako je cilj projekta da mlade potiče na aktivno djelovanje u zajednici i da kod njih razbija predrasude o politici i političarima, koje su kod mladih izrazito zastupljene, da ih potiče da promišljaju o potrebama i problemima svoga grada i da ih ističu prema razinama na kojima se oni rješavaju. Predsjednik Ćurković je pozvao mlade „vijećnike“ da slobodno iznose svoja mišljenja te da je najvažnije da imaju argumente za svoje stavove čime će njegovati kulturu dijaloga. Zamjenica Batarelo je pak izrazila zadovoljstvo da mladi ljudi i na ovaj način pokazuju interes za politiku.

Učenici su bili podijeljeni u tri grupe – fiktivne stranke Ekološka demokratska zajednica (EDZ), Hrvatska mladež zajedno (HMZ) i Splitska stranka mladeži (SSM). U okviru aktualnog sata oni su zamjenici Batarelo postavili pitanja o: problemu vezanom za napuštene životinje i nemogućnosti njihovog zbrinjavanja i da li Split treba imati groblje za kućne mezimce te o neredovitosti i kašnjenju javnog gradskog prijevoza kao i zastarjelim, nehigijenskim i neekološkim autobusima i treba li privatizirati gradskog prijevoznika (EDZ); o organiziranju čišćenja gradskih ulica kako ne bi ometali promet u najprometnije sate i je li moguće promijeniti termine čišćenja te kada je planirana sanacija ulica središnjeg dijela kotara Visoka, bitnih za njegovo funkcioniranje (HMZ); o problemu knjiga koje datiraju iz bivše države i nisu pisane na standardnom književnom jeziku i kada će Grad opskrbiti knjižnice takvim knjigama te zašto kasne radovi na Turističkoj palači i bi li bilo bolje da je srušena (SSM).

Nakon toga, sukladno dnevnom redu vodila se rasprava o izgradnji istočne obale Gradske luke, gdje je EDZ predložio izgradnju s izuzimanjem kolodvora, kao ekološki prihvatljivije i estetski bolje rješenje. Taj prijedlog su „vijećnici“ usvojili s 16 glasova za 3 protiv i 2 suzdržana. Potom je raspravljano o izgradnji novog splitskog kolodvora, pri čemu je prijedlog HMZ-a bio rušenje starog i izgradnja novog primjerenijeg potrebama korisnika. Prijedlog nije prošao. Naime za je bilo samo 6 vijećnika, njih 6 je bilo protiv, a ostali su bili suzdržani. Treća tema je bila izgradnja zatvorenih parkirališta (garaža) pri čemu je SSM predložio ravnomjernu izgradnju po kvartovima s naglaskom na uži centar grada. Za taj prijedlog su skoro svi „vijećnici“ bili za osim jednog suzdržanog.

2016_04_25_GV_Maturanti_B.jpgPo završetku odrađenih točaka dnevnog reda vijećnik „pravog“ Gradskog vijeća Ivica Grubišić Gire je istakao kao interesantnost da se učenici – vijećnici nisu ponašali sukladno pravilima stranačke stege, koja funkcionira u „pravom“ vijeću. Zamjenica Batarelo je pak kazala kako joj je drago da je vidjela naglašenu zainteresiranost za rješavanje problema, a predsjednik Ćurković je „vijećnike“ još jednom podsjetio kako sve ipak nije igra, već vrlo ozbiljna stvar. „Pitanja kojima se bavite su krucijalna za svaku zajednicu. Trebate učiti na našim greškama i oslobađati se predrasuda“, poručio je predsjednik Ćurković, a Mentorica Beretin ja kazala kako je sve ovo polazna točka i da se „vijećnici“ ne smiju obeshrabriti te da ju je veselilo kako mladi promišljaju o problemima u zajednici i kako ih riješiti, a ne da čekaju da ih riješe neki drugi.

Povratak