27. veljače 2012.

Usvojene ciljane izmjene i dopune Generalnog urbanističkog plana Splita

Usvojene ciljane izmjene i dopune Generalnog urbanističkog plana Splita

Splitsko Gradsko vijeće danas je većinom od 12 glasova usvojilo ciljane izmjene i dopune Generalnog urbanističkog plana Splita. Izmjene i dopune su usvojene zbog usklađenja sa Zakonom o Izmjenama i dopunama Zakona o ...

2012_02_27_Sjednica_GV_B.jpg  ... prostornom uređenju i gradnji te usklađenja s Rješenjem Ministarstva kulture,Uprave za zaštitu kulturne baštine od 22. listopada 2010. godine kojim se utvrđuje kulturno-povijesna cjelina grada Splita. Njima se podrazumijeva i izmjena koridora zračnih vodova 220 kV od TS Vrboran do granice s Gradom Solinom, potom formiranje više građevinskih čestica i uvjeta gradnje na području pojedinačnog zahvata (P22) Jugozapadni dio Brodogradilišta (športska dvorana Lora) te usklađenje s urbanističkim rješenjem temeljem provedenog natječaja za pojedinačni zahvat (P26) Križanje Ulica Zbora narodne garde i Domovinskog rata. Grad je za izrađivača Ciljanih izmjena i dopuna izabrao Institut IGH d.d., Zavod za prostorno planiranje, Odjel u PC-u Split.

Potom je vijeće usvojilo i izmjene Odluke o izradi Detaljnog plana uređenja za istočni dio obuhvata pojedinačnog zahvata P 26 (istočno od Ulice Zbora narodne garde); izmjene Odluke o izradi Detaljnog plana uređenja za dio obuhvata pojedinačnog zahvata P 26 – južno od križanja ulica Domovinskog rata i Zbora narodne garde; izmjene Odluke o izradi Detaljnog plana uređenja za dio obuhvata pojedinačnog zahvata P 26 – sjeverno od križanja ulica Domovinskog rata i Zbora narodne garde i izmjene Odluke o izradi Detaljnog plana uređenja dijela područja Kila sjeveroistočno od TS Vrboran (Pojedinačni zahvat P23A ). Prihvaćen je i tekst Sporazuma između grada Splita i tvrtki „Kion“ d.o.o. i „Cauda“ d.o.o. o načinu financiranja izgradnje pristupnih prometnica na lokaciji Poslovne zone „Bilice“.

Sa većinom od 11 glasova prošla je i odluka o davanju koncesije za posebnu upotrebu pomorskog dobra od hotela ex „Ambasador“ do Lučice „Matejuška“ “. Tom odlukom je vijeće dalo koncesiju Gradu Splitu na rok od 20 godina u svrhu izgradnje javne šetnice kao infrastrukturnog objekta od lokalnog značaja, a u skladu sa pravomoćnom lokacijskom dozvolom od 23.12.2011. godine Upravnog odjela za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu okoliša Grada Splita. Pritom Grad Split neće plaćati naknadu za koncesiju jer je riječ o istoj pravnoj osobi Davatelja i Ovlaštenika koncesije. U koncesiju se daje morski dio pomorskog dobra površine 2.979 m2. Od toga 1.278 m2 za izgradnju šetnice, a 1.701 m2 morske površine zbog potreba gradnje. Šetnica obuhvaća:2012_02_27_Sjednica_GV_D.jpg
obalni zid i nasuti dio od postojeće obalne linije prema moru, urbanu opremu, hortikulturno uređenje i komunalnu infrastrukturu. Vijeće je prihvatilo i tekst Sporazuma o reguliranju međusobnih prava i obveza između Grada Splita i tvrtke „Krupa“ d.o.o., vezanih za izgradnju zdravstvenog centra s pratećim sadržajima i dijela Rooseweltove ulice. Tim se Sporazumom reguliraju međusobni odnosi vezani za izgradnju zdravstvenog centra s pratećim sadržajima javne i društvene namjene i trafostanicom i izgradnja prometnice - dijela Rooseweltove ulice istočno od Spinčićeve ulice s pripadajućim instalacijama oborinske odvodnje, odvodnje otpadnih voda, vodovoda, elektrike, javne rasvjete i DTK mreže, sukladno Lokacijskoj dozvoli za izgradnju prometnice od 13.09.2011.godine.

Vijeće pak nije prihvatilo Izmjene i dopune Detaljnog plana uređenja poteza uz Poljičku cestu sjeverno od kompleksa bolnice Firule – pojedinačni zahvat P21. Namjrea predlagača je bila da se izmjenama i dopunama plana omogući priključenje Šoltanske ulice na ulicu Bruna Bušića uz izmještanje spoja Šoltanske ulice s podvožnjakom istočnije od podvožnjaka. Vijeće nije prihvatilo ni Prijedlog Odluke o visini tarifnih stavki u tarifnom sustavu za usluge energetskih djelatnosti proizvodnje, distribucije i opskrbe toplinskom energijom na području grada za „HVIDR-u“ d.o.o. Split, kao koncesionara za toplinarske sustave „Blatine“, „Spinut“ i „Glavičine“. Tom odlukom cijena usluge energetskih djelatnosti proizvodnje, distribucije i opskrbe toplinskom energijom trebala se povećati za 27,35 posto, što je sukladno mišljenju Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA). Vijećnici su potom jednoglasno donijeli odluku o sporazumnom raskidu Ugovora o koncesiji za obavljanje energetske djelatnosti distribucije toplinske energije u sustavu „Blatine“ u Splitu te organiziranju iste energetske djelatnosti u narednom razdoblju. Ugovor se raskida sa danom isteka tekuće sezone grijanja 2011/2012., odnosno sa 15. travnja 2012. godine. Odluka će postati izvršna donošenjem istovjetne odluke Skupštine trgovačkog društva „HVIDRA“ d.o.o. Split. U istom roku, sklopit će se poseban ugovor o međusobnim pravima, obvezama i odgovornostima te potraživanjima s osnova prijevremenog raskida ugovora o koncesiji te o primopredaji energetskog postrojenja i pripadajućeg alata i zaliha. Radi osiguranja uvjeta za daljnje funkcionalno korištenje postojećeg energetskog toplinarskog sustava, Grad Split će do 1. lipnja ove godine provesti novi postupak za davanje koncesije za distribuciju toplinske energije u sustavu Blatine“. Iako sadašnjem Kazališnom vijeću HNK Split četverogodišnji mandat ističe 4. ožujka ove godine vijećnici nisu prihvatili izbor troje novih članova koje u to peteročlano tijelo imenuje grad.

U nizu drugih odluka vijeće je usvojilo i Odluku o raspoređivanju sredstava proračuna za financiranje političkih stranaka i nezavisnih članova/ca Gradskog vijeća u 2012. godini. Pravo na redovito godišnje financiranje imaju političke stranke koje imaju vijećnika/cu te nezavisni članovi/ce vijeća izabrani s nezavisnih lista. U vijeću ima osam vijećnica i 17 vijećnika, a sukladno odluci svakoj vijećnici kao pripadnici podzastupljenog spola, pripada pravo na uvećanu naknadu u visini od 10%. Riječ je o ukupno 242.520 kuna. Sredstva se raspoređuju tromjesečno u jednakim mjesečnim iznosima, razmjerno broju članova svake političke stranke zastupljene u vijeću i to za svakog  vijećnika u iznosu od 9.400,00 kn, odnosno za svaku vijećnicu u iznosu od 10.340,00 kn mjesečno. Usvojena je i nova Odluka o socijalnoj skrbi, koja predstavlja usuglašavanje sa Zakonom o socijalnoj skrbi, koji je na snazi od 2. lipnja 2011. godine. Donesena je i nova Odluka o davanju u zakup javnih površina i neizgrađenog građevinskog zemljišta u vlasništvu Grada Splita za postavljanje kioska, štekata, štandova, pokretnih naprava i dr., kojom se osim definiranja pojmova određuju dodjela lokacija temeljem javnog natječaja, dodjela javnih površina i neizgrađenog građevinskog zemljišta u zakup bez javnog natječaja te razlozi ukidanja rješenja. Potom je usvojen i Plan rasporeda kioska i naprava u Splitu. Odlučeno je i da se da suglasnost trgovačkom društvu „Vodovod i kanalizacija“ d.o.o. Split za zaduživanje kod Zajednice ponuditelja „Societe Generale – Splitska banka“ d.d. i „Privredna banka Zagreb“ d.d., radi završetka realizacije Projekta EKO-Kaštelanski zaljev, a prema Revidiranom investicijskom programu od 28. svibnja 2010. godine. Suglasnost je dana u ponovljenom postupku osiguranja financijskih sredstava prema Zaključku Gradskog vijeća o izmjeni kreditora za dovršetak realizacije Projekta Eko-Kaštelanski zaljev od 27. prosinca 2011. godine. Vijećnici su prihvatili i prijedlog Upravnog vijeća Pučkog otvorenog sveučilišta te, temeljem provedenog natječajnog postupka, za novu ravnateljicu imenovali Snježanu Lisičić, diplomiranu povjesničarku umjetnosti i pedagoginju. Također, prihvatili su i mišljenje Upravnog vijeća Dječjeg vrtića „Grigor Vitez“ te za njegovu ravnateljicu imenovali Viktoriju Rogulj, diplomiranu defektologinju – odgojiteljicu.


Split kandidat za domaćina Svjetskog seniorskog prvenstva u taekwondou 2013. godine
Gradski vijećnici su na današnjoj sjednici prihvatili inicijativu Hrvatskog taekwondo saveza da se grad Split kandidira za domaćina i suorganizatora Svjetskog seniorskog prvenstva u taekwondou 2013. godine. Ocijenjeno je da je taekwondo sport trenutno značajan promotor Splita u Europi i svijetu, posebno kroz uspjehe Ane i Lucije Zaninović te da je u interesu grada da bude domaćin i suorganizator. Kandidaturu će predati Hrvatski taekwondo savez Upravnom odboru WTF-a, ove godine u Egiptu, za vrijeme juniorskog prvenstva. Protukandidat Splitu je Mexico City. Ukupan trošak organizacije se procjenjuje na 3,2 milijuna kuna, a obaveza grada je 2,3 milijuna, pri čemu se očekuje pozitivan rezultat, jer svi sudionici sami plaćaju smještaj, a riječ je i o jednom od 27 olimpijskih sportova.
Na sjednici je jednoglasno prihvaćen tekst Ugovora o reguliranju međusobnih odnosa između Grada Splita i Košarkaškog kluba „Split“ o potpori – subvenciji za aktivnosti u razdoblju od 2012. – 2015. godine, u iznosu od po dva milijuna kuna godišnje. Ugovor je sastavljen temeljem molbe KK „Split“ od 16. veljače 2012. godine i time se potpomaže provođenje postupka obvezatnog preoblikovanja kluba u dioničko društvo radi uspješnog provođenja i dovršetka spomenutog postupka, a kasnije i početka djelovanja kao š.d.d..


O Karepovcu
Vijećnici su danas saslušali i Informaciju o realizaciji sanacije odlagališta otpada „Karepovac“ Split, tijekom 2010. godine i 2011. godine, odnosno o aktivnostima na realizaciji ovog Gradskog projekta u protekle dvije godine, u svrhu stalnog informiranja vijeća i javnosti o njegovoj realizaciji. Informaciju je iznio savjetnik gradonačelnika Jakša Miličić, a nakon opširne i polemične rasprave zaključeno je da se sa konačnim odlukama o rješenju sačeka dok se ne kompletira potrebna dokumentacija i obave potrebni razgovori u nadležnim ministarstvima i na toj razini usuglase stavovi.


Promjene u vijećničkom statusu
2012_02_27_Sjednica_GV_E.jpg Prije početka sjednice, utvrđeno je mirovanje mandata vijećniku SDP-a Darku Pariću, izabranom na listi SDP-HNS-HSU-DC, zbog odlaska na dužnost pomoćnika ministra uprave za e-Hrvatsku, koja je nespojiva s dužnošću vijećnika. Sukladno odluci splitskog SDP-a njega će u vijeću zamjenjivati Vesna Perak Bone, koja je danas i položila vijećničku prisegu.
Na početku sjednice vijećnik Luka Roguljić je izvijestio da više nije član Hrvatske stranke prava te da u vijeću nastavlja djelovati kao nezavisni vijećnik.

 


Vijećnička pitanja


O zapadnoj obali
2012_02_27_Sjednica_GV_C.jpg Vijećnici SDP-a su postavili pitanje zašto kasne radovi na Zapadnoj obali i je li gradonačelnik Željko Kerum s njima pogoduje poduzetniku Kerumu. „Radovi na Kerumovoj obali se čekaju 57 godina. Ja je namjerno zovem Kerumovom obalom jer vama to smeta, a meni paše. Napravila ju je Kerumova vlast i ja se ponosim s tim. Bilo bi bolje da smo mogli početi u devetom mjesecu, ali nismo. Kasni se zbog složenih radova te pomanjkanja novaca kod izvođača i investitora, ali obala će biti završena“ rekao je gradonačelnik Kerum, a u vezi pogodovanja samom sebi kazao je da će razgovarati s poduzetnikom Kerumom i gradskim službama pa će te o tome dostaviti pisani izvještaj. Na pitanje zašto je aktualnoj vlasti zapadna obala bila prioritet on je odgovorio kako nije prioritet samo zapadna obala te da je pokrenut natječaj i za istočnu te za sve ostalo, a u tom kontekstu je zapadna procijenjena kao prioritet.


O snijegu i civilnoj zaštiti
Vijećnici HDZ-a i SDP-a su potaknuli pitanje odgovornosti grada za stradale građane u vrijeme snježnog nevremena početkom veljače te o tome kada će se ustrojiti i osposobiti civilna zaštita. Gradonačelnik Kerum se nije složio s tim da je brojka od 900 stradalih vjerodostojna. Ocijenio je da je Stožer za zaštitu i spašavanje odradio dobro svoj posao te je, posebno spominjući Zadar, rekao da su neki drugi gradovi u Dalmaciji imali prema postocima veći broj ozlijeđenih, a da o tome nitko nije pisao. Zamjenik gradonačelnika Jure Šundov pojasnio je da je baš Gradsko vijeće u srpnju donijelo procjenu opasnosti temeljem čega je u prosincu donesen dokument o ustroju takvih snaga. „Riječ je o sustavu koji je urušen u posljednjih 20 godina. Ako MORH i Državna uprava odrade svoje mi bi do rujna 2012. mogli ustrojiti Civilnu zaštitu, a nakon toga je opremiti i uvježbati. Novinari koji su prozivali grad da nije angažirao CZ ne poznaju sustav, jer grad nije mogao angažirati ono što ne postoji“ kazao je Šundov. On je potom iznio kronologiju događaja i kako je donesena odluka o „snježnom danu“ te razlozima obustave javnog prijevoza. „Pozvali smo građane da ne izlaze na prometnice ako nemaju adekvatnu opremu. Broj ozlijeđenih se povećao u nedjelju, ponedjeljak i utorak. Župan je 4. veljače proglasio opću opasnost od elementarne nepogode i to je građane trebalo potaknuti da promisle o izlasku vani. 2012_02_27_Sjednica_GV_F.jpgVojsku je na čišćenje KBC-a poslao župan Ante Sanader, a mi smo osigurali opremu i sol, a KBC je imao obavezu očistiti svoj krug. Imaju oko 600 ljudi – tehničkog osoblja, a ravnatelj Duje Marasović manipulira s brojem povrijeđenih i traži vojsku za grad“ istaknuo  je Šundov napomenuvši da grad nema podatke o ozlijeđenima koji se spominju, ali da se nada kako će ih dobiti za narednu sjednicu Gradskog vijeća. Naglasio je kako je cijelo vrijeme normalno funkcionirala opskrba vodom, strujom, hranom i lijekovima, da su građani tek naknadno shvatili kako je ovakvo nevrijeme nezapamćeno još od 1956. godine i da su potom sami poduzeli potrebne mjere, zbog čega je Split dočekao drugi snijeg najspremniji u državi. Dodao je da će grad platiti svakome štetu ako se dokaže da je ozljeda posljedica odgovornosti grada.


O Spaladium areni
Nezavisni vijećnik Igor Boraska pitao je zašto Grad ne razmotri s konzorcijem tvrtki - Konstruktorom, IGH-om i Dalekovodom, nastavak gradnje Spaladium Arene kako bi grad uprihodio oko 70 milijuna kuna komunalnog doprinosa, odnosno zašto se ne primjeni aneks ugovora kojim bi grad u biti mogao preuzeti cijeli posao. Gradonačelnik Kerum je kazao kako te tvrtke ne mogu isplatiti plaće, a kamo li komunalni doprinos. „Situacija je katastrofalna. Arena ne radi jer nema događanja. Tražili smo da Grad dobije zemljište za jednu kunu. Firme u konzorciju nisu likvidne, a zapošljavaju pet tisuća ljudi i oni su prioritet. Projekt nema ni vlasnički list, niti banku koja će financirati, pa se postavlja pitanje koja je svrha toga. Vi mislite da su to jake firme, ali one jedva spajaju kraj s krajem“ nalasio je gradonačelnik Kerum. Boraska je potom predložio da se organizira tematska sjednica na kojoj bi se raspravljalo o Spaladium Areni, što su vijećnici prihvatili velikom većinom glasova.

Povratak