28. ožujka 2017.

Zadnja sjednica Gradskog vijeća u mandatu 2013/2017 godine – Grad dobiva povjerenika

Zadnja sjednica Gradskog vijeća u mandatu 2013/2017 godine – Grad dobiva povjerenika

Jednoglasnim neprihvaćanjem da se u dnevni red uvrsti rasprava o Prijedlogu proračuna Grada Splita za 2017. godinu sa projekcijama za 2018. i 2019. godinu, vijećnici splitskog Gradskog vijeća su već na samom početku današnjeg zasjedanja odlučili da ovo bude ujedno i zadnja sjednica Gradskog vijeća u mandatu 2013/2017. godine.

2017_03_28_sjednica1.jpg Sama rasprava o dnevnom redu je počela prijedlogom Milana Blaževskog koji je u ime kluba SDP-a zatražio da se sa dnevnog reda skinu 4. i 5. točka, odnosno prijedlozi odluka o donošenju Izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Grada Splita te o donošenju Izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana Grada Splita, s obzirom da je riječ o važnim pitanjima i složenoj proceduri te da nije u redu da se o tome raspravlja na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća. Taj prijedlog, kojeg su vijećnici također usvojili jednoglasno, podržao je u ime vijećnika HDZ-a Petar Škorić zatraživši skidanje točaka vezanih za proračun. Potom je i gradonačelnik Ivo Baldasar povukao točku 13, vezanu za dopunu Odluke o komunalnom redu, odnosno utvrđivanju javnih prostora na kojima se nesmije piti alkohol, obrazloživši to brojnim izjavama vijećnika u medijima koji su se tome unaprijed suprotstavili. Na prijedlog Zdeslava Benzona (HSLS) sa dnevnog reda je skinut prijedlog izmjene Odluke o javnim parkiralištima na području Grada Splita, vezano za izmjene plaćanja parkirnih karti za parkiranje na javnim uličnim parkiralištima pod naplatom. U dnevni red je pak uvrštena rasprava o promjeni Odluke o privremenom financiranju, radi omogućavanja, makar i retroaktivne, dodjele studentskih stipendija, što je predložio Luka Podrug (HČSP).
Nakon što je usvojen dnevni red, predsjednik vijeća Boris Ćurković je pozvao vijećnike da minutom šutnje odaju počast nedavno preminulom don Ivanu Grubišiću, bivšem vijećniku i saborskom zastupniku, rekavši kako je on bio „velik i plemenit čovjek“ te da njegova smrt predstavlja „veliki gubitak, ne samo za grad Split, nego i za cijelu Hrvatsku“.
Potom su uslijedila vijećnička pitanja. Prvo je postavio nezavisni Ivica Grubišić upitavši kada će konačno biti završena Ulica hrvatske neovisnosti. Pročelnik Službe za imovinskopravne poslove, izgradnju i geodeziju 2017_03_28_baldasar.jpgAnto Krželj je podsjetio da je izgradnja počela 2010. godine te da su problem neriješeni imovinsko-pravni odnosi sa PIK „Jadro“, a da na sudu od 2015. godine nije sazvana rasprava u postupku vezanom uz izvlaštenje. Tomislav Gojo (HDZ) upozorio je na problem roditelja s četvero i više djece i otežanom upisu djece u vrtiće, jer je obično riječ o slučajevima kada jedan roditelj ne radi pa imaju manje bodova za upis. Pročelnica Službe za obrazovanje i znanost Ines Milina Ganza je kazala kako je riječ o pedagoškim standardima, ali da po istima djeca imaju mogućnost pohađati vrtiće u drugim programima. Jakov Prkić (Pametno) je upitao zašto već nitko godinu dana ne reagira na raspilane kamene ploče na Narodnom trgu. Na izjavu pročelnika Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo i redarstvo Špira Colarića da će dobiti pisani odgovor nakon konzultacija s konzervatorima Prkić mu je odgovorio kako im je i on pisao te i gradu još jednom prije dva mjeseca, ali nije dobio nikakav odgovor. Nezavisna Maja Dvornik je upitala zašto nikada Ustanovu Park šuma Marjan nije obišla nezavisna revizija, upozorivši na poremećene radne odnose i devastaciju šume. Ravnatelj Robert Koharević je, uz to da nema ništa protiv revizije, odgovorio kako su u Ustanovi bile sve stručne inspekcije pa i nadzor Ministarstva, ali nisu našli ništa problematično niti vezano za loše upravljanje šumom. Nezavisni Ante Zoričić je uz napomenu da mnogi građani, unatoč obavezi, ne održavaju zelene površine oko svojih stambenih objekata, upitao što rade komunalni redari, odnosno kakva je odgovornost grada. Pročelnik Cokarić se složio kako je to obaveza građana Vijećnik Podrug je upitao što je Grad poduzeo u povodu privatne tužbe Dejana Kružića u vezi Spaladium arene o poništavanju aneksa ugovora kojeg je potpisao bivši gradonačelnik Ivan Kuret. Gradonačelnik Baldasar je podsjetio da Kružić tuži Grad, da DORH, prilikom istraživanja slučaja, nije našao ništa sporno te da će o svemu ipak odlučiti sud.
Nakon što se završilo sa vijećničkim pitanjima počela je rasprava o dodjeli nagrade Grada Splita. Naime, komisija vijeća je dostavila prijedlog troje dobitnika za životno djelo (prof. emeritusu dr.sc. Ivi Banoviću, dr.med; Dragi Štambuku, dr.med.; Feđi Klariću), jednog za osobnu (Ani Lešina) te skupnih nagrada (Športskom savezu invalida Grada Splita i Udruzi MOST). Vijećnica Dvornik je postavila pitanje kriterija prilikom odlučivanja usporedivši predloženog dobitnika Štambuka sa Emiliom Marinom, koji unatoč zavidnoj biografiji nije predložen, dok Štambuk čak i ne živi u Splitu. Nakon toga se razvila rasprava u kojoj se postavilo i 2017_03_28_sjednica2.jpgpitanje kriterija te može li vijeće mijenjati ili dopunjavati odluku komisije, s obzirom da prema novom poslovniku ono, a ne komisija donosi odluke. Na kraju, nakon duže rasprave vijeće je većinom glasova usvojilo prijedloge za nagrađene. Širu raspravu izazvale su i Prijedlog odluke o izradi Izmjena i dopuna Detaljnog plana uređenja priobalnog područja Trstenik – Radoševac te Programske osnove za Izmjenu i dopunu Detaljnog plana uređenja priobalnog područja Trstenik – Radoševac, odnosno žnajnskog platoa, kojeg su izradili stručnjaci zagrebačkog Arhitektonskog fakulteta Nenad Fabijanić, Damir Pološki. U raspravi, u kojoj su svi diskutanti iskazali zabrinutost za urbanističko rješavanje tog važnog gradskog resursa, za kojeg je rečeno da je najveći takav gradski sa hrvatske strane Jadrana, vijećnici su ponudili nekoliko prijedloga. Vjekoslav Ivanišević je predložio da prezentirani materijal bude podloga za izradu programa za urbanistički natječaj. Jure Šundov (HGS) je pak predložio da se raspiše anketni natječaj iz kojega će izaći program za DPU. Većinom glasova na kraju je prihvaćen prijedlog vijećnika Ivaniševića. Potom je vođena rasprava o tekstu Ugovora o reguliranju međusobnih prava i obveza vezano za realizaciju projekta „Hospicij Matošić“ na predjelu Brnik, radi organiziranja institucionalne palijativne skrbi u Splitu. Većinom glasova usvojen je Ugovor o reguliranju međusobnih prava i obveza između Grada Splita i Katoličke udruge Lovret za pomoć starijim i nemoćnim osobama, koju zastupa predsjednica časna sestra Ljiljani Todorić, s tim da će se, prema usvojenom prijedlogu vijećnika Podruga, realizaciji pristupiti nakon usvajanja gradskog proračuna.

Povratak