Prijave na natječaj traju od 13.9.2011. do 20.9.2011.

16. rujna Dan zaštite ozonskog omotača

16. rujna Dan zaštite ozonskog omotača

Ove se godine obilježava 24. godišnjica Montrealskog protokola, najuspješnijeg međunarodnog sporazuma u zaštiti okoliša koji su ratificirale sve zemlje svijeta. HCFC phase-out: a unique opportunity" ovogodišnji je slogan pod kojim se obilježava međunarodni Dan zaštite ozonskog omotača.

Ozonska_zastita.jpgProvedbom Montrealskog protokola o tvarima koje oštećuju ozonski sloj postignuto je značajno globalno smanjenje emisija ovih tvari u zrak te smanjenje učinka globalnog zatopljenja i promjene klime. Do kraja 2009. godine, Montrealski protokol doprinio je smanjenju više od 98% tvari koje oštećuju ozonski sloj.

Potrebno je naglasiti da se provedbom Montrealskog protokola doprinosi zaštiti ozonskog sloja, ali se utječe i na smanjenje globalnog zatopljenja jer su većina tvari koje oštećuju ozonski sloj ujedno i staklenički plinovi. No ipak, kako se radi o postojanim tvarima čije smanjenje koncentracija u stratosferi sporo opada (nekim tvarima je životni vijek i do 100 godina), stručnjaci predviđaju potpunu uspostavu prirodne ravnoteže stvaranja i razgradnje ozonskog sloja tek sredinom ovog stoljeća. Najveće oštećenje ozonskog sloja od kad postoje mjerenja zabilježeno je u periodu od 21. do 30. rujna 2006. godine iznad Antarktika.

Republika Hrvatska stranka je Montrealskog protokola te je prihvatila sve izmjene i dopune Protokola, a za provedbu ovog međunarodnog sporazuma nadležno je Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva koje provodi niz aktivnosti vezanih uz zaštitu ozonskog sloja: od izrade i provedbe propisa, provedbe projekata kojima se hrvatsko gospodarstvo prilagođava novim tehnologijama i tvarima koje nisu štetne za ozonski sloj, do suradnje s javnošću.
Do danas je u Republici Hrvatskoj odobreno niz projekata kojima je ukinuta potrošnja klorofluorougljika (CFC), halona , u tijeku je provedba projekta za ubrzano ukidanje potrošnje klorofluorougljikovodika  (HCFC-a), što je planirano, ugljiktetraklorida i metil bromida koji se u Hrvatskoj koristio u proizvodnji presadnica duhana. U tijeku je provedba projekta za ubrzano ukidanje potrošnje klorofluorougljikovodika (HCFC-a), što je planirano do kraja 2015. godine Uspostavljeni su razni centri za prikupljanje i obradu tvari koje oštećuju ozonski omotač te je uspostavljen sustav besplatnog prikupljanja starih klimatizacijskih uređaja (poziv na besplatni telefon 0800 444 110).


Neki od postupaka koje svaki čovjek može učiniti:

1. Razvrstavati otpad kako bi se smanjila njegova količina na odlagalištima i kako bi se postigla gospodarska dobit njegovom preradom.
2. Bolje izolirati stambene objekte radi što manje potrošnje energije za zagrijavanje istih.
3. Razmisliti o ugradnji solarnih ćelija i dr. alternativnih načina korištenja energije.
4. Prikupljati papir kako bi se što manje sjekle šume.
5. Koristiti bicikle ili jednostavno prošetati umjesto korištenja automobila na kratkim relacijama.
6. Što više koristiti javni gradski prijevoz
7. Štedjeti električnu energiju i vodu

Izvor: www.mzopu.hr