Gradonačelnik Ivica Puljak dobio je novo Rješenje Državnog inspektorata i novu kaznu od 100 tisuća kuna (13.272,28 eura) zbog radova na vodovodnoj i hidrantskoj mreži u sklopu rezidencijalnog objekta Vile Dalmacije na području zaštićene park šume Marjan. Također, Inspektorat je izdao i prekršajni nalog kojim se kažnjava Grad Split s 30 tisuća kuna, a gradonačelnik Puljak s tri tisuće kuna za isti slučaj. Budući da prethodno Rješenje i kazna od 100 tisuća kuna nisu stavljeni izvan snage, u ovom slučaju sada postoje tri pravna postupka.
Tako se Rješenjem zaprimljenim 7. 3. gradonačelnika Puljka kao odgovornu osobu ‘prisiljava na obustavu građenja' na spomenutoj lokaciji, dok ga se Rješenjem, koje je u Gradsku upravu pristiglo 27. 3., pak prisiljava na ‘uklanjanje nezakonito rekonstruiranog dijela postojećeg sustava vodoopskrbe, fekalne odvodnje i hidrantske mreže u obuhvatu Vile Dalmacije'.
“U prvom Rješenju me se prisiljava na obustavu građenja kojeg nema, a u drugom na građenje i prijeti se kaznom ako se to ne ispuni. Dakle, u svakom slučaju i što god napravim mogu očekivati kaznu. I sve to za posao koji sam primopredajom preuzeo od povjerenice Vlade kao gotov i za koji nisam imao nikakvog razloga sumnjati da nije obavljen”, kazao je na današnjoj konferenciji za medije gradonačelnik Puljak dodavši da se radi o “tipičnoj političkoj ucjeni i pokušaju eliminacije iz političkog života.“
“Ne preostaje mi ništa drugo nego da o ovim ‘čudnim’ Rješenjima izvijestim europske institucije, pravne i političke”, poručio je gradonačelnik Puljak.
Podsjetimo kako su u mandatu gradonačelnika Andre Krstulovića Opare ugovoreni radovi na vodovodnoj mreži Vile Dalmacije, koja se nalazi u zaštićenoj park šumi Marjan, a koji su se izvodili nakon dolaska na vlast gradonačelnika Puljka. Tijekom radova, čuvar park prirode uočava nepravilnosti i zaustavlja radove, nakon čega, a prije Rješenja Građevinske inspekcije, gradonačelnik Puljak nalaže zaustavljanje radova te se osiguravaju sredstva i naručuju radovi za povratak u prvobitno stanje. Glavnina radova na sanaciji i vraćanju u prvobitno stanje se odvija tijekom prvog mandata gradonačelnika Puljka, nakon čega Grad preuzima povjerenica Vlade RH Mirna Veža. Povjerenica Veža zaprimila je Rješenje Građevinske inspekcije po kojem je Grad Split dužan sve vratiti u prvobitno stanje u roku od 120 dana. Također, u vrijeme upravljanja povjerenice, plaćen je i račun izvođaču za radove sanacije i vraćanja u prvobitno stanje. U primopredajnoj dokumentaciji povjerenica i resorna služba konstatiraju da je sve vraćeno u prvobitno stanje. Nakon toga građevinska inspekcija izlazi na teren i zapisnički utvrđuje da se ne izvode radovi te s gradskim službama zaključuje da su radovi povratka u prvotno stanje završeni u ožujku prošle godine. Uslijedila su spomenuta Rješenja i kazne za gradonačelnika Puljka i Grad Split.