Natječaj za sanaciju Karepovca do kraja ožujka

Natječaj za sanaciju Karepovca do kraja ožujka

Na tematsku sjednicu o sanaciji Karepovca i zatvaranju odlagališta komunalnog otpada Karepovac Gradsko vijeće Grada Splita završilo je  jednoglasnim izglasavanjem zaključaka:

2017_02_23_Karepovac_C.jpg Sanacija odlagališta komunalnog otpada „Karepovac“ realizirat će se sukladno Potvrdi glavnog projekta  od 24.04.2015.

Sukladno Ugovoru o korištenju sredstava Fonda za neposredno sudjelovanje Fonda u sufinanciranju programa sanacije odlagališta komunalnog otpada „Karepovac“ i Dodataka na osnovni ugovor, zaključit će se Dodatak VIII Osnovnog ugovora kojim će se utvrditi iznos sredstava Fonda u sufinanciranju troškova 1. faze sanacije.

Sukladno Zaključku Gradskog vijeća o usklađivanju Plana gospodarenja otpadom Grada Splita sa Planom gospodarenja otpadom Republike Hrvatske  u svezi realizacije potrebnih postrojenja za interventnu mjeru smanjenja količine komunalnog otpada, isključujući područje Karepovca,  zaključiti sa Fondom Dodatak IX Osnovnog ugovora kojim bi se definirale radnje, obveze i rokovi za provedbu daljnjih faza sanacije što uključuje i terminsko usklađivanje projekta sanacije Karepovca sa izgradnjom regionalnog CGO Lećevica.

Po završetku radnji iz točke III. Ovog Zaključka, ovisno o cjelokupnom razvoju situacije i stanju projekta regionalnog CGO Lećevica , s Fondom će se novim Dodatkom Osnovnom ugovoru definirati konačne radnje, obveze , rokove i način financiranja preostalih faza sanacije i zatvaranja komunalnog odlagališta Karepovac.

Obvezuju se Gradonačelnik i Stručne službe da pokrenu postupak ishođenja zabrane odlaganja otpada iz drugih jedinica lokalne samouprave na odlagalištu Karepovac, odnosno raskida postojećih ugovora sa JLS, uz mogućnost sklapanja novih ugovora sa onim JLS koje se obvežu da će, do početka sanacije odlagališta Karepovac, a najkasnije do 30.06.2017. , dovoziti sortirani otpad.

Daje se puna podrška Splitsko-dalmatinskoj županiji za realizaciju projekta Centra za gospodarenje otpadom u Lečevici i što hitnije stavljanje istog u upotrebu.

Gradonačelnik Ivo Baldasar je u izjavi medijima kazao da se raspisivanje natječaja za sanaciju Karepovca može očekivati do kraja ožujka.

Sjednica je započela uz prisutnost 27 vijećnika te predstavnika Ministarstva zaštite okoliša i energetike, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te predstavnika Splitsko-dalmatinske županije i ekoloških udruga, a usvajanju zaključaka prethodila je višesatna rasprava.

2017_02_23_Karepovac_A.jpgUvodno su Nenad Šćulac, pomoćnik ministra te Aleksandra Čilić, načelnica Sektora za energetsku učinkovitost u Ministarstvu iznijeli kronologiju događanja i poduzetih aktivnosti te predstojećih radnji koje treba izvršiti kako bi se saniralo stanje na Karepovcu te izgradio Centar gospodarenja otpadom (CGO) u Lećevici. Istaknuli su da je od ukupno 299 odlagališta njih 150 sanirano ili zatvoreno. Ostalo je u pripremnoj fazi, u koju kategoriju spada i Karepovac. Prema ugovoru iz 2005. godine za Karepovac je predviđena vrijednost sanacije u visini 148,4 milijuna kuna, od čega Fond sufinancira 40 posto iznosa. Od tada do danas isplatio je 11,6 milijuna kuna za projektnu dokumentaciju i otkup zemljišta u obuhvatu projekta. Predstavnici Ministarstva su upozorili i na rokove kojima je Hrvatska obavezana prema EU za rješavanje problema otpada, koji ističu 2018. godine, jer će u protivnom plaćati skupe penale. S tim u vezi su podsjetili da je u siječnju 2017. godine donesen novi Plan gospodarenja otpadom Republike Hrvatske za razdoblje 2017-2022 godine, u kojem je predviđena „Interventna mjera za smanjenje odlaganja komunalnog otpada nastalog u Gradu Splitu“. Mjera uključuje: a) Izgradnju postrojenja i/ili nabavu opreme potrebne za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada; b) Izgradnju postrojenja i/ili nabavu opreme potrebne za biološku obradu odvojeno prikupljenog biootpada; c) Izgradnju postrojenja i/ili nabavu opreme potrebne za obradu miješanog komunalnog otpada nastalog na području Grada Splita. Pritom bi to postrojenje trebalo biti takvo da ga je moguće koristiti u CGO-a ili da se može premjestiti na neko drugo odlagalište. Kapacitet postrojenja treba odrediti sukladno prostornim uvjetima, količini otpada te studiji izvedivosti. Nabavu bi financirali Grad, Fond i iz EU fondova, a rok je 2020. godina.

Predstavnici Splita ističu da ova mjera znači ishođenje izmjena lokacijske dozvole kojom bi se proširio obuhvat odlagališta Karepovac. To povlači otkup novog zemljišta u privatnom vlasništvu, izradu nove projektne dokumentacije te najvjerojatnije i izradu nove studije utjecaja na okoliš. Ujedno, uz dodatna financijska sredstva iziskuje i vrijeme od, optimistično govoreći, najmanje dvije godine. Prema grubim procjenama za smještaj postrojenja treba cca 30 - 35.000 m2. Split u vlasništvu na području Krepovca ima 8.500 m2. Za preostalo treba otkupiti zemljište, što znači dodatna financijska sredstva od cca 12 milijuna kn. Prema kontaktima s vlasnicima izvjesno je da bi bez postupka izvlaštenja Grad mogao otkupiti 3.500 m2 dok je za ostatak neizvjesno kad bi Grad mogao steći vlasništvo. Za postrojenja koja su propisana interventnom mjerom u Planu gospodarenja otpadom potrebno je cca 100 milijuna kn. Tako bi ukupno ova interventna mjera koštala cca 140 milijuna kn.

2017_02_23_Karepovac_B.jpgGrad do kraja 2018. godine može dovršiti prvu fazu sanacije, ali neće moći zatvoriti odlagalište ako se ne izgradi županijski CGO županijski. Odlagalište se može zatvoriti ako se odluči da će se otpad voziti na odlagališta usklađena sa Pravilnikom o načinu i uvjetima odlaganja otpada, što za posljedicu ima povećanje cijene odvoza otpada. Međutim, postojeća odlagališta u RH nemaju kapacitet za prihvat splitskog  otpada. Ukoliko se pak izgradi postrojenje propisano interventnom mjerom to bi značilo da je Karepovac usklađen s Pravilnikom o načinu i uvjetima odlaganja otpada te bi se na njemu moglo nastaviti odlagati otpad. Međutim, status usklađenog odlagališta potrebna je i kompostana koja bi po sadašnjim procjenama mogla biti u funkciji 2020., odnosno 2021. godine. Tako se izgradnjom postrojenja postavlja pitanje potrebe izgradnje CGO-a, jer njegovu ulogu preuzima Karepovac, što bi značilo da se ne može zatvoriti Karepovac, kako je propisano GUP-om, a što bi onda zahtijevalo izmjenu GUP-a.

Također, postavlja se pitanje opravdanosti ulaganja sredstava u realizaciju interventne mjere propisane za Split, ako će se za 2-3 godine realizirati županijski CGO u Lećevici. Važan je i stav lokalnog stanovništva s obzirom na sadašnje stanje, ali i na GUP koji predviđa zatvaranje i ozelenjivanje Karepovca.