Obilježena 72. godišnjica oslobođenja Splita od fašizma
Polaganjem vijenaca na lovrinačkom groblju te Narodnom trgu i prigodnom svečanošću u Muzeju grada Splita danas je u organizaciji Grada Splita i Udruge antifašističkih boraca i antifašista Splita obilježena 72. godišnjica oslobođenja Splita od fašizma.
Na spomen Kosturnicu palima u NOR-u, potom na Groblju branitelja iz Domovinskog rata te na Središnji križ vijence su položila izaslanstva Grada Splita, Županije, Udruge antifašista te Socijaldemokratske i Socijalističke radničke partije.
Na Narodnom trgu vijence su položile delegacije Grada, Saveza antifašista te SDP-a, SRP-a i Društva Josip Broz Tito. U izaslanstvu grada Splita, uz gradonačelnika Ivu Baldasara i predsjednika Gradskog vijeća Borisa Ćurkovića bili su i gradonačelnikovi zamjenici Aida Batarelo i Goran Kovačević.
Govoreći na prigodnoj svečanosti u Muzeju grada, Pjero Baranović, zamjenik predsjednika Udruge antifašističkih boraca i antifašista Splita je kazao kako unatoč svetkovanju dana oslobođenja ne može reći da je sretan, „jer način na koji obilježavamo ovaj dan nije dostojan njegovog značaja“. Potkrepljujući to naveo je da se antifašizam nalazi u preambuli ustava, a da je Deklaracija Hrvatskog sabora o antifašizmu „mrtvo slovo na papiru“. „Pogledajte samo današnju proslavu. Koliko je gradskih vijećnika ovdje? Koliko onih koji vode grad, a deklariraju se kao antifašisti, dolaze obilježiti ovaj dan i odati dužno poštovanje slavnoj borbi našeg naroda za slobodu?“, zapitao je Baranović napominjući da su takvi prisutniji pred izbore, „kada trebaju naš glas“, „a čim zasjednu u fotelje zaborave antifašizam, ili pak tvrde da ga nije dobro spominjati, jer se time, kažu, iritira fašiste,tj. Neofašiste i njihove simpatizere!“, kazao je Baranović ukazujući na to da „smo dijelom i sami za to krivi“. Pritom je spomenuo da tako na štandarcu nije uklesan datum oslobođenja Splita 26.10.1944. godine, dok gradske fasade krase neofašistički simboli. S tim u vezi je dodao kako se drugo i ne može očekivati od „prigodničarskih, foteljaških antifašista, koji su zaboravili i ne tako davni 15. studenog 1991. godine – Dan obrane Splita, kada je jedna nova neofašistička politika nasilno nasrnula na naš grad“.
Čestitajući svim prisutnima, gradonačelnik Ivo Baldasar je kazao da se danas obilježava „jedan od najznačajnijih datuma u našoj povijesti, koji je bitan i za našu budućnost“. Ističući da svi moramo raditi na tome da se taj datum nikada ne zaboravi splitski gradonačelnik se založio da taj datum „ne ostane u sjeni, jer za to nema isprike – ni političke, ni civilizacijske ni ljudske“. On je istakao kako bi bilo dobro da sadržaj kritike, koju je iznio Baranović u svom govoru, ovisi o jednom čovjeku. „Na žalost ne zavisi o jednoj osobi, nego o društvu. Dok u društvu ne sazrije da smo svi mi odgovorni i obavezni prema antifašizmu davati sve od nas, da se nikada ne zaboravi to društvo neće ići daleko naprijed“, kazao je gradonačelnik Baldasar. „Danas zaista zaboravljamo da smo nasljednici nečega s čim se cijeli svijet ponosi, a mi nismo sigurni, nemamo povjerenje u vlastite snage i vlastito razmišljanje da to jeste ono što trebamo reći – antifašizam jeste dio nas! Mi baštinimo antifašizam naših baka i djedova. Puno puta je ispričano kako su Splićani dočekali svoje osloboditelje prije 72 godine. Puno godina kasnije, 1995., na sličan način. Postoji ta neka poveznica u našem narodu koja ga tjera da gine, ali da neda svoju slobodu. Mi jesmo malo čudan narod, ali kad krenemo onda se znamo boriti za prave ideale, a ti ideali su ideali antifašizma, ideali tolerancije, čovjekoljublja i domoljublja. Kad je trebalo, onda smo se pokazali, a ovo sada, malo zastranimo, kao što obično znamo, ali ćemo se vratiti na pravi put“, zaključio je gradonačelnik Baldasar.
Na svečanosti su ujedno dodijeljena priznanja Saveza antifašista i antifašističkih boraca Hrvatske u vidu Priznanja i Povelje, koja je nagrađenima uručio Jure Krstulović, izaslanik SAAB-a RH Jure Krstulović, dok se u ime nagrađenih zahvalio Jakša Miličić i sin Lucije Novaković.
Svečanosti su uz preživjele borce NOR-a, brojne antifašiste, neke od bivših gradonačelnika, predstavnike nacionalnih manjina, konzularnog zbora prisustvovali i predstavnici SRP-a, SDP-a, Društva Josip Broz Tito i predstavnici Hrvatske ratne mornarice, Policijske uprave Splitsko-dalmatinske te županije.