Održana izvanredna sjednica Gradskog vijeća
Temeljem zahtjeva 12 oporbenih vijećnika danas je održana izvanredna tematska sjednica Gradskog vijeća Grada Splita na kojoj se raspravljalo o događanjima u gradu uzrokovanim vremenskim neprilikama.
Sjednicu je sazvao gradonačelnik Željko Kerum temeljem Poslovnika Gradskog vijeća. Uvodno izvješće podnio je zamjenik gradonačelnika Jure Šundov kao načelnik Stožera za zaštitu i spašavanje grada Splita, a o poduzetim mjerama na uklanjanju posljedica snježnog nevremena koje je zahvatilo Split početkom veljače izvijestili su i zamjenica gradonačelnika Anđelka Visković te Pave Zaninović, pročelnik Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo i redarstvo i Tomislav Bočina, pročelnik Službe za rad s gradskim kotarevima i mjesnim odborima.
Nakon trosatne rasprave, tijekom koje je oporba ocijenila da su gradske službe bile nespremne i neorganizirane za snježno nevrijeme, vijećnici SDP-a i HNS-a, inzistirajući na odgovornosti gradonačelnika, tražili su da se glasa o raspisivanju referenduma na kojem bi građanima bilo postavljeno pitanje „Jeste li za razrješenje gradonačelnika i njegovih zamjenika“. Predsjednica Gradskog vijeća Nevenka Bečić upozorila je da nema zakonske osnove za raspisivanje referenduma, citirajući čl. 40 b Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi koji, između ostalog kaže:
„Predstavničko tijelo može raspisati referendum o razrješenju općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana i njihovog zamjenika u slučaju:
- kada krše ili ne izvršavaju odluke predstavničkog tijela,
- kada svojim radom prouzroče jedinici lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave znatnu materijalnu štetu.
Pod pojmom znatne materijalne štete iz stavka 2. ovoga članka smatra se šteta u iznosu od 1% od proračuna te jedinice lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave u tekućoj godini, a ako 1% od proračuna iznosi preko 500.000 (petsto tisuća) kuna pod znatnom materijalnom štetom smatra se šteta u iznosu od 500.000 kuna“.
Na inzistiranje oporbenih vijećnika i intervenciju Ljubice Vrdoljak (NV) vijećnici su ipak glasovali o prijedlogu koji je dobio 10 glasova podrške pa nije prošao budući da je za njegovo izglasavanje bilo potrebno 13 ruku. Naime, na početku sjednice vijećnicu je napustilo troje vijećnika HDZ-a nezadovoljno što, nakon izglasanog dnevnog reda, predsjednica Gradskog vijeća nije dopustila njegovu dopunu, koju je željela predložiti Sanja Bilač (HDZ).