U atriju splitske Gradske uprave održana je završna konferencija projekta "Zaželi sretniju starost 3" unutar Poziva "Zaželi - program zapošljavanja žena - faza III“. Podsjetimo, cilj ovog uspješnog projekta bio je poboljšati kvalitetu života starijih osoba i osoba u nepovoljnom položaju, a kroz povećanje zaposlenosti i poboljšanje socijalne uključenosti u lokalnu zajednicu.
Projekt je uključivao zapošljavanje teže zapošljivih žena iz ranjive skupine, čime se utjecalo na povećanje njihove zaposlenosti i smanjenje siromaštva. Žene su se brinule o starijim osobama u njihovim domovima, pomagale im u njihovim svakodnevnim aktivnostima poput pomoći u nabavi namirnica, lijekova i drugih potrepština. Pružale su i pomoć u pripremi obroka, održavanju čistoće stambenog prostora, posredovanju u ostvarivanju raznih prava (plaćanje računa, dostava pomagala, naručivanje i pratnja kod liječnika i sl.). Kroz razgovore i pratnju pružale su emocionalnu podršku i pomoć u raznim društvenim aktivnostima, a sve kako bi se starije osobe osjećale uključenima u društvo i prevenirala se njihova institucionalizacija. Partneri projekta, provedenog u organizaciji Grada Splita, bili su Centar za socijalnu skrb Split i Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područna služba Split.
Zamjenik gradonačelnika Bojan Ivošević čestitao je svim akterima projekta kazavši kako je kroz njegovu provedbu onima koji se nalaze u težoj materijalno-socijalnoj situaciji omogućen kvalitetniji život te veća uključenost u društvo.
„Ovo su projekti koji iznimno vesele. Svima koji su sudjelovali hvala od svega srca. Perspektiva projekta, uz veća financijska EU sredstva u novom planskom razdoblju, vrlo je obećavajuća“, kazao je zamjenik gradonačelnika.
Merica Starčević u ime Centra za socijalnu skrb Split, istaknula je kako je nužna deinstitucionalizacija pomoći starijim i nemoćnim osobama dokle god mogu ostati u svojim domovima, posebice jer nema mjesta za smještaj u domovima za starije i da su poprilično duge liste čekanja. Predstavnica splitskog Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje, Jelena Gogić govorila je o uspješnosti programa koji je na tragu svih mjera aktivne politike zapošljavanja i očuvanja radnih mjesta.
Mario Negotić, pročelnik po ovlaštenju Upravnog odjela za društvene djelatnosti, istaknuo je ukupnu vrijednost projekta od 198.964 eura, a što je financirano bespovratnim sredstvima iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. - 2020., u visini od 85 % te 15% iz Državnog proračuna. Pročelnik Negotić je naglasio kako su kroz projekt "Zaželi sretniju starost 3“, zaposlene 31 dugotrajno nezaposlena žena, a koje su pružale pomoć i skrb 206 korisnika, starijih i osoba s invaliditetom, s kojima je provedeno preko 12 tisuća sati druženja i razgovora uz 746 podijeljenih paketa s higijenskim i kućanskim potrepštinama.
Na konferenciji su također predstavljeni planovi za nastavak projekta prijavom na najavljenu fazu IV. Zaželi - programa zapošljavanja žena, te je istaknuta potreba za daljnjim ulaganjem u ovakve hvalevrijedne i potrebne programe.