Otvorena izložba u spomen na 45 godina od upisa povijesne jezgre Splita s Dioklecijanovom palačom na UNESCO listu svjetske baštine

„Povijesna jezgra Splita s Dioklecijanovom palačom – 45 godina od upisa na UNESCO listu svjetske  baštine“ naslov je danas otvorene izlože posvećenoj velikoj obljetnici upisa povijesnog gradskog kompleksa i carske, imperijalne palače davne 1979. godine kao zaštićenog lokaliteta na popis svjetske kulturne baštine.

U prisutnosti brojnih uzvanika izložbu postavljenu u podrumima Dioklecijanove palače otvorio je gradonačelnik Ivica Puljak istaknuvši kako sama izložba slavi našu bogatu povijesnu baštinu i napore koji se ulažu u njezino očuvanje.

„Dikolecijanova palača sam je centar nastanka Splita. Ova izložba je svjedočanstvo naslijeđenih graditeljskih i povijesnih vrijednosti i naše zajedničke predanosti da ih očuvamo za buduće generacije. Kao gradonačelnik, iznimno sam ponosan na projekte obnove koje danas ovdje predstavljamo. Svaki kamen, svaki detalj koji je pažljivo obnovljen nije samo dio naše prošlosti, već i temelj na kojem gradimo budućnost Splita. Ovi spomenici nisu samo statični artefakti iz povijesti, oni su živi dio naše svakodnevice, dio našeg identiteta i naše zajedničke kulture. Želimo sačuvati arhitekturu palače, ali i život u njoj. Svaki od ovih prezentiranih projekata predstavlja korak naprijed u očuvanju onoga što nas čini posebnima, a ova izložba pruža priliku da te napore podijelimo s našim sugrađanima i posjetiteljima“, kazao je gradonačelnik Puljak.

Voditeljica Odsjeka za staru gradsku jezgru i baštinu Jasna Jerkov istaknula je kako će do kraja godine biti uloženo tri milijuna eura, kao kontinuitet projekata obnove koji se stalno provode.

„Bitno je da prepoznajemo vrijednost palače, da se prema arheološkoj baštini odnosimo sa poštovanjem i da uživamo u njoj te joj osiguramo što bolju budućnost“, istaknula je, među ostalim, voditeljica Jerkov.

Kako je rečeno na otvaranju izložbe, od 1979. godine, kada je arheološka baština Splita upisana je na popis dobara svjetske baštine, do danas, izvršena su brojna istraživanja, konzervacije i obnove koje su gotovo pa udvostručili njenu jedinstvenu univerzalnu vrijednost opisanu u nominacijskom dokumentu UNESCO-a.