Sjećanje na Trumbića kao naslijeđe za generacije koje dolaze

Sjećanje na Trumbića kao naslijeđe za generacije koje dolaze

Ove godine se obilježava 80. godišnjica smrti dr. Ante Trumbića, jednog od najistaknutijih Splićana 20. stoljeća koji je umro 18.  studenog 1938. godine. Ovaj pravnik i sin splitskih težaka snažno je obilježio politički život Splita, Dalmacije i Hrvatske u teškim vremenima nakon Prvog svjetskog rata.

2018_11_15_Spomenploča za Trumbića C.jpg Kao hrvatski domoljub, splitski gradonačelnik i ministar vanjskih poslova u vrtlogu geopolitičkih promjena i teritorijalnih pretenzija u Europi, uspio obraniti temeljne hrvatske nacionalne interese. Sin jednog malog grada pokazao se dorastao političkim igrama velikih sila poput Velike Britanije, Italije i SAD-a. Kao gradonačelnik imao je mudrosti razdvojiti ideološko-političko djelovanje od komunalnog djelovanja i upravljanja gradom. To su samo neke od ocjena Trumbićeva političke ostavštine koje su se danas mogle čuti na znanstvenom skupu u Muzeju grada Splita povodom 80. godina od smrti tog velikog državnika.

Govoreći o Trumbiću, gradonačelnik Andro Krstulović Opara podsjetio je kako je bio podjednako cijenjen i od političkih istomišljenika i onih koji to nisu bili.
2018_11_15_Muzej Grada Splita A.jpg„Gradskost našega grada ne čine samo  gradonačelnik, gradska uprava, zastava koja se vijori,… Gradskost čini kapacitet da memoriramo ovakve ljude kao što je bio Trumbić i da se te vrijednosti i sjećanja predaju novim generacijama. Jedan pučanin s Lučca znao je reći što misli jednom Wodrowu Wilsonu, američkom predsjedniku. Znao je oduprijeti se Talijanima u teškim pregovorima. Uvjerenost i ponos uvijek su progovarali iz Trumbića, čak i onda kada je to bilo vrlo teško. Dopustite mi jednu osobnu notu. U ruci držim jednu knjižicu moga dide, a koja se zove „Dvije politike Pašić-Trumbić: o ujedinjenju Srba, Hrvata i Slovenaca“ izdane 1923. godine kao Trumbićev odgovor na Pašićevu velikosrpsku politiku i srpski unitarizam“, kazao je gradonačelnik poručivši da povijest Splita ne čine samo njegove renesanse ljepote ili priče  o caru Dioklecijanu.

„Povijest našega grada, prije svega, čine muke, bitke, bedemi, preživljavanje  i  -  opstanak. Opstanak je ključna riječ. Usprkos svim napadima, ratovima i kugama ovaj grad uspio je sačuvati sebe i svoju slobodu. Upravo je opstanak najvažnija misao kojom se Trumbić vodio u svom djelovanju“, podvukao je splitski gradonačelnik na kraju svog govora.  Ravnateljica Muzeja grada Splita Branka Brekalo istaknula je dužnost ispravljanja nepravde prema liku i djelu hrabrog Trumbića kojega pučka, kolektivna memorija grada podno Marjana snažno pamti i to je ono što je relevantno. Ono političko vrednovanje, kazala je ravnateljica, nešto posve drugo. Edo Šegvić, predsjednik Društva prijatelja kulturne baštine Split (glavni organizator današnjeg skupa) izrazio je zadovoljstvo održavanjem skupa posvećenom velikanu novije hrvatske povijesti. Ravnateljica Sveučilišne knjižnice u Splitu Mirta Matošić podsjetila je kako se upravo u arhivi te institucije nalazi biblioteka i politički arhiv kojeg je Trumbić oporučno ostavio Gradskoj biblioteci,a što je omogućilo današnjim i budućim generacijama proučavanje njegova života i političkog rada.

2018_11_15_Spomenploča za Trumbića B.jpgAleksandar Jakir s Odsjeka za povijest splitskog Filozofskog fakulteta naglasio je kako je Trumbićev sprovod bio najveći sprovod zabilježen u splitskoj povijesti. Prema Jakirovim riječima, Trumbić je izuzetan političar suvremene hrvatske povijest čije je djelo nedostatno valorizirano. U izrazito nepovoljnim vremenima, spasio je što se spasiti moglo, konstatirao je Jakir. U drugom dijelu znanstvenog skupa uslijedilo je izlaganje istaknutih splitskih povjesničara i znanstvenika koji su govorili, između ostalog, o gospodarskom, komunalnom i političkom životu Splita u Trumbićevo doba, kao i odnosu Trumbića prema unitarizmu tadašnje srpske političke elite.
Na pročelju rodne kuće istaknutog splitskog i hrvatskog političara dr. Ante Trumbića danas je svečano otkrivena nova spomen-ploča rad akademskog kipara Kažimira Hraste.

„Hrastina interpretacija Trumbićeva lika je izuzetna i čestitam mu na tome. Trumbić je najveći državnik kojeg je Split dao. Svojim djelovanjem zadužio je Split i na tome mu budimo zahvalni. Bio je na visini izazova svoga vremena, a uvažavao ga je čak i američki predsjednik“, kazao je gradonačelnik Andro Krstulović Opara prigodom otkrivanja ploče. Svečanosti su nazočili i ravnateljica Muzeja grada Branka Brekalo, povjesničar arheolog Marijan Čipčić, predsjednik Društva prijatelja kulturne baštine Edo Šegvić te Boris Trumbić jedan od nasljednika velikog splitskog političara. Nova spomen-ploča izlivena u bronci s Trumbićevim portretom postavljena je u organizaciji Društva prijatelja kulturne baštine.