Split i Vis obilježavaju 150. obljetnicu Viškog boja

Split i Vis obilježavaju 150. obljetnicu Viškog boja

U prostoru Arheološke zbirke „Issa“ u Gradu Visu, dana 26. travnja otvorena je izložba „Ljudi od željeza na brodovima od drva“. Izložbu su, povodom 150. obljetnice Viškog boja, organizirali Hrvatski pomorski muzej Split, Arheološki muzej u Splitu, Grad Vis i Grad Split.

2016_04_28_split-vis.jpg Otvorenje izložbe prvo je u nizu događanja kojima će se obilježiti velika obljetnica najznačajnije bitke na Jadranskom moru, važne ne samo za hrvatsku već i za svjetsku povijest, koja je ostala duboko urezana u memoriji hrvatskog naroda. 
Brojnim uzvanicima i posjetiteljima u povijesnoj utvrdi Gospina Batarija pozdravnim riječima obratili su se autor Boris Čargo, kustos Područne zbirke Issa; Danka Radić, ravnateljica Hrvatskog pomorskog muzeja Split; Damir Kliškić, ravnatelj Arheološkog muzeja Split; Siniša Kuko, pročelnik Službe za kulturu, umjetnost i staru gradsku jezgru, kao izaslanik Gradonačelnika Grada Splita, Ive Baldasara; Antonia Uskok, zamjenica Gradonačelnika Grada Visa, kao izaslanica Gradonačelnika Grada Visa, Ive Radice. Otvorenju je nazočila i Gradonačelnica Grada Komiže Tonka Ivčević. 
U srpnju 1866. godine talijansko brodovlje, koje je predvodio admiral Carlo Pellion conte di Persano, započelo je s napadom na Vis, u nadi kako će osvojiti tu važnu stratešku točku; cilj pomorskog pohoda bio je zauzimanje istočne jadranske obale. No suprostavilo im se austrijsko brodovlje koje je predvodio admiral Wilhelm von Tegetthoff. Unatoč brojnijoj i bolje opremljenoj talijanskoj mornarici, odlučnost Tegetthoffa i njegovih mornara, među kojima su većinu činili Hrvati, poput junaka bitke Hvaranina Nikole Karkovića, donijeli su pobjedu austrijskoj mornarici. Važna posljedica austrijske pobjede pod Visom bila je odbacivanje naklonosti prema Italiji i buđenje hrvatske nacionalne svijesti u Dalmaciji, te je važno istaknuti utjecaj Viškog boja na pobjede narodnjaka u Dalmaciji.
Izložba donosi pregled događanja na Visu od 18. do 20. srpnja 1866. godine, koje stavlja u širi kontekst događanja u Europi tog vremena. Posebnu atraktivnost izložbi daju izvorni predmeti iz bitke, od kojih su najvrijedniji iz fundusa Hrvatskog pomorskog muzeja Split. Izložba ostaje otvorena do 26. rujna, kadase cjelokupni postav izložbe prenosi u Split. Početkom listopada izložba, obogaćena s još predmeta, bit će otvorena u Hrvatskom pomorskom muzeju Split u Tvrđavi Gripe.